A végrehajtási lap egy végrehajtható okirat. Egyszerűen megfogalmazva ez alapján fog eljárni az eljáró végrehajtó a végrehajtási eljárás során. Hiába van Önnek Ítélete, arra külön végrehajtást kell kérni.
A végrehajtási lap kiállítása kérelemre történik. Módja, hogy a Bíróság által közzétett nyomtatványt (kérelmet) kell megfelelően kitölteni. Korábban papír alapú volt, de a jogi képviselő által eljárt feleknél már az elektronikus kapcsolattartás kötelező. Az eljárásban a kérelmező már végrehajtást kérő, a kötelezett, pedig adósként szerepel.
Ki bocsáthat ki végrehajtási lapot? Ki jogosult a végrehajtás elrendelésére?
Mik az általános feltételek?
Az 1994. évi LIII. törvény (Vht.), azaz a végrehajtási törvény határozza meg részünkre azt, hogy mikor és milyen feltételekkel lehet kiállítani. Ezek pedig a következőek:
Végrehajtható okiratot akkor lehet kiállítani, ha a végrehajtandó határozat
- kötelezést (marasztalást) tartalmaz,
- jogerős, végleges vagy előzetesen végrehajtható, valamint az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság határozata további jogorvoslattal nem támadható, és
- a teljesítési határidő letelt.
Miért kell jogi képviselőt igény be venni a kiállítás során?
Az országos bírósági hivatal által közzétett nyomtatványok megfelelő kitöltése után rendelhető el végrehajtás.
Bár a végrehajtási lap bárki számára letölthető és kitölthető, de a kitöltésnek megvannak a maga tartalmi előírásai, mivel ez a bírósági végrehajtás alapja. Nem megfelelő kitöltés esetén a bíróság (közjegyző) részére megfizetett illetéket a jogosult „elbukja”. Ezen felül az alábbi hibákkal is számolnia kell:
- nem jól rögzített késedelmi kamat,
- nem jelöli meg helyesen, hogy az adós melyik vagyontárgyaira kéri a végrehajtást,
- rosszul rögzített tőke és egyéb tartozás,
- adós személyes adataiban történő hiba.
Az Ön által előlegzett ügyvédi díj a végrehajtási lap alapján indult végrehajtási eljárásban az adóstól behajtható!
A Bírósági, közjegyzői végrehajtás iránti kérelem illetéke
A kérelem előterjesztésével egyidejűleg – engedélyezett költségmentesség hiányában – illetéket kell fizetni, amelynek mértéke a tőkekövetelés 1%-a, de minimum 8.000,- Ft.
Maximuma:
- közjegyzői eljárásban 300.000,- Ft
- bírósági eljárásban 350.000,- Ft
Végrehajtói eljárás
A végrehajtási eljárások törvényileg szabályozott eljárás, amelyben állami kényszer útján kerül sor a vonatkozó követelés érvényesítésére.
Az eljárás a végrehajtási lapban meghatározott követelés összeg erejéig folyik. A végrehajtó ezen nem terjeszkedhet túl!
A végrehajtó az alábbi cselekményeket folytathatja a végrehajtással kapcsolatosan (a felsorolás nem sorrendben történik):
- hatósági átutalási megbízás (inkasszó)
- letiltás
- ingó és ingatlan végrehajtás
- üzletrészre vezetett végrehajtás
- helyszíni eljárás (foglalás)
- követelés foglalás
Az alkalmazandó sorrendet – az arányos és fokozatosság rendelkezései figyelembevételével – a végrehajtási törvény szabályozza az eljárásokban.
Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segítsége
Az előbbi buktatókra figyelemmel javasoljuk, hogy a végrehajtási lap kiállítása során, valamint a végrehajtási eljárásban kérje az Ügyvédi Irodánk segítségét!
Állunk a rendelkezésére, keressen minket bizalommal!