Végrehajtási kifogás a végrehajtási eljárásban a végrehajtó intézkedésével szemben
Az adósi és végrehajtást kérői pozícióban lévő fél vonatkozásában is számos olyan cselekmény merülhet fel, amely az érintett fél jogát, jogos érdekét sérti.
Ennek „kivédésére” áll rendelkezésre a végrehajtási kifogás intézménye, amely jogszabálysértés ellen megoldást nyújthat. Mindazonáltal, mivel rövid eljárási határidőket szab meg a törvény, ezért fontos, hogy időben kérjen még segítséget az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda ügyvédeitől!
Hogy is jelenik ez meg a vht rendelkezésiben? Végrehajtási kifogás okai
A végrehajtónak a végrehajtási eljárás szabályait és a végrehajtási kifogást előterjesztő jogát vagy jogos érdekét lényegesen sértő intézkedése, illetőleg intézkedésének elmulasztása ellen a fél vagy más érdekelt végrehajtási kifogást terjeszthet elő a végrehajtást foganatosító bírósághoz. A végrehajtási eljárás szabályainak lényeges megsértése az olyan jogszabálysértés, amelynek a végrehajtási eljárás lefolytatására érdemi kihatása volt. A végrehajtó intézkedésétől számított 15 napon belül (szubjektív határidő)!
A törvényben megjelenik egy úgynevezett objektív határidő is, ami az akadályozás megszűnése (pl. kórházi ellátás) miatt „meghosszabbítja” az előterjesztés elehetőségét. De a kifogást ebben az esetben sem lehet a végrehajtó intézkedésétől számított 3 hónap elteltét követően benyújtani a végrehajtónál.
A határidő elmulasztása miatt nincs helye igazolásnak!
Jogorvoslathoz való jogról röviden
Az alkotmányos alapjogok közül az egyik legfontosabb a jogorvoslathoz való jog. Azaz, hogy az érintett személy a hatóság vagy bíróság döntésével szemben fellebbviteli szervhez fordulhasson.
A jogorvoslat a hazai jogrendszerünkben eltérő megnevezésekkel szerepel. Ilyen például a fellebbezés, panasz, kifogás, felülvizsgálat, perújítás vagy a jelen cikkben tárgyalandó végrehajtási kifogás.
A végrehajtási kifogás megjelenése
A végrehajtási kifogást a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: „Vht”) szabályozza. A végrehajtási kifogást a bírósági végrehajtó törvénysértő intézkedésével vagy mulasztásával szemben lehet előterjeszteni.
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a törvény kizárólag a bírósági végrehajtó törvénysértő intézkedéséről szól. Tehát abban az esetben, ha a követelés jogosságát vitatnánk, nem a végrehajtási kifogás a megfelelő eszköz a kezünkben. A végrehajtási kifogás benyújtásával tehát nem érhetjük el azt, hogy a végrehajtási eljárás megszüntetésre kerüljön!
Mire kell odafigyelni az előterjesztésnél?
A végrehajtási kifogás benyújtását a törvény határidőhöz köti. Alapesetben a végrehajtói intézkedésétől számított 15 napon belül kell benyújtani az illetékes bírósági végrehajtón keresztül a bíróság részére. Azonban, ha valamilyen oknál fogva akadályozva voltunk a benyújtásban, akkor ez a határidő már 3 hónap. Ebben az esetben az akadályozás tényét megfelelően igazolni kell. Természetesen az akadályozásnak fennálló és a kifogás benyújtásában valóban gátoló körülménynek kell lennie. A leggyakrabban előforduló eset például a kórházi fekvőbeteg gyógykezelés.
Hol kell előterjeszteni
Gyakori hiba a végrehajtási kifogást előterjesztők körében, hogy azt közvetlenül a végrehajtást foganatosító bíróság részére terjesztik elő. A Vht.-ban egyértelműen rögzítésre került, hogy azt a bírósági végrehajtó útján kell előterjeszteni. Ezután a végrehajtó a részére kézbesített végrehajtási kifogást az ügy releváns irataival együtt továbbítja az illetékes bíróság részére elbírálás céljából.
A végrehajtási kifogásról a végrehajtó a bíróság előtt szerez tudomást, így lehetősége van arra, hogy a kifogásban foglalt esetleges törvénysértést kijavítsa.
Ki dönt a kifogásról?
Ahogy fentebb említettük, a végrehajtási kifogás alaposságát a végrehajtást foganatosító bíróság vizsgálja. Abban az esetben, ha valamelyik fél (akár a végrehajtó is) nem értene egyet a bíróság végzésében foglaltakkal, akkor a törvény alapján további jogorvoslat áll rendelkezésre. A végzéssel szemben már fellebbezést lehet előterjeszteni, amit már az illetékes törvényszék – három bíróból álló tanácsban – bírál el.
Mit tehet a Bíróság, ha végrehajtói jogszabálysértő intézkedést észlelt?
Ha a bíróság a végrehajtási kifogással foglaltakkal egyetért, azaz törvénysértő intézkedést észlelt, a végrehajtói intézkedést megsemmisítheti, és új eljárásra utasíthatja.
A bíróság mindezeken kívül a végrehajtót kötelezheti, hogy az ügyértéknek megfelelő munkadíjának 20%-át, ismételt szabálysértés esetén pedig 50%-át fizesse meg. A végrehajtó által teljesített befizetés a végrehajtás során befizetett összeget növeli. Vagyis ezen összeggel is kevesebbet kell már az adósnak megfizetnie a végrehajtási eljárásban. Kifizetés részére nem történik, azonban a tartozásának összege a végrehajtó által teljesített összeggel csökken.
A megfizetendő illeték a végrehajtási eljárásban
A végrehajtási kifogás előterjesztésével egyidejűleg 15.000,- Ft illetéket kell illetékbélyeg vagy átutalás formájában megfizetnünk. Ezen összegről minden végrehajtói irat legalján olvashatunk, ahol a végrehajtó „kioktatja” az érintett felet a jogorvoslathoz fordulás lehetőségéről.
A végrehajtási kifogás illeték megfizetése kizárólag átutalás útján, az illetékes Törvényszék eljárási illeték számlájára lehetséges.
Ügyvédi Iroda segítsége a végrehajtás során
Internetről letölthető végrehajtási kifogás minta alkalmazásától óvva intjük Önöket, hiszen nagyon kis „banánhéjon” is elcsúszhatunk, ha ilyet alkalmazunk. Úgy gondoljuk, hogy a végrehajtás egy kellő komolyságot igénylő eljárás, így ebben a fázisban már nem ajánlott a „spórolás”.
Ha végrehajtás indult Ön ellen, amelyben úgy gondolja, hogy a végrehajtó intézkedése jogszabálysértő. vagy szeretné az Önnel szemben indult eljárást megszüntetni és/vagy késleltetni, akkor az Ügyvédi Iroda szakértő ügyvédei állnak szíves rendelkezésére! Jelen esetben különösen fontos a határozott és időben történő fellépés! Végrehajtási ügyekkel foglalkozó Ügyvéd kollégánk segít Önnek!