Elővásárlási jog szabályai ingatlan adásvételi szerződés során
Mi az elővásárlási jog és hogyan keletkezhet?
Az elővásárlási jog egy olyan jogintézmény, ami lehetőséget biztosít a jogosultnak, hogy egy adott dolgot – jelen esetben ingatlant – másokat megelőzve vásárolhasson meg. Ez a jog különösen fontos lehet Önnek, ha például társasházban él, vagy közös tulajdonú ingatlannal rendelkezik.
Az elővásárlási jog két módon keletkezhet: szerződés alapján vagy jogszabály erejénél fogva. A Ptk. szerint a jogszabályon alapuló elővásárlási jog mindig erősebb, mint a szerződéses. Ha Ön ingatlant vásárol vagy elad, fontos tisztában lennie azzal, hogy fennáll-e valakinek elővásárlási joga az adott ingatlanra vonatkozóan.
Az elővásárlási joggal rendelkező személyek köre
Az elővásárlási joggal rendelkező személyek körét a jogszabályok és a szerződések határozzák meg. Leggyakrabban a közös tulajdonban lévő ingatlanok esetében találkozhatunk vele, ahol a tulajdonostársak rendelkeznek ilyen joggal. Ez azt jelenti, hogy ha Ön közös tulajdonú ingatlanban tulajdonrésszel rendelkezik, és el kívánja adni azt, először a tulajdonostársainak kell felajánlania.
Emellett előfordulhat, hogy az ingatlan korábbi tulajdonosa szerződésben kötötte ki magának az elővásárlási jogot. Akár a társasház alapító okirata is tartalmazhat ilyen rendelkezést a lakásokra vagy garázsokra vonatkozóan. Mindig ellenőrizze az ingatlan dokumentációját, hogy tisztában legyen az esetleges elővásárlási jogokkal.
Az elővásárlási jog érvényesítésének folyamata
Ha Ön olyan ingatlant szeretne eladni, amelyre vonatkozóan valakinek elővásárlási joga van, először is közölnie kell a vételi ajánlatot az elővásárlásra jogosulttal. Ez az ajánlat ugyanazokat a feltételeket kell, hogy tartalmazza, amelyeket egy harmadik személy ajánlott Önnek, vagy amelyeket Ön elfogadna.
Az elővásárlásra jogosultnak általában 8-15 nap áll rendelkezésére, hogy nyilatkozzon: él-e jogával vagy sem. Ha él vele, akkor ugyanolyan feltételekkel kell megkötni vele az adásvételi szerződést, mint amit az eredeti ajánlat tartalmazott. Ha nem él vele vagy nem nyilatkozik határidőn belül, Ön szabadon eladhatja az ingatlant a harmadik személynek.
Mikor nem érvényesül az elővásárlási joga a jogosultnak?
Vannak olyan esetek, amikor az elővásárlási jog nem érvényesül, még ha egyébként fennállna is. Ilyen például az ingatlan ajándékozása, csereügylet, vagy ha az ingatlant apportként viszik be egy gazdasági társaságba. Ezekben az esetekben Önnek nem kell felajánlania az ingatlant az elővásárlásra jogosultnak.
Fontos tudni, hogy ha az ingatlan tulajdonosa csődeljárás vagy felszámolási eljárás alatt áll, az elővásárlási jog szintén nem érvényesül. Ilyenkor az eljárás szabályai szerint értékesítik az ingatlant, figyelmen kívül hagyva az esetleges elővásárlási jogokat.
Hogyan kell közölni a vételi ajánlatot az elővásárlásra jogosulttal?
A vételi ajánlatot mindig írásban, igazolható módon kell közölni az elővásárlásra jogosulttal. Ez történhet ajánlott, tértivevényes levélben, személyes átadással (ilyenkor kérjen átvételi elismervényt), vagy akár e-mailben, ha a jogosult ehhez előzetesen hozzájárult.
Az ajánlatnak tartalmaznia kell minden lényeges információt: az ingatlan pontos adatait, a vételárat, a fizetési feltételeket, és minden egyéb fontos részletet. Ha több elővásárlásra jogosult is van, mindegyikükkel közölni kell az ajánlatot. Nagyszámú jogosult esetén (pl. társasházban) elfogadott gyakorlat a faliújságra való kifüggesztés is, de ez nem mentesíti Önt teljesen a személyes értesítés kötelezettsége alól.
Mi történik, ha az elővásárlásra jogosult él az elővásárlási jogával?
Ha az elővásárlásra jogosult úgy dönt, hogy élni kíván jogával, akkor elfogadó nyilatkozatot kell tennie az ajánlattevő felé. Ezt a nyilatkozatot ugyanolyan formában kell megtennie, ahogyan az ajánlatot kapta. Az elfogadó nyilatkozatnak pontosan meg kell felelnie az ajánlatban foglalt feltételeknek.
Amennyiben a jogosult elfogadja az ajánlatot, a szerződés megkötése közte és az eladó között automatikusan megtörténik. Méghozzá ugyanazokkal a feltételekkel, mint amelyeket az eredeti ajánlat tartalmazott. Fontos, hogy a jogosultnak képesnek kell lennie teljesíteni ezeket a feltételeket, különösen a vételár megfizetését illetően. Ha több jogosult is él elővásárlási jogával, a Ptk. által meghatározott sorrendet kell figyelembe venni.
A felhívás elmulasztásának következményei az adásvételi szerződés során
Ha Ön elmulasztja értesíteni az elővásárlásra jogosultat a vételi ajánlatról, az komoly következményekkel járhat. Az elővásárlási jog jogosultja a szerződésről való tudomásszerzéstől 30 napon belül megtámadhatja az adásvételi szerződést. A megtámadás legkésőbb a szerződéskötéstől számított 3 éven belül lehetséges.
Ha a bíróság megállapítja, hogy az elővásárlási jogot megsértették, a szerződést érvénytelennek nyilváníthatja. Ha a jogosult kéri és képes teljesíteni a feltételeket, vele szemben hatályossá teheti. a szerződést Ez azt jelenti, hogy Önnek vissza kellene adnia az ingatlant, és az eredeti vevővel kötött szerződés érvénytelenné válna. Ezért mindig fontos betartani az elővásárlási joggal kapcsolatos szabályokat.
Az elővásárlási jog jogosultjának lehetőségei: elfogadás vagy lemondó nyilatkozat
Az elővásárlási jog jogosultjának két lehetősége van, amikor megkapja a vételi ajánlatot: elfogadhatja azt, vagy lemondhat az elővásárlási jogáról. Ha elfogadja, akkor az előző pontban leírtak szerint jár el. Ha lemond, azt megteheti kifejezett lemondó nyilatkozattal, vagy hallgatólagosan, ha nem reagál a megadott határidőn belül.
A lemondó nyilatkozat lehet általános érvényű, vagyis vonatkozhat minden jövőbeli eladásra is, vagy lehet egyszeri, csak az adott ajánlatra vonatkozó. Ha Ön az elővásárlási jog jogosultja, fontos, hogy tisztában legyen döntése következményeivel. Ha lemond, később nem hivatkozhat arra, hogy megsértették az elővásárlási jogát.
Mikor mellőzhető a tulajdonostárs értesítése az ingatlan adásvétel esetén?
Bár általában kötelező értesíteni az elővásárlásra jogosultakat, vannak kivételes esetek, amikor ez mellőzhető. Ilyen eset lehet, ha a jogosult tartózkodási helye vagy más körülményei miatt a közlés rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna.
Ez a helyzet állhat elő például, ha a jogosult külföldön tartózkodik és nem elérhető. Vagy ha a jogosultak száma olyan nagy (például egy több száz lakásos társasházban), hogy mindegyikük egyenkénti értesítése aránytalan terhet róna az eladóra. Azonban fontos megjegyezni, hogy a bíróságok szigorúan értelmezik ezeket a kivételeket, ezért ha lehet, mindig törekedjen minden jogosult értesítésére.
Dologösszesség és elővásárlási jog esetén alkalmazandó szabályok
Előfordulhat, hogy az eladó az elővásárlási joggal terhelt ingatlant más dolgokkal együtt, úgynevezett dologösszességként kívánja eladni. Ilyen lehet például, ha egy lakást a hozzá tartozó garázzsal és tárolóval együtt értékesítenek. Ebben az esetben az elővásárlásra jogosult csak az egész dologösszességre vonatkozó ajánlatot fogadhatja el.
Ha Ön elővásárlási joggal rendelkezik egy lakásra, de az eladó azt a garázzsal együtt kívánja értékesíteni, mindkettőt meg kell vásárolnia, ha élni kíván jogával. Nem választhatja ki csak az egyik elemet. Ha csak az egyiket szeretné megvenni, az már új ajánlatnak minősülne, és nem akadályozná meg az eredeti adásvételi szerződés megkötését.
Az elővásárlási jog kijátszásának módszerei és következményei
Sajnos előfordul, hogy egyes eladók megpróbálják kijátszani az elővásárlási jogot. Egy gyakori módszer például, hogy először egy kis tulajdoni hányadot ajándékoznak a kiszemelt vevőnek, így téve őt tulajdonostárssá. Ezután a fennmaradó részt már minden további nélkül eladhatják neki, hiszen tulajdonostársként már ő rendelkezik a legerősebb elővásárlási joggal.
Az ilyen és ehhez hasonló módszerek azonban jogszabályba ütköznek és komoly következményekkel járhatnak. Ha bebizonyosodik, hogy az eladó szándékosan kijátszotta az elővásárlási jogot, a bíróság érvénytelennek nyilváníthatja az adásvételi szerződést. Emellett az eladó kártérítéssel is tartozhat az eredeti elővásárlásra jogosultnak. Ezért mindig javasolt tisztességesen eljárni és betartani a vonatkozó jogszabályokat.
Jogi segítség igénybevétele elővásárlási joggal kapcsolatos ügyekben
Az elővásárlási joggal kapcsolatos ügyek gyakran bonyolultak és számos jogi buktatót rejtenek. Ha Ön akár eladóként, akár vevőként, akár elővásárlásra jogosultként érintett egy ilyen helyzetben, mindenképpen javasolt jogi segítséget igénybe vennie.
Egy tapasztalt ingatlan adásvételi ügyekkel foglalkozó jogász vagy ügyvéd segíthet Önnek eligazodni a szabályok útvesztőjében. Segíthet elkerülni a potenciális problémákat, és biztosítani, hogy minden fél jogai megfelelően érvényesüljenek. Emellett segíthet a szükséges dokumentumok elkészítésében, legyen szó akár vételi ajánlatról, akár lemondó nyilatkozatról vagy magáról az adásvételi szerződésről. Ne feledje, egy kis elővigyázatosság és szakértői segítség igénybevétele hosszú távon rengeteg időt, pénzt és stresszt takaríthat meg Önnek.
Elővásárlási jog kijátszása
Tipikusan garázsbeállók esetén – ahol jelentős tulajdonostársról beszélünk – fordul elő a gyakorlatban. Adásvétel esetén először egy „kis” tulajdoni hányadot ajándékoz az eladni kívánó a nem tulajdonostárs vevő részére. Ezen jogügyletet követően már tulajdonostársnak minősül a venni kívánó és a „maradék” tulajdonrész vonatkozásában nem kell félniük az elővásárlási jogosultaktól.
Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segítsége
Keressen minket bizalommal adásvételi szerződés elkészítése miatt, valamint akkor is, ha esetleg Önnel közölt ajánlatra hivatkozással elővásárlási jogával kíván élni.