Öröklési szerződés elkészítése
Mi az öröklési szerződés?
Az öröklési szerződés egy különleges jogi megállapodás, amely lehetővé teszi az Ön számára, hogy gondoskodjon vagyona sorsáról halála esetén. Ebben a szerződésben Ön, mint örökhagyó, arra kötelez valakit (az örököst), hogy tartást, gondozást vagy életjáradékot nyújtson Önnek.
Cserébe pedig halála után megörökli a meghatározott vagyontárgyait. Ez a megoldás különösen hasznos lehet, ha Ön idősebb korban van, és szeretné biztosítani a megfelelő gondoskodást magáról, miközben rendezi vagyona jövőjét.
Az öröklési szerződéssel egyszerre két fontos célt érhet el: garantálhatja életminőségét és tervezheti hagyatéka sorsát.
Az öröklési szerződés tartalma és jellemzői
Az öröklési szerződésben pontosan meg kell határoznia, hogy milyen vagyontárgyakat vagy vagyonrészt ad át az örökösnek halála után. Emellett részletesen le kell írnia, hogy milyen ellátást vár el cserébe. Ez lehet rendszeres pénzbeli juttatás (életjáradék), napi szintű gondoskodás, vagy akár csak időszakos segítségnyújtás.
Fontos tudnia, hogy ez egy visszterhes szerződés, ami azt jelenti, hogy mindkét fél vállal kötelezettségeket. Ön vállalja, hogy a megjelölt vagyont az örökösre hagyja, ő pedig vállalja, hogy ellátja Önt. Ez különbözteti meg a sima végrendelettől, ami egyoldalú nyilatkozat. Az öröklési szerződés tehát egyfajta keveréke a végrendeletnek és a tartási vagy életjáradéki szerződésnek.
Ki lehet örökhagyó az öröklési jogban?
Örökhagyó bárki lehet, aki végrendelkezési képességgel rendelkezik. Ez általában azt jelenti, hogy Ön nagykorú és cselekvőképes. Ha azon gondolkodik, hogy öröklési szerződést kötne, fontos, hogy tisztában legyen döntése súlyával és következményeivel.
Az örökhagyóval szerződő fél lehet bárki, akit Ön alkalmasnak talál arra, hogy gondoskodjon Önről. Ez lehet egy családtagja, egy közeli barátja, vagy akár egy hivatásos gondozó is. A lényeg, hogy olyan személyt válasszon, akiben megbízik, és aki képes teljesíteni a szerződésben vállalt kötelezettségeket.
Hogyan köthető öröklési szerződés?
Az öröklési szerződést mindig írásba kell foglalni, méghozzá a végrendeletre vonatkozó szigorú formai szabályok szerint. Ez azt jelenti, hogy nem elég, ha saját kezűleg leírja és aláírja. Szükséges, hogy két tanú előtt írja alá, vagy ha már aláírta, akkor előttük ismerje el az aláírását sajátjának.
A legbiztosabb megoldás, ha ügyvéd közreműködésével készíti el a szerződést. Az ügyvéd segít Önnek megfogalmazni a pontos feltételeket, és gondoskodik arról, hogy minden formai és tartalmi követelménynek megfeleljen a dokumentum. Ez azért is fontos, mert egy érvénytelen szerződés később komoly problémákat okozhat Önnek és szeretteinek.
Az örökös jogai és kötelezettségei
A szerződéses örökös fő kötelezettsége, hogy teljesítse a szerződésben vállalt feladatokat. Ez lehet napi szintű gondozás, rendszeres pénzbeli támogatás, vagy bármilyen más formája a gondoskodásnak, amit a szerződésben meghatároztak. Fontos, hogy ezeket a kötelezettségeket már az Ön életében el kell kezdenie teljesíteni.
Cserébe az örökös jogot szerez arra, hogy az Ön halála után megkapja a szerződésben megjelölt vagyontárgyakat. Fontos tudnia, hogy az örökös csak akkor juthat hozzá ehhez a vagyonhoz, ha túléli Önt. Ha ő halna meg előbb, akkor a szerződés megszűnik, és vagyona sorsáról másképp kell rendelkeznie.
Az öröklési jog alapvető szabályai
Az öröklési jog szabályozza, hogy mi történik a vagyonával halála után. Alapvetően kétféle öröklés létezik: a törvényes öröklés és a végintézkedésen alapuló öröklés. Az öröklési szerződés ez utóbbi kategóriába tartozik.
Fontos tudnia, hogy az öröklési szerződéssel felülírhatja a törvényes öröklés rendjét. Ez azt jelenti, hogy olyan személyt is örökösévé tehet, aki egyébként nem, vagy csak később örökölne Ön után. Ugyanakkor figyelnie kell arra is, hogy vannak olyan közeli hozzátartozói (például gyermekei), akiket nem zárhat ki teljesen az öröklésből, ők mindenképpen jogosultak lesznek az úgynevezett kötelesrészre.
A szerződéssel kapcsolatos jogi kérdések
Az öröklési szerződés megkötése után már nem rendelkezhet szabadon a szerződésben érintett vagyontárgyakról. Nem adhatja el őket, és nem is terhelheti meg, hiszen ezzel sértené az örökös jogait. Ha mégis szeretne változtatni, azt csak a másik fél beleegyezésével teheti meg.
Ha ingatlan is szerepel a szerződésben, érdemes elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba. Ez megvédi az örököst attól, hogy esetleg eladja vagy megterhelje az ingatlant a tudta nélkül. Ha ezt elmulasztják, és valaki jóhiszeműen megveszi Öntől az ingatlant, az örökös elveszítheti a jogait.
Milyen vagyontárgyak lehetnek lekötött elemei az öröklési szerződésnek?
Az öröklési szerződésben gyakorlatilag bármilyen vagyontárgyat megjelölhet, amit az örökösre kíván hagyni. Ez lehet ingatlan, értékes ingóság, bankszámla, értékpapír, vagy akár vállalkozás is. Fontos, hogy pontosan határozza meg ezeket a vagyonelemeket a szerződésben.
A lekötött vagyontárgyakkal kapcsolatban fontos tudnia, hogy ezekről a szerződés megkötése után már nem rendelkezhet szabadon. Nem adhatja el őket, nem ajándékozhatja el, és nem is terhelheti meg. Ez biztosítja az örökös jogait, hiszen ő a gondoskodást épp e vagyon reményében vállalja. Ha mégis változtatni szeretne, azt csak a másik fél beleegyezésével teheti meg.
Az öröklési szerződés célja és előnyei
Az öröklési szerződés fő célja, hogy biztonságot nyújtson Önnek idős korára, miközben rendezi vagyona sorsát. Ahelyett, hogy aggódna azon, ki fog gondoskodni Önről, vagy mi lesz a vagyonával, egy jól megírt szerződéssel mindkét kérdést egyszerre rendezheti.
Ez a megoldás előnyös lehet az Ön számára, ha nincs közeli családtagja, aki gondoskodna Önről, vagy ha szeretné meghálálni valakinek a gondoskodását. Az örökös számára is kedvező lehet, hiszen biztos lehet abban, hogy a gondoskodásáért cserébe megkapja a megígért vagyont. Ugyanakkor fontos, hogy mindkét fél tisztában legyen a kötelezettségeivel és jogaival, és becsületesen teljesítse azokat.
Mi történik a szerződéssel lekötött vagyonnal?
A szerződéssel lekötött vagyon sorsa az Ön halála után dől el véglegesen. Az örökös ekkor szerzi meg a tulajdonjogot a megjelölt vagyontárgyak felett. Fontos tudnia, hogy ez automatikusan történik, nem kell külön elfogadnia az örökséget.
Ha a szerződésben ingatlan is szerepel, annak tulajdonjogát a hagyatéki eljárás során fogják átvezetni az ingatlan-nyilvántartásban. Ha esetleg más örökösök is vannak (például gyermekei, akik kötelesrészre jogosultak), az ő igényeiket is ekkor rendezik. Az örökösnek számolnia kell azzal, hogy esetleg ki kell elégítenie ezeket az igényeket.
Az örökhagyó halála utáni teendők
Az örökhagyó halála után az örökösnek több teendője is van. Először is, értesítenie kell a közjegyzőt a halál tényéről, hogy megindulhasson a hagyatéki eljárás. Ebben az eljárásban fogják hivatalosan is megállapítani, hogy ki mit örököl.
Ha az öröklési szerződésben ingatlan is szerepelt, annak tulajdonjogát a hagyatéki eljárás során fogják átvezetni az örökös nevére az ingatlan-nyilvántartásban. Az örökösnek számolnia kell azzal is, hogy esetleg más örökösök (például a kötelesrészre jogosultak) igényeit is ki kell elégítenie. Fontos, hogy minden hivatalos ügyet időben intézzen el, hogy elkerülje a későbbi bonyodalmakat.
Az öröklési szerződés érvényességének feltételei
Az öröklési szerződés érvényességének több feltétele is van. Először is, a szerződést írásba kell foglalni, méghozzá a végrendeletekre vonatkozó szigorú formai szabályok szerint. Ez azt jelenti, hogy két tanú együttes jelenlétében kell aláírnia, vagy ha már aláírta, akkor előttük kell elismernie az aláírását sajátjának.
Tartalmi szempontból fontos, hogy pontosan határozza meg, milyen vagyontárgyakat ad át az örökösnek, és hogy ő milyen gondoskodást vállal cserébe. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, a szerződés érvénytelen lehet. Éppen ezért ajánlott ügyvéd segítségét kérni a szerződés elkészítéséhez, aki biztosítja, hogy minden követelménynek megfeleljen a dokumentum.