Ellentmondás fizetési meghagyással szemben, mit tehetünk ha fizetési meghagyást kaptunk? Hogyan terjesszünk elő ellentmondást?
Fizetési meghagyást kaptam mit ne tegyek? Ha adósként a közjegyzőtől hivatalos tértivevényes levél érkezik, a legrosszabbat azzal tesszük önmagunknak, ha át sem vesszük. Nem egy olyan kétségbeesett ügyfél kereste már fel irodánkat, aki a vele szembeni követelést jogtalannak érzi. (Nem ért egyet a fizetési meghagyásban foglaltakkal)
Azonban sokszor csak a végrehajtó felszólítása útján döbbent rá arra, hogy eljárás folyik vele szemben. A végrehajtást azonban ilyen esetekben fizetési meghagyásos eljárás előzte meg, amelyről az ügyfél azért nem szerzett tudomást, mert nem vette át a meghagyást. Mivel a végrehajtás megindulását követően már sokkal nehezebb bármit is tenni, ezért célszerű már a közjegyzői eljárás során előadni a kifogásainkat.
Mi jellemzi a fizetési meghagyásos eljárást?
A fizetési meghagyásos eljárás közjegyző által lefolytatott peren kívüli eljárás, amelynek célja a lejárt pénzkövetelések behajtása. De mi is jellemzi? Röviden:
-
nemperes eljárás
-
közjegyzőnél kell előterjeszteni a kérelmet
-
jogi személy kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő
-
ellentmondás esetén perré alakul
-
ellentmondásra nyitva álló idő 15 nap
-
ellentmondás a közjegyzőnél terjesztheti elő (közjegyzőnek kell címezni)
-
jogerős fizetési meghagyás alapján végrehajtás indítható
Ezen pontban, röviden, néhány szóban próbáltuk a lényegét összefoglalni. Természetesen lejjebb részletesen ki is fejtjük.
Közjegyző eljárása a kérelem során
Sokan abba a tévedésbe esnek, hogy a fizetési meghagyás vonatkozásában a közjegyzőt hibáztatják. Fontos megjegyeznünk, hogy a közjegyző nem jogosult és nem is köteles vizsgálni a jogalapot és az összegszerűséget. Ha a nyomtatvány megfelelően van kitöltve akkor a közjegyző köteles kibocsátani a fizetési meghagyást.
Ellentmondás
Amennyiben a tőlünk követelt összeggel valójában nem tartozunk, vagy bármilyen más okból jogtalannak érezzük a követelést, a fizetési meghagyással szemben a fizetési meghagyás kézbesítésétől számított 15 napon belül ellent kell mondanunk. Az ellentmondást természetes személyek papír alapon (postai úton), a jogi személyek pedig elektronikusan nyújthatják be. Az ellentmondás nincs formai szabályokhoz kötve: előadhatunk benne bármit, részletesen is indokolhatjuk.
A Vitatásnak (ellentmondásnak) azonban az alábbiaknak meg kell felelnie:
-
írásbeli
-
teljes bizonyító erejű magániratba kell foglalni
-
eljáró közjegyzőhöz kell benyújtani
Javaslataink
-
Fontos, hogy ha “csak” nincs pénze, de a tartozást nem vitatja, akkor ne ellentmondást adjon be.
Fizetési meghagyásos eljárás ellentmondás után
Az ellentmondás az addig nem peres eljárást peres eljárássá alakítja, amely eljárás a felek között a bíróságon folytatódik akkor, ha ezt a jogosult kéri. Ha a jogosult benyújtja iratait és kereseti kérelmét (keresetet tartalmazó iratot) a bírósághoz akkor a bíróság fog dönteni arról, hogy valóban jogos-e a követelés.
Bírósági peres eljárás
Ebben az eljárásban a Bíróság azonban már vizsgálja a jogalapot és az összegszerűséget is! Itt már tud az ellentmondó fél elévülésre is hivatkozni.
Ha a fizetési meghagyás jogerős
Ha korábban nem vettük át a fizetési meghagyást és így jogerőssé vált, akkor a jogosult bármikor megindíthatja a végrehajtási eljárást.
Ebben az esetben, azonban lehetőség van rendkívüli ellentmondást előterjeszteni. Ez azonban már sajnos költségesebb folyamat, de a végrehajtás ebben az esetben megszüntethető.
A fentiek alapján tehát három tényezőnek kell fennállnia, hogy rendkívüli ellentmondással élhessünk:
-
A fizetési meghagyásnak kézbesítési fikció útján kell jogerőre emelkednie.
-
A végrehajtási lap kézbesítésétől vagy átvételétől számítva nem telt még le a 15 napos határidő.
-
A végrehajtónál felmerült, és a jogosult által megelőlegezett összegek a végrehajtó előtt megfizetésre, illetve a közjegyző előtt igazolásra kerültek.
Amennyiben követelés érvényesítése van folyamatban Ön ellen, és úgy látja, hogy jogosult rendkívüli ellentmondás benyújtására, keresse a Budapest XI. kerületében található Újváry Zsolt és Társai Ügyvédi Társulást bizalommal! Természetesen az Ügyvédi Iroda rendelkezésére áll abban az esetben is, ha rendkívüli ellentmondásra már nincs mód.
Végrehajtási ügyekkel foglalkozó Ügyvéd kollégánk segít Önnek!
Elérhetőségeinket itt találja: KAPCSOLAT
Kézbesítési kifogás a fizetési meghagyásos eljárásban
Ha kézbesítés nem volt szabályszerű, abban az esetben lehetőségünk van a végrehajtás megindulása után is kézbesítési kifogást előterjeszteni.
Ebben az esetben a jogerős fizetési meghagyásban érvényesített követelést nem kell megfizetnünk, sőt a kézbesítési kifogás illetékmentes!
Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segítsége a kötelezett részére
Amennyiben nem ért egyez a fizetési meghagyásban foglaltakkal keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát! Mi segíthetünk Önnek!