Ki számít védett korú munkavállalónak a munka törvénykönyve szerint?
Az a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló, akinek a munkaviszonya határozatlan tartamra szól és az öregségi nyugdíjra való jogosultság (jelenleg 65 év) betöltéséig 5, vagy kevesebb, mint 5 év van hátra.
Nem jelent a védett kor – a hiedelemmel ellentétben – teljes felmondási védelmet. Azonban a munka törvénykönyve az átlagosnál szélesebb védelmet próbál nyújtani a nyugdíj előtt álló személyek részére.
Felmondási korlátozás
A védett korhoz kapcsolódó védelmi időszak alatt a munkáltató az általános szabályokhoz képest szigorúbb feltételek fennállása esetén mondhat csak fel alkalmazottjának. Ez a védelem azonban csak a határozatlan idejű munkaviszonyra vonatkozik, a határozott idejű munkaszerződésekre nem.
Gyakori tévhit a védett kor vonatkozásában
A törvényben rögzítetteket gyakran a közhiedelem a védett kor kifejezés miatt „túlgondolja”. Sokan azt hiszik, hogy védett kor alatt már nem lehet a munkaviszonyt megszüntetni, tegyen bármit is a munkavállaló. Természetesen ez téves értelmezés.
Felmondás okai:
A munkavállaló munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi,
Ez gyakorlatilag azt jelenti, ha a munkavállaló nem jár be a munkahelyére, nem veszi fel a munkát vagy a munkáltató utasításainak nem tesz eleget.
Egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ilyen eset lehet például, ha a munkavállaló facebook posztjában szidja a munkáltatóját. Akár összehasonlítja más céggel is.
Egyéb szabály munkaviszony felmondással történő megszüntetésére
Ha a munkáltató a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból szüntetné meg a védett korú munkavállaló munkaviszonyát, azt csak akkor szüntetheti meg, ha
-
nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör
-
munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja
Amennyiben a munkavállaló az ajánlatot elutasítja vagy ténylegesen nincs másik munkakör ami felajánlható, akkor a munkáltató jogosult felmondani.
Védett korú munkavállaló végkielégítése
További kedvezmény illeti meg a védett korú munkavállalóknak, ha a munkáltató rendes felmondásából eredően ér véget a munkaviszony. Ilyenkor a végkielégítés mértéke az alábbiak szerint alakul:
a) legalább három év esetén kéthavi,
b) legalább öt év esetén háromhavi,
c) legalább tíz év esetén öthavi,
d) legalább tizenöt év esetén hathavi,
e) legalább húsz év esetén nyolchavi,
f) legalább huszonöt év esetén kilenchavi
Természetesen, ha azonnali felmondással él a munkáltató, akkor a végkielégítésre védett korú munkavállaló nem jogosult.
Segítség munkajogi ügyekben
Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda áll rendelkezésére, ha munkajogi ügyben lenne kérdése!
Természetesen a honlapunkon feltüntetett más szakterületet érintő kérdés esetén is állunk rendelkezésére!