Bejelentővédelmi ügyvéd, visszaélés-bejelentési rendszer ügyvédi üzemeltetése
Az Újváry Zsolt Ügyvédi Társulás szolgáltatása a bejelentővédelmi rendszer működtetésével bővült.
Törvényhozás a újra kodifikálta a panaszok és közérdekű bejelentések kérdéseit a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvénnyel. A panasztörvény meghatározza a panaszt, amely valamilyen egyéni jog- vagy érdeksérelem, visszaélések megszüntetésére irányul. A hétköznapi életre levetítve egy visszaélés jelenthet hátrányos megkülönböztetést, zaklatást, felfüggesztést és még sok mást is.
Mi is a bejelentővédelmi rendszer?
A bejelentő védelmi rendszer arra lett kialakítva, hogy egy megfelelő fórum alakuljon ki arra, hogy panaszosok jelezzék az őket ért sérelmeket.
A jogszabályok nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy visszaélést bejelentők megfelelő védelemmel legyenek ellátva, és a bejelenés miatt ne kerülhessenek hátrányos helyzetbe, és személyes adatai ne kerüljenek nyilvánosságra, igy adatvédelmi szabályozás is nagy figyelem lett fordítva. A bejelentés beérkezésétől számítva a foglalkoztatóknak gyorsan kell megtenniük a megfelelő lépéseket, mivel az erre jogosultnak 30 napon belül ki kell vizsgálniuk az ügyet.
A panasztörvény által kötelezettek két módon hozhatnak létre belső visszaélés-bejelentési rendszert, vagy pártatlan személy vagy szervezeti egység működtetheti, vagy egy bejelentővédelmi ügyvéd.
Amennyiben bejelentővédelmi ügyvédet bíznak meg a rendszer működtetésével olyan ügyvéddel megbízási szerződés nem köthető , aki más, korábbi megbízási jogviszonyban áll, vagy amellyel a megbízási szerződés megkötését megelőző öt évben, megbízási vagy munkaviszonyban, munkavégzési kötelezettséggel járó más jogviszonyban állt a gazdasági társaság. Egyszerűsítve az igénybe vevővel nem állhat egyéb megbízási viszonyban az ügyvéd.
A bejelentővédelmi ügyvéd e tevékenységével összefüggésben javadalmazást vagy más előnyt csak a megbízótól kaphat.
Kik lehetnek bejelentési panaszosok?
A Visszaélés-bejelentési rendszerben foglalkoztatott tehet panaszt, ez alapján a természetes személy, akit foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztatnak. Fontos azonban kiemelni, hogy a panasz és közérdekű bejelentés lehetősége kiterjed azokra is, akik egyszerűsített vagy akár csak megbízotti jogviszonyban vannak foglalkoztatva, lehetőséget nyújtva szélesebb alkalmazói körnek.
Mikor és kiknek kötelező a visszaélés-bejelentési rendszer működtetése?
A törvény meghatározza azokat, akik számára kötelezővé válik a visszaélés-bejelentési rendszer létrehozása és alkalmazása. Azonban fontos kiemelni, hogy a foglalkoztató akkor is létrehozhat ilyen rendszert, ha egyébként nem áll fenn ilyen fajta kötelezettsége.
A jogszabály egyrészt a foglalkoztatottak létszáma alapján határoz meg bizonyos rendelkezéseket:
- azon foglalkoztatók, akik legalább 50, és legfeljebb 249 személyt foglalkoztatnak, nekik 2023. december 17. napjáig;
- a 250 főt elérő, illetve meghaladó foglalkoztatottal rendelkező szervezeteknek a kihirdetést követő 60 napon belül;
- még a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) 1. § és (1a) hatálya alá tartozó foglalkoztatóknak a kihirdetést követő 60 napon belül kell kialakítani és létrehozni a saját visszaélés-bejelentési rendszerüket.
Mit csinál az Ügyvédi Iroda?
A megbízási szerződés alapján teljes körű ügyvédi szolgáltatás igénybevételére van lehetőség bejelentő ügyvédként:
A segítséget nyújtunk a visszaélés-bejelentési szabályzat elkészítésében, amelyben egyértelműsítjük a fogalmakat, bemutatjuk a magát a rendszert, és iránymutatást adunk a foglalkoztatottak számára.
Ezen túlmenően visszaélés-bejelentési rendszer létrehozására és működtetésére is lehetőség van, mely alapján az alábbi feladatokat látja el a bejelentővédelmi ügyvéd:
- fogadjuk a megbízó tevékenységével összefüggő bejelentéseket,
- jogi tanácsokat nyújtunk a bejelentéssel és a teendőkkel kapcsolatban,
- kapcsolatot tartunk a bejelentővel.
A ügyvédi megbízás létrejöttét az ügyvédnek 15 napon belül írásban jelentenie a területi ügyvédi kamarának.
Mi történik, ha bejelentést tesz valaki?
Ahogy a felsorolásból is kitűnik, egy megbízott bejelentővédelmi ügyvéd végig segítheti Ügyfelét az egész eljárásban.
A törvény értelmében írásbeli bejelentés esetén 7 napon belül az eljárásra vonatkozó tájékoztatással együtt visszaigazolást kell küldeni a panaszosnak, továbbá az a panasz beérkezéstől számítottan 30 napon belül szükséges az ügyvédnek kivizsgálni az adott ügyet.
A bejelentővédelmi ügyvéd a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vonatkozóan kivizsgálást folytat le és erről vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről a bejelentőt írásban tájékoztatja.
Bejelentővédelmi ügyvéd díja
Szabályzat elkészítését az Irodánk 70.000 – 150-000,-Ft+Áfa összegért vállalja.
Amennyiben kérdése merül fel ezzel kapcsolatban, forduljon a Budapest XI. kerületében található Újváry és Társai Ügyvédi Irodához bizalommal!
Ezt követően a bejelentések fogadásával és kezelésével kapcsolatos feladatokat havi díjas rendszerben végezzük az Ügyfeleink részére.
A havi díj – szervezet méretétől függően: 15.000 – 25.000,- Ft+Áfa/hó
Keressen minket a visszaélés-bejelentési rendszer üzemeltetése tárgyában bizalommal!