Cégmódosítás menete, cégmódosítás költségei a cégalapítás után
Alábbi cikkünkben bemutatjuk Önnek a cégmódosítás menetét, illetve az ehhez tartozó legfontosabb szabályokat. A cégmódosítás szabályainak betartása kiemelt fontosságú a cég szempontjából, így fontos tisztában lennünk azzal, hogy mire kell figyelni, ha bármilyen változás következik be cégünkkel kapcsolatban.
Figyelemmel arra, hogy cégmódosítás során jogi képviselet kötelező, kérje az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segítségét, hogy az eljáró ügyvéd segíthessen Önnek a cége létesítő okiratának módosításában.
A változásbejegyzési eljárás és a cégmódosítás költségei
A cég adatait a cégjegyzék tartalmazza, amely adatokban ha változás történik, akkor azt változásbejegyzési eljárás keretében szükséges bejelentenünk a cég székhelye szerint illetékes cégbíróságnak.
Ahogyan fent is írtuk a változásbejegyzéshez kötelező ügyvédi együttműködés igénybe vétele. Az cégmódosítással kapcsolatos iratok benyújtása, így az eljárás megindítása az alapítói határozat, vagy közgyűlési jegyzőkönyv keltét követő 30 napon belül szükséges.
Az eljárás során az egységes szerkezetbe foglalt létesítő okiratot (társasági szerződés, alapszabály, alapító okirat), illetve annak módosítását minden esetben be kell nyújtani a cégbíróság részére.
Az eljárás során az államnak fizetendő díjak az alábbiak szerint alakulnak: A módosítás illetékének összege 15.000,- Ft, míg a közzétételi költségtérítés összege 3.000,- Ft.
Székhely módosítása
Egy gazdasági társaság székhelye, azaz a működésének központja gyakran változhat, viszont nagyon fontos, hogy a társaság a székhelyén mindig elérhető legyen, továbbá, hogy a székhelyet jogszerűen használja, ugyanis, ha a cégbíróság tudomást szerez arról, hogy a cég a székhelyén nem elérhető, törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezhet vele szemben.
A cég székhelye a cég levelezési címe, ahol biztosítania kell a részére címzett jognyilatkozatok fogadását, továbbá iratainak őrzésének lehetőségét is itt kell megteremteni.
A társaság akár a cégalapítás, akár cégmódosítás során telephelyet és fióktelepet jelölhet meg, illetve természetesen a korábban megjelölteket módosíthatja.
A cég telephelye a tevékenység gyakorlásának olyan tartós, önállósult üzleti letelepedéssel járó helye, amely a cég székhelyétől eltérő helyen található. A cég fióktelepe pedig olyan telephely, amely más településen van, mint a cég székhelye.
Főtevékenység, tevékenységi kör módosítása
A tevékenységi körök közül a főtevékenység megváltoztatását be kell jelenteni a cégbíróság részére.
Ha egyéb tevékenységi kört szeretnének felvenni, akkor azt elég a NAV részére a könyvelőjükön keresztül egyszerűen bejelenteni.
Társasági szerződés módosítás
A Ptk. meghatározza, hogy milyen esetekben kerülhet sor a társasági szerződés módosítására, amely alapján a társaság legfőbb szerve (taggyűlés) legalább háromnegyedes szótöbbséggel történő döntése szükséges.
A társaság cégnevének, székhelyének, telephelyeinek, fióktelepéinek, és a társaság főtevékenységnek nem minősülő tevékenységi körének megváltoztatásáról a legfőbb szerv egyszerű szótöbbséggel hoz határozatot.
A Ptk. rendezi azt a helyzetet is, amikor a módosítás egyes tagok jogait hátrányosan érintené, vagy helyzetét terhesebbé tenné, ebben az esetben valamennyi tag egyhangú határozatára van szükség.
Cégnév módosítása
A cégnév megváltoztatása esetén az új cégnévnek ugyanúgy meg kell felelnie mind Ptk., mind a Cégtörvény szabályainak. A cégnevének tartalmaznia kell a választott cégforma megnevezését és legalább a vezérszót. A vezérszó a cégnévben az első helyen áll és lehet idegen nyelvű kifejezés, rövidítés vagy mozaik szó is. A cégnévben a vezérszón kívül csak magyar szavak szerepelhetnek.
A vezérszó elősegíti a cég azonosítását, illetve más, azonos vagy hasonló tevékenységű cégtől való megkülönböztetését.
A cégnévnek az ország területén bejegyzett más cég elnevezésétől egyértelműen különböznie kell, és nem kelthet olyan látszatot, ami megtévesztő. E szabály betartása érdekében már szükséges jogi képviselővel konzultációt folytatni, mivel olyan cég nevet sem lehet választani, amely korábban működő, de már törlés alatt álló cég megnevezése.
Ügyvezető változása
A cégjegyzékben szerepel, hogy ki jogosult a cég képviseletében eljárni, viszont a cég ügyvezetőjének, felügyelőbizottsági tagjainak megbízatása, illetve személye változhat. Ha a társaság új ügyvezetőt választ, ennek a ténynek az átvezetése végett cégmódosítást kell lefolytatni, és módosítani kell a társasági szerződést.
Társasági üzletrész átruházása
Az üzletrész a társaság tagjai között átruházható. Amennyiben a létesítő okirat lehetőséget biztosít rá, abban az esetben az üzletrész egy harmadék fél részére, azaz külső személyre is átruházható. Az üzletrész átruházását adásvételi vagy ajándékozási szerződés keretében is meg lehet valósítani.
A pénzszolgáltatás ellenében átruházni kívánt üzletrész megszerzésére a többi tag, a társaság vagy a társaság által kijelölt személy az elővásárlási jogra vonatkozó rendelkezések megfelelő alkalmazásával másokat megelőzően jogosult.
Gazdasági társaság módosításával felmerülő illeték
A cégmódosítás során illeték és közzétételi költségtérítés megfizetési kötelezettségünk van, amelyet egy utalvány „mintával” érhetünk el.
A közzétételi díj 3.000 Ft, míg az módosítás illetéke pedig 15.000 Ft.
Változásbejegyzési eljárást követő kötelezettségek
Cégmódosítás esetén, legyen szó akár a cég nevéről, székhelyéről stb. kiemelt fontosságú, hogy erről értesítsünk minden érintettet, illetve partnert. Vannak továbbá olyan helyzetek, mikor a jogszabály előírja, hogy kötelezettségünk a hatóságot is értesíteni bizonyos bekövetkező változásokról. Ilyen jellegű változásnak minősül az adószám megváltozása, a tevékenységi kör megváltozása, továbbá a bankszámlaszámot vagy az ügyvezetők személyét érintő változás. A hatóság jelenheti a cégbíróságot vagy éppen a Nemzeti Adó és Vámhivatalt.
Fontos megemlíteni, hogy ezek elmaradása jogszabálysértést jelenhet, amely következtében a cégre büntetés szabható ki, vagy cégmódosítás / értesítés elmaradása akár eljárást is vonhat maga után. Ügyvédi Irodánk folyamatosan foglalkozik a cégek életét, működését befolyásoló ügyekkel, így nap mint nap széleskörű rálátásunk nyílik arra, hogy a jogi segítségkérés nélkül milyen apró hibák tehetnek kárt egy cég életében.
Cégmódosítás menete
Ahogyan már fentebb is említettük a változásbejegyzés iránti kérelmet elektronikus úton kell benyújtani a társaság székhelye szerint illetékes cégbíróságnak. Az eljárás során az elektronikus úton küldött okiratokat minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel kell ellátni.
A kérelmet és annak mellékleteit a jogi képviselő elektronikus okirat formájában, elektronikus úton a céginformációs szolgálathoz küldi meg. Az eljárási illetéket és a közzétételi költségtérítést elektronikus úton kell megfizetni a kérelem benyújtását megelőzően, amelyről kapott igazolásokat a kérelem mellékleteként kell csatolni.
A céginformációs szolgálat a kérelem formanyomtatványát és annak mellékleteit informatikai szempontból vizsgálja, továbbá ellenőrzi a kérelem formanyomtatványában foglalt adatok formai megfelelőségét.
Ha a kérelem informatikai és formai szempontból szabályszerűen került benyújtásra, valamint a kérelem formanyomtatványában feltüntetett adatok ellenőrzésére is sikeresen sor került, a céginformációs szolgálat haladéktalanul továbbítja azt az illetékes cégbírósághoz.
A cégbíróságra vonatkozó ügyintézési határidő a hibátlan benyújtást követő első munkanapon kezdődik, ezt követen a cégbíróság a változásbjegyzésre vonatkozó kérelem tárgyában hozott végzést a jogi képviselő által a kérelemben megadott elektronikus kézbesítési címre küldi meg.
Keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát cégének (bt, kft, zrt) módosításához.
Kérjen tőlünk ajánlatot a cégmódosítás ügyvédi munkadíj összegére.