Cég megszüntetése egyszerűsített végelszámolás útján
A végelszámolási eljárás
Abban az esetben, amikor a tagok úgy döntenek, hogy nem kívánnak tovább tevékenységet végezni, lehetőségük van végelszámolási eljárással megszüntetni a céget. Mindennek az a feltétele, hogy társaság ne legyen fizetésképtelen, és eleget tudjon tenni esetleges fizetési kötelezettségeinek. Attól függően, hogy a gazdasági társaság milyen formában működik, a végelszámolási eljárás menete különböző lehet (egyszerűsített eljárás, vagy általános eljárás), amely hatással van az eljárás hosszára, esetleges költségeire. Ügyvédi Irodánk teljes körű jogi képviselet ellátását vállalja mind a végelszámolási eljárás elhatározásától kezdődően a társaság törlésére irányuló kérelem Cégbírósághoz történő benyújtásig terjedő lépések intézésében, mind pedig abban az esetben, amennyiben egy már végelszámolás alatt álló gazdasági társasággal szemben fennálló követelés bejelentése, és érvényesítése szükséges. Ügyfeleinket már az első megkeresés során tájékoztatjuk a felmerülő költségekről, az eljárás lépéseiről, a szükséges teendőkről és minden egyéb tudnivalóról, így komlpex képet kapnak arról, hogyan tudják lezárni a Társaság működését.
Ki kezdeményezheti a végelszámolás megindítását?
Végelszámolásra a Taggyűlés/Tagok gyűlésének elhatározása alapján kerülhet sor.
Mi a feltétele?
A végelszámolás alapvető feltétele, hogy a cég nem fizetésképtelen, azaz semmilyen tartozása nincsen. Amennyiben a cég fizetésképtelen, úgy csődeljárás vagy felszámolási eljárás indul a cég ellen.
Ehhez érdemes tudnod, hogy a végelszámolás eljárás a cég székhelye szerinti illetékes megyei vagy fővárosi bíróság hatáskörébe tartozik. Ebből következik, hogy ha nem a cég székhelye szerinti megyében lévő bíróságnál nyújtod be a végelszámolás eljárás iránti kérelmed, akkor el fogják utasítani.
Kihez kell fordulni?
- nemperes eljárásokban a cég székhelye szerinti cégbíróság jár el,
- peres eljárásokban pedig a cég székhelye szerint illetékes törvényszék jár el.
Ha a tulajdonosok úgy döntenek, hogy szeretnék megszüntetni a céget és a bíróság megállapítja, hogy
- a cég fizetésképtelen, akkor nem indítható végelszámolási eljárás. Ilyenkor felszámolási eljárást fognak lefolytatni a cég ellen.
- ha az eljáró bíróság szerint a céggel szemben büntetőjogi intézkedés alkalmazására kerülhet sor.
Mi történik a végelszámolás megindítása után?
A végelszámolás kezdő időpontjában a cég vezetőjének megbízatása megszűnik, és innentől a cég új vezetőjének (önálló képviseleti joggal) a végelszámoló számít.
Ki lehet végelszámoló?
Végelszámolónak bárki megválasztható, maradhat a cég korábbi vezetője is, de lehet akár cég is, ha a vezetővel szemben támasztott követelményeknek megfelel, és a megbízatást elfogadja.
Milyen feladatokkal jár a végelszámolás?
A végelszámolási eljárás megindításával a cég korábbi vezetőjének (mert a jelenlegi vezető a végelszámolás elindításától a végelszámoló) több feladata is keletkezik:
45 nap áll rendelkezésére arra, hogy
- a cég tevékenységét lezáró beszámolót elkészítse,
- a jogszabályi előírásoknak megfelelő (pl. számviteli vagy adóügyi) feladatokat elvégezze,
- átadja a cég iratanyagát a végelszámolónak,
- tájékoztassa a végelszámolót a folyamatban lévő ügyekről,
- iratjegyzéket készítsen a nem selejtezhető és titkos minősítésű iratokról és ezeket átadja,
- tájékoztassa a végelszámolás megindításáról a munkavállalókat és a szakszervezeteket.
Ha ezeket a kötelezettségeit nem teljesíti, akkor a polgári jog általános szabályai szerint kártérítési felelősséggel tartozik.
Ezenfelül a végelszámoló kérelmére a cégbíróság – törvényességi felügyeleti eljárás keretében- akár 500 000 forintig terjedő, ismételten is kiszabható pénzbírsággal sújthatja a mulasztó korábbi vezetőt.