A felszámolási eljárás, felszámolási eljárás megindítása
Mi a felszámolási eljárás?
A felszámolási eljárás egy olyan jogi folyamat, amelyet akkor alkalmaznak, amikor egy vállalkozás fizetésképtelenné válik. Ha Ön vállalkozó vagy cégvezető, fontos tisztában lennie ezzel az eljárással. A felszámolási eljárásban a cél az, hogy rendezzék a cég tartozásait és megszüntessék a vállalkozást. Ez nem csak a cég tulajdonosait érinti, hanem az összes hitelezőt is, akiknek követelésük van a céggel szemben.
Amikor egy cég felszámolási eljárás alá kerül, az azt jelenti, hogy már nem képes kifizetni a tartozásait. Ilyenkor egy felszámoló veszi át az irányítást, aki felméri a cég vagyonát és kötelezettségeit. A felszámoló feladata, hogy a lehető legtöbb pénzt visszaszerezze a hitelezők számára. Ez gyakran azzal jár, hogy a cég eszközeit értékesítik, és a befolyt összeget szétosztják a hitelezők között.
A felszámolási eljárás megindítása
A felszámolási eljárás megindítása nem történik automatikusan. Általában valaki kezdeményezi ezt a folyamatot. Ha Ön hitelező, és egy cég tartozik Önnek, akkor Ön is kérheti a felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtását. Ehhez azonban bizonyos feltételeknek teljesülniük kell. Például, a tartozásnak meg kell haladnia a 200.000 Ft-ot, és a fizetési határidőnek legalább 20 nappal korábban le kellett járnia.
Az eljárás megindítását megelőzően Önnek fizetési felszólítást kell küldenie az adós cégnek. Ebben fel kell hívnia a figyelmüket arra, hogy ha nem teljesítenek, Ön felszámolási eljárást fog kezdeményezni. Ha erre sem reagálnak, akkor benyújthatja a kérelmet a bírósághoz. Ne feledje, hogy ez egy komoly lépés, ami jelentős következményekkel járhat mind az Ön, mind az adós cég számára.
Kik kezdeményezhetik a felszámolási eljárást?
A felszámolási eljárást nem csak a hitelezők kezdeményezhetik. Valójában több szereplő is indítványozhatja ezt a folyamatot. Az adós cég maga is kérheti a felszámolási eljárás elindítását, ha úgy ítéli meg, hogy nem tud kilábalni a pénzügyi nehézségekből. Ez gyakran akkor fordul elő, amikor a vezetőség belátja, hogy a cég már nem életképes.
Emellett a cégbíróság vagy akár a büntetőügyben eljáró bíróság is kezdeményezheti a felszámolási eljárást. Ez általában akkor történik, ha súlyos szabálytalanságokat vagy törvénysértéseket észlelnek a cég működésében. Ha Ön cégvezető, fontos tisztában lennie azzal, hogy a jogszabályok betartása nemcsak etikai kérdés, hanem a cég fennmaradásának is záloga lehet.
A felszámolási eljárás célja
A felszámolási eljárás fő célja a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszüntetése. Ez azt jelenti, hogy a cég véglegesen megszűnik, és minden vagyonát felhasználják a tartozások rendezésére. Az eljárás célja nem csak az, hogy a hitelezők visszakapják a pénzüket, hanem az is, hogy rendezett módon zárják le egy nem működőképes vállalkozás ügyeit.
Az adós jogutód nélküli megszüntetése során a hitelezők érdekeinek védelme kiemelt fontosságú. A folyamat során igyekeznek a lehető legigazságosabban elosztani a rendelkezésre álló vagyont a hitelezők között. Ez gyakran azt jelenti, hogy nem minden hitelező kapja vissza a teljes követelését, de a cél az, hogy a lehető legtöbbet térítsék meg számukra a körülményekhez képest.
Hogyan értesülhetünk egy cég elleni felszámolásról?
Ha Ön üzleti kapcsolatban áll más cégekkel, fontos, hogy naprakész információkkal rendelkezzen partnerei pénzügyi helyzetéről. A felszámolást elrendelő végzést az eljárás megindításakor közzéteszik a Cégközlönyben. Ez egy nyilvános adatbázis, amit bárki ingyenesen elérhet a cegkozlony.hu weboldalon.
Javasoljuk, hogy rendszeresen, akár hetente ellenőrizze üzleti partnerei státuszát. A végzést az eljárás lefolytatására irányuló kérelem benyújtása után teszik közzé. Ha időben értesül egy cég ellen indított felszámolásról, gyorsabban tud reagálni és megtenni a szükséges lépéseket követelése érvényesítésére. Ne feledje, hogy a gyors cselekvés kulcsfontosságú lehet abban, hogy visszakapja a pénzét.
Teendők a felszámolás elrendelése után
Ha értesül arról, hogy egy Önnek tartozó cég ellen felszámolási eljárás indult, azonnal cselekednie kell. Az első és legfontosabb lépés a hitelezői igény bejelentése. Ne várjon ezzel, mert a késlekedés akár a teljes követelése elvesztését is eredményezheti. A bejelentést a kirendelt felszámolónál kell megtennie, nem pedig a bíróságnál vagy az adós cégnél.
Fontos, hogy a bejelentéshez csatolja az összes releváns dokumentumot, amely alátámasztja követelését. Ez lehet szerződés, számla, levelezés vagy bármilyen más bizonyíték, ami igazolja, hogy az adós cég valóban tartozik Önnek. Minél alaposabb a dokumentáció, annál nagyobb az esélye, hogy követelését elfogadják és nyilvántartásba veszik.
A hitelezői igény bejelentésének határideje és módja
A hitelezői igény bejelentésére szigorú határidők vonatkoznak. A felszámolási eljárás az adós cég ellen történő megindításától számítva 40 napon belül bejelentett igényeket tekintik határidőben benyújtottnak. Ezek az igények élveznek elsőbbséget a kielégítés során. Ha Ön ebben az időszakban jelenti be követelését, jó eséllyel számíthat arra, hogy legalább részben megtérül a kintlévősége.
Ha elmulasztja ezt a 40 napos határidőt, még nem veszett el minden remény. A felszámolási eljárás kezdő időpontjában számított 180 napon belül még bejelentheti igényét, de ez már késedelmes bejelentésnek számít. Az ilyen követelések csak az időben bejelentett igények után kerülhetnek kielégítésre, ami jelentősen csökkenti a megtérülés esélyét. A 180 napos határidő elmulasztása viszont már végzetes: az ezt követően bejelentett igényeket egyáltalán nem veszik figyelembe.
A regisztrációs díj és annak mértéke
Amikor bejelenti hitelezői igényét a felszámolási eljárásban, számolnia kell egy úgynevezett regisztrációs díjjal. Ez a díj a bejelentett követelés összegének 1%-a, de van egy alsó és egy felső határ is. A minimum összeg 5.000 Ft, míg a maximum 200.000 Ft. Tehát még ha milliókat követel is, nem kell 200.000 Ft-nál többet fizetnie regisztrációs díjként.
A regisztrációs díjat a bejelentéssel egyidejűleg kell megfizetni. Ha ezt elmulasztja, a felszámoló nem fogadja be a bejelentését. Ez azt jelenti, hogy hiába nyújtja be időben az igényét, ha nem fizeti meg a díjat, úgy tekintik, mintha el sem küldte volna. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a papírmunkára figyeljen, hanem a díj befizetésére is. A díjat általában átutalással kell teljesíteni a felszámoló által megadott bankszámlaszámra.
A felszámoló szerepe az eljárásban
A felszámoló kulcsszerepet játszik a felszámolási eljárás során. Ő az a személy vagy szervezet, aki átveszi az irányítást az adós cég felett. A felszámoló feladata, hogy felmérje a cég vagyonát, összegyűjtse a követeléseket, és a lehető legjobban értékesítse a cég eszközeit. Mindezt azért teszi, hogy a befolyt pénzből ki tudja elégíteni a hitelezők igényeit.
Ha Ön hitelezőként vesz részt a felszámolási eljárásban, fontos, hogy jó kapcsolatot alakítson ki a felszámolóval. Ő fogja elbírálni az Ön által benyújtott hitelezői igényt, és ő dönt arról, hogy milyen kategóriába sorolja azt. A felszámoló rendszeres időközönként közbenső mérlegeket készít, amelyekből tájékozódhat az eljárás állásáról és a várható megtérülésről. Ne habozzon kérdezni tőle, ha bármilyen információra van szüksége az eljárással kapcsolatban.
A hitelezői követelések kielégítésének sorrendje
A felszámolási eljárás során az adós cég vagyonát nem osztják fel egyenlően a hitelezők között. Van egy törvényben meghatározott sorrend, amit szigorúan be kell tartani. Ez a sorrend biztosítja, hogy bizonyos kiemelt követelések elsőbbséget élvezzenek. Például a munkavállalók bére és a felszámolási költségek általában az első helyen állnak a kielégítési sorrendben.
Fontos tudnia, hogy ha Ön „egyszerű” hitelező, például egy beszállító vagy egy szolgáltató, akkor valószínűleg a sor végén fog állni. Ez sajnos azt jelenti, hogy csak akkor számíthat kifizetésre, ha az összes előtte álló követelést már kielégítették. Gyakran előfordul, hogy erre már nem marad elég pénz, ezért fontos, hogy reálisan mérje fel a helyzetét és a megtérülés esélyeit.
A behajthatatlansági igazolás jelentősége
Ha a felszámolási eljárás befejezéséről szóló végzést közzéteszik, és Ön nem kapta meg a teljes követelését, akkor kérhet behajthatatlansági igazolást a felszámolótól. Ez egy fontos dokumentum, különösen, ha Ön is vállalkozó vagy cég. Az igazolás alapján ugyanis leírhatja a be nem hajtott követelést a könyveléséből, ami adózási szempontból lehet előnyös.
A behajthatatlansági igazolás kiállításáért a felszámoló díjat számíthat fel, ami jelenleg 2.000 Ft + ÁFA. Ez az összeg eltörpül amellett az előny mellett, amit az igazolás a könyvelésében és az adóbevallásában jelenthet. Ne felejtse el időben kérni ezt az igazolást, mert később már nehezebb lehet beszerezni, különösen, ha a felszámolási eljárás már lezárult.
Ha céggel szemben fennálló követelése van bátran keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát, hogy segíthessünk Önnek!