Honnantól kell számolni a felmondási időt?
A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.
Eltérő szabályok vonatkoznak arra az esetre, ha a munkavállaló
- a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,
- a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, vagy
- a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság lejártát követő napon kezdődik.
Mikor jár felmondási idő?
A felmondási idő a Munka Törvénykönyve szerint mind a munkavállaló, mind a munkáltató rendes felmondása esetén legalább 30 nap.
A 30 napos időtartam – ahogy azt később bemutatjuk – a munkáltatónál töltött idő alapján sávosan növekedhet/növekszik.
Mi az a felmentési idő? Jár munkavállalói felmondás esetén is?
Ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát felmondással szünteti meg köteles őt a felmondási idő felére felmenteni a munkavégzés alól.
A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően, legfeljebb két részletben kell felmenteni.
Munkavállaló általi felmondás esetén felmentési idő a törvény alapján nem kötelező.
Felmondási idő hossza a munka törvénykönyve alapján
A felmondási idő általában harminc nap, de a munkáltatónál töltött idő függvényében hosszabbodhat, akár hat hónapig is. A felmondási ideje alatt a munkáltató köteles legalább a felmondási idő felére felmenteni a munkavállalót a munkavégzés alól (munkavégzés alóli felmentés), a töredéknapot egész napként kell figyelembe venni. A munkavállalót a kívánságának megfelelően, legfeljebb két részletben kell felmenteni. A felmentés idejére a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult. Ha a munkavállalót a munkavégzés alól végleg felmentették, és a fizetését kizáró körülmény a felmentés után következett be, akkor a kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet.
Hogyan történik a felmondási idő számítása
A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött:
- 3 év után 5 nappal,
- 5 év után 15 nappal,
- 8 év után 20 nappal,
- 10 év után 25 nappal,
- 15 év után 30 nappal,
- 18 év után 40 nappal,
- 20 év után 60 nappal meghosszabbodik.
Az Mt. lehetővé teszi, hogy a Felek hosszabb felmondási időben állapodjanak meg. Azzal, hogy legfeljebb 6 havi felmondási idő köthető k, ennél hosszabb nem.
Munkaviszony megszüntetése és munkaviszony megszűnése közötti különbség
A törvény különbséget tesz a munkaviszony megszűnése és megszüntetése között:
- Munkaviszony megszűnése:
- Kétoldalú (közös megegyezés) vagy egyoldalú (felmondás) jognyilatkozat alapján megszűnik.
- Megszüntethető közös megegyezéssel, felmondással, azonnali hatályú felmondással.
- Felmondással mind a munkáltató, mind a munkavállaló megszüntetheti.
- A felmondást mindig írásba kell foglalni.
- Munkáltatói felmondás:
- A munkáltató köteles indokolnia a felmondást a munkavállalónak, ha a munkáltató mond fel.
- Az indok lehet a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, képessége vagy a munkáltató működésével összefüggő ok.
- A határozatlan idejű munkaviszony felmondását indokolni kell, a határozott idejűt nem.
- A felmondás indoka csak olyan lehet, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné, vagy aránytalan sérelemmel járna.
- A felmondással nem szüntethető meg a munkaviszony, ha a munkavállaló várandós, szülési szabadságon van, gyermekét gondozza, tartalékos katonai szolgálatot teljesít, reprodukciós kezelés alatt áll, vagy ha a munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállalót a megfelelő betöltetlen munkakör hiánya vagy elutasított ajánlat alapján indokolatlanul rúgja ki.
- A határozott idejű munkaviszony felmondása lehetséges felszámolás vagy csődeljárás alatt, munkavállaló képességére alapozott okból, vagy ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső okok miatt lehetetlenné válik.
Ezek a rendelkezések szabályozzák, hogy mikor és milyen módon szűnhet meg a munkaviszony, valamint hogy a felmondásnak milyen feltételei és korlátai vannak.
Az azonnali hatályú felmondás esetén a munkavállaló jogosult vagy 12 havi, vagy ha a határozott idejű munkaviszonyából kevesebb mint egy év volt hátra, akkor a hátralévő időre járó díjra, ha a munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt próbaidő alatt szünteti meg, vagy ha a munkáltató azonnali hatállyal megszünteti a határozott idejű munkaviszonyt.
Felmondási idő közös megegyezés esetén
Ha a munkaviszonyt közös megegyezéssel kívánják megszüntetni, a jogszabályoknak megfelelően mindkét fél szabadon állapíthatja meg a felmondás feltételeit. Sem a munkáltatót, sem a munkavállalót nem lehet kötelezni arra, hogy ellenkező akarata ellenére közös megegyezéssel szüntesse meg a munkaviszonyt.
Amennyiben nincs megfelelő megállapodás ezen a téren, a munkavállalót nem illetik meg a felmondásra vonatkozó előírt járandóságok. Azonban, ha közös megegyezéssel történik a felmondás, lehetőség van a munkaviszony megszűnésének időpontjának meghatározására, végkielégítés fizetésére, valamint a munkavállaló munkavégzés alóli felmentésre.
Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda munkajogi ügyvéd szolgáltatása alatt áll rendelkezésére kérdés esetén!