A felszámolási eljárás, felszámolási eljárás megindítása
Vállalkozással szemben fennálló követelés érvényesítése kapcsán a jogalkotó egy egyszerűbb és gyorsabb eljárást dolgozott ki. A nem vitatott követelések kapcsán kötelező ügyvédi közreműködéssel elérhetjük, hogy a fizetéstől elzárkózó vállalkozás teljesítse részünkre a kötelezettséget csődeljárásban vagy felszámolási eljárásban.
Felszámolási eljárás megindítása
Ha az adós nem magánszemély, hanem társaság, lehetőségünk van felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtására. Ehhez azonban több együttes feltételnek kell teljesülnie. Először is: szükséges, hogy legyen szerződésünk. Ha az adós a szerződésen alapuló tartozását az esedékesség idejét követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, először felszólítást kell küldenünk, amelyben felhívjuk a társaság figyelmét arra, hogy ha ezen felszólításra sem teljesít vállalkozásunk felszámolási eljárás megindítását fogja kezdeményezni.
Ha a felszólításra nem érkezik válasz, benyújthatjuk a felszámolási eljárás iránti kérelmet, amennyiben a követelésünk meghaladja a 200.000,- Ft-ot. (A COVID, valamint a háborús veszélyhelyzet miatt ezen értékhatárok egyébként változhatnak). A felszámolási kérelemhez mellékelnünk kell a szerződést, a számlát, ha van, amelyet az adós cég felé kiállítottunk, továbbá a fizetési felszólítást és annak tértivevényét, amely igazolja az átvételt, vagy azt, hogy a levél nem kereste jelzéssel érkezett vissza.
Mit jelent az, ha egy társaság felszámolás alá kerül, mi az eljárás célja?
A felszámolási eljárás a fizetésképtelen gazdálkodó szervezetek, mint fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszüntetése iránti eljárás eljárás, amelynek célja, hogy kintlévőségeink megfizetése a törvényben meghatározott módon történjen meg. A felszámolási eljárás az adós, a hitelező, a végelszámoló, a cégbíróság vagy a büntetőügyben eljáró bírósági kezdeményezése alapján indulhat. Amennyiben adósként veszünk részt a felszámolási eljárásban, mi is kérhetjük az eljárás lefolytatását akkor, ha a csődeljárás lehetőségével vagy nem tudunk, vagy pedig nem kívánunk élni.
Honnan tudjuk, hogy az adós ellen felszámolási eljárás indult?
Nagyon fontos, hogy időben értesüljünk egy esetleges felszámolási eljárás megindulásáról, ezért a legbiztonsabb az, ha a hitelező 1-2 heti rendszerességgel ellenőrzi partnereinek státuszát. Az ellenőrzést bárki megteheti a cegkozlony.hu oldalon, itt ingyenesen ellenőrizhető az egyes társaságokat érintő fontosabb változások.
Ha egy társaság felszámolását elrendelték, fejezet cím alatt szerepelni fog ennek ténye . De nemcsak a felszámolás elrendeléséről értesülhetünk a cégközlöny oldalán, hanem arról is, ha egy céggel szemben csőd-, végelszámolási-, vagy kényszertörlési eljárás indult, illetve, ha a társaságot törölték).
Mi a teendő, ha elrendelték a felszámolási eljárást?
Ha az adott adós felszámolás alá került, a vele szemben fenálló követelések már csak a felszámolási eljárás keretein belül érvényesíthetők, amennyiben az igényt előterjesztette a hitelező. Ezért fontos annyira, hogy egyfelöl időben, másfelöl megfelelően, a szabályok szerint terjesszük elő hitelezői igényünket. Amennyiben nem időben értesülünk a felszámolás tényéről, és csak később sikerül előterjeszteni a hitelezői igényt, akár el is búcsúzhatunk a pénzünktől.
A jogszabály a következőképpen rendelkezik:
- A felszámolás elrendelésétől számított 40 napon belül bejelentett hitelezői igény határidőben benyújtott igénynek minősül, így a törvényben meghatározott sorrend szerint kerülnek nyilvántartásba vételre;
- A felszámolás elrendelésétől számított 40 napon túl, de 180 napon belül bejelentett hitelezői igény határidőn túl bejelentett igénynek minősül, így csak valamennyi, határidőben bejelentett követelést követően elégíthető ki;
- A felszámolás elrendelésétől számított 180 napos határidő elmulasztása jogvesztéssel jár, azaz az így bejelentett követelések nem kerülnek sem nyilvántartásba vételre, sem kielégítésre.
A hitelezői igény bejelentését a kirendelt felszámolónál kell előterjeszteni. A hitelezői igény bejelentésével egyidőben meg kell fizetni a regisztrációs díjat, a hitelezői igény előterjesztését csak ekkor fogadják be. A regisztrációs díj a bejelentett tőkekövetelés 1%-val megegyező mértékű, de legalább 5.000,- Ft, legfeljebb pedig 200.000,- Ft. A bejelentés során továbbá csatolandó minden olyan okirat, amely alátámasztja a hitelező követelésének jogalapját és összegszerűségét.
Mi a teendő a hitelezői igény bejelentését követően?
A felszámoló az igénybejelentést követően megvizsgálja a kapott iratokat és annak függvényében dönt a hitelezői igény nyilvántartásba vételéről, illetve besorolásáról. Ezt követően célszerű kapcsolatot tartani a felszámolóval annak érdekében, hogy információt kapjunk arról, hogy hol tart a felszámolási eljárás, milyen vagyonnal rendelkezett az adós, mekkora esélye van, és milyen mértékben várható a hitelezői követelés megtérülése. A felszámolási eljárás során több alkalommal közbenső mérleg, majd végül zárómérleg is készül, amelyek szintén segítik a hitelezőket a felszámolási eljárás során történtek megismerésében.
Térülés sorrendje, behajthatatlansági igazolás
A csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló törvény pontosan tartalmazza, hogy a hitelezői igények a típusuk alapján milyen sorrendben kerülnek megtérítésre. Általánosságban elmondható, hogy felszámolási eljárás során az adós vagyona nem fedezi az összes bejelentett igényt, sőt, sok esetben arra sem elegendő, hogy a felszámoló költségei megtérüljenek. Ilyenkor, sajnálatos módon a követelés leírása szükséges. Cégek esetén könyvelési szempontból a követelés leírásához szükséges a felszámoló által kiállított behajthatatlansági igazolás (ennek díja 2.000,- Ft+ÁFA ), amely igazolja, hogy a felszámolási eljárásban a követelés egy része, vagy egésze nem behajtható.
Ha céggel szemben fennálló követelése van bátran keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát, hogy segíthessünk Önnek!