Társasház alapítás szabályai, társasház alapítása
Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda áll rendelkezésére társasház alapítás esetén esetén is, hiszen a szakértelem nélkülözhetetlen ezen eljárás során is. Mi garantálni tudjuk Önnek, hogy ezen folyamat nem okoz majd kellemetlenséget! Bízza ránk a társasház alapítását!
Társasház fogalma
Társasház akkor jön (jöhet) létre, ha:
az ingatlanon az alapító okiratban meghatározott, műszakilag megosztott, legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség,
vagy legalább egy önálló lakás és egy nem lakás céljára szolgáló helyiség a tulajdonostársak külön tulajdonába,
a külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épületberendezés, helyiség, illetve lakás viszont a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.
Ha ezeknek a feltételeknek nem felel meg, akkor társasház nem hozható létre.
Ha a földrészlet, amelyen az épület áll, nem tartozik a közös tulajdonba, arra a tulajdonostársakat földhasználati jog illeti meg.
Társasház alapítása
Társasházat fennálló vagy felépítendő épületre lehet alapítani. Akkor ha abban legalább két, külön tulajdonként bejegyezhető lakás, illetőleg nem lakás céljára szolgáló helyiség van vagy alakítható ki. A társasházat az ingatlan valamennyi tulajdonostársa vagy az ingatlan tulajdonosa, kifejezett alapítási elhatározással létesíthet.
Közokiratba foglalt vagy ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott alapító okirattal történik, amelyet valamennyi tulajdonostárs aláír. Az alapítás alappillére, hogy a társasház az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön. Ha a társasház megalapítását követően az alapító okiratban bármiféle változás történik, azt módosító okiratba kell foglalni. Továbbá ugyancsak be kell nyújtani a földhivatalhoz bejegyzésre. A társasház tulajdonosait a közös képviselő képviseli.
Mindemellett a közös tulajdonnak társasház tulajdonná való átalakítását bármelyik tulajdonostárs kérelmére a bíróság is elrendelheti. Az alapító okiratot ilyenkor a bírósági határozat pótolja.
Az alapító okirat aláírását követő 60 napon belül alakuló közgyűlést kell tartani, amelyet bármely tulajdonostárs vagy az építtető hívhat össze.
A társasház-tulajdon alapítása tehát új (felépítendő épületre is lehet alapítani) vagy korábban emelt meglevő épületre lehetséges. Új épületre az alapítás előfeltétele, hogy a leendő épület építési telke rendelkezésre álljon. Ehhez elsősorban az adott földrészlet önálló ingatlanként való ingatlan-nyilvántartási bejegyzése szükséges.
Megelőző eljárás:
Az építési engedély és az alapító okirat alapján lehet kérni, hogy az előzetes alapítás tényét az ingatlan-nyilvántartásba a földhivatal feljegyezze. A feljegyzés jogi hatása, hogy a társasház alapítási szándéka köti azt a személyt, aki a feljegyzés után az ingatlanra bármilyen jogot szerez. A feljegyzéshez szükséges, hogy a földrészlet valamennyi tulajdonostársa az alapítási szándékot alapító okiratba foglalja.
A feljegyzést követően az épület felépülte után a használatbavételi engedély alapján a földhivataltól kérhető a társasház végleges bejegyzése. Előfordulhat, hogy a használatbavételi engedély eltér az építési engedélytől.
Elővásárlási jog tulajdonostársak tulajdoni hányadára
Az alapító okiratban a külön tulajdonban ingatlanokra elővásárlási jog létesíthető a tulajdonostársak javára.
Az alapító okirat elkészítéséhez szükséges okiratok, adatok
– ingatlan helyrajzi száma, a tulajdoni lap lekérdezése céljából
– társasházi alaprajz, mely pontosan tartalmazza az épület külön és közös tulajdoni épületrészeit, azok minősítését, alapterületét
-építési engedély, a használatba vételi engedély és épületfeltüntetési vázrajz
-a társasházi közösség közös nevét is feltétlenül szükséges az alapításhoz meghatározni a társasház megjelöléssel együtt
-a külön tulajdonba kerülő lakásokat, nem lakás céljára szolgáló helyiségeket
-a közös tulajdonban álló épületrészekből és a földrészletből az egyes tulajdonostársakat megillető tulajdoni hányadot és meghatározásának módját
-meg kell jelölni, hogy a felépítmény alapjául szolgáló földterület osztatlan közös tulajdonban, vagy a társasházi tulajdonba kerül
Ügyvéd által ellátott képviselet kötelező a társasházzá alapítás esetében. Erre azért is van kiemelten szükség, hiszen az alapító okirat elkészítése nem egyszerű művelet, szigorú alaki és tartalmi kellékeket kell feltüntetni. A gyakorlatban sajnos igen gyakran találkozni olyan helyzettel, amikor elhúzódik a társasház ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése. Emiatt fontos, hogy szakértelemmel rendelkező készítse el a dokumentációt.
Társasház alapítással kapcsolatos kérdéssel bátran keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát!