Végrendelet megtámadása, végrendelet érvénytelensége és hatálytalansága
Mi is az a végrendelet?
A végrendelet a végintézkedés egyik formája. Az örökhagyó egyoldalú jognyilatkozata, amely halála esetére szól. A nyilatkozatban azt határozza meg, hogy halála után ki vagy kik váljanak vagyona vagy annak egy részének tulajdonosává.
Speciális, a szóbeli végrendelet
Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. Ilyen lehet például egy balesetben súlyosan megsérült személy, aki tudatánál van.
Fontos megjegyezni, hogy csak az előbb említett esetben tehető érvényesen szóbeli végrendelet.
A szóbeli végakarat hatályát veszti, ha az örökhagyó a szóbeli végrendelkezés feltételéül szolgáló helyzet megszűnése után megszakítás nélkül harminc napon át nehézség nélkül alkothatott volna írásbeli végrendeletet.
Végrendelet megtámadása
A végrendelet érvénytelenségét vagy hatálytalanságát megtámadó nyilatkozat alapján lehet megállapítani.
A megtámadásra az jogosult, aki érvénytelenség vagy hatálytalanság megállapítása esetén maga örökölne, vagy rá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.
Mikor áll fenn a végrendelet érvénytelensége és hatálytalansága?
Fontos, hogy csak létező végrendelet esetén beszélhetünk érvénytelenségről vagy hatálytalanságról.
Hatálytalanságról akkor beszélünk, amikor egy bizonyos időponttól kezdve már nem fejti ki a hatását.
Ilyen például házastárs javára tett végrendelet esetében, ha a házastárs vagy az élettárs javára az életközösség fennállása alatt tett végrendelet hatálytalan, ha az öröklés megnyílásakor az életközösség nem áll fenn és nincs esély arra, hogy helyreállítsák.
Továbbá szóbeli végrendelet hatályát veszti, ha az örökhagyó a szóbeli végrendelkezés feltételéül szolgáló helyzet megszűnése után megszakítás nélkül harminc napon át nehézség nélkül alkothatott volna írásbeli végrendeletet.
Érvénytelenség okait a polgári törvénykönyv nem egy helyen szabályozza, hanem több különböző helyen találjuk meg. 3 részre csoportosíthatjuk:
- feltételek érvénytelensége
- cselekvőképesség miatt érvénytelen
- alaki kellékeknek nem felel meg
Leggyakoribb hiba, az alaki hibás miatt érvénytelen végrendelet:
Általános érvénnyel érvénytelen:
- ha gyorsírással, vagy más, a közönséges írástól eltérő egyéb jel- vagy számjegyírással készült,
- ha készítésének ideje az okiratból nem tűnik ki,
- ha nem az elejétől végéig maga írja és aláírja,
- nem olyan nyelven teszi, melyen ért és írni tud,
- oldalak folyamatos sorszámozása hiányzik,
- ha nem két tanú együttes jelenlétében írja alá, vagy ismeri el magáénak az aláírását, (más által írt végrendelet esetén)
- tanúk aláírása e minőségük feltüntetésével hiányzik
Az előbbiekben is jól látszik, hogy a kézzel írt végrendelet két típusát ismerjük: holográf végrendelet és allográf végrendelet
Tanúk miatt érvénytelen írásbeli végrendelet:
Írásbeli magánvégrendelet tanúja nem lehet olyan személy, aki
- a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes,
- kiskorú, gondnokság alatt álló személy úgy, hogy az kizárja tanúkénti közreműködését,
- írástudatlan
A tanúknak nem kell ismerniük a végrendelet tartalmát!
Az írásbeli magánvégrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta. A tanú vagy a hozzátartozója részére szóló juttatás akkor sem érvénytelen, ha a végrendelet megalkotásában az érintett tanún kívül még két tanú vett részt. Közreműködőnek minősül a végrendelet megfogalmazója, szerkesztője, leírója és minden olyan személy, akinek tevékenysége a végrendelet tartalmának érdemi befolyásolására nyújt lehetőséget.
Végrendelet egyéb hibája
A nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző, az érthetetlen, lehetetlen és ellentmondó feltétel érvénytelen. A feltétel érvénytelensége a végrendeleti rendelkezés érvényességét nem érinti, kivéve, ha megállapítható, hogy az örökhagyó a rendelkezést a feltétel nélkül nem tette volna meg. A jogellenes felfüggesztő feltételhez kötött végrendeleti részesítés érvénytelen, a jogellenes bontó feltételt figyelmen kívül kell hagyni.
Milyen lehet ez a feltétel? Például, ha a végrendeletben úgy nyilatkozunk, hogy csak akkor, ha megházasodik a nyilatkozatunk „hibás” lesz.
Érvénytelen végrendelet megtámadásra biztosított idő
A megtámadás joga az öröklés megnyílásától számított öt év alatt elévül. Megszűnik a megtámadás joga, ha a megtámadásra jogosult e jogáról az öröklés megnyílása után lemond. Lemondásnak kell tekinteni azt a jognyilatkozatot, amelyben a megtámadásra jogosult a végrendeletet érvényesnek, illetve hatályosnak ismeri el.
Ügyvédi Iroda közreműködése az öröklési jog területén
Ahogy a fentiekből jól látszik rengeteg olyan körülmény alapján fennállhat a végrendelet érvénytelenségének oka, amit szerkesztéskor nem is gondolt az örökhagyó. Ennek elkerülése érdekében érdemes ügyvéd segítségét kérni a megfogalmazás során. Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda ügyvédei állnak rendelkezésére, ha szeretne ilyen tartalmú okiratot készíteni, vagy esetleg úgy gondolja, hogy szeretné megtámadni más által készített végrendeletet.