A hatósági átutalási megbízás köznyelvben ismert megnevezése az inkasszó. A fokozatosság elve miatt gyakorlatilag minden végrehajtás ezzel a cselekménnyel indul. Ha ebből a követelést nem tudják behajtani, akkor lép a végrehajtó más vagyontárgyak felkutatása iránt.
A végrehajtási törvényben foglaltak szerint az „inkasszó” során az adós pénzforgalmi szolgáltatónál (Bank) kezelt összeg, illetve vezetett bankszámlája kerülhet végrehajtás alá. Ennek során a bankszámlán található adóst megillető pénzösszeg teljes összegben végrehajtás alá vonható.
A végrehajtási eljárás során tehát a végrehajtó megkeresi a pénzintézetet (OTP, Erste, stb.) annak felderítése iránt, hogy az adósnak van-e vezetett bankszámlája. Ha igen, akkor pedig a bankszámlán lévő pénzt haladéktalanul utalják át a végrehajtónak.
A letiltás és a bankszámla inkasszó különbsége
A letiltás során a végrehajtó közvetlenül az adós munkáltatóját vagy a nyugdíjfolyósítót keresi meg. Ennek alapján a munkáltató az adóst megillető munkabér útján közvetlenül teljesíti a kifizetéseket a végrehajtó, valamint a végrehajtást kérő felé.
A hatósági átutalási megbízásnál viszont nem az adós keresménye, hanem a pénzforgalmi számláján szereplő összeg kerül végrehajtás alá. A számlán szereplő összeg, függetlenül attól, hogy kitől és milyen címen érkezett, végrehajtás alá vonható.
Ha a Bank nem vette figyelembe a mentes részt, akkor az adós követelheti a Banktól ennek a feloldását/visszatérítését az alábbiak szerint:
A pénzforgalmi szolgáltató az adóst megillető, de végrehajtás alá nem vonható mentes pénzösszeget ha kifizeti a végrehajtó számlájára, a Bank a mentesnek minősülő összegért felelős az adósnak és köteles azt részére visszatéríteni.
Mennyit vihet a végrehajtó?
A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, természetes személyt megillető összegből a 200 ezer Ft feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig a 60 ezer Ft és a 200 ezer Ft közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá.
A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, természetes személyt megillető pénzösszegnek mentes a végrehajtás alól az a része, amely nem haladja meg a 60 ezer Ft-ot. Összefoglalva, ha a számlán lévő pénzösszeg nem haladja meg a 60 ezer Ft-ot, akkor az inkasszó alól mentes.
Ha a végrehajtás gyermektartásdíj vagy szüléssel járó költség behajtására folyik, ennek az összegnek a fele is végrehajtás alá vonható. Ebben az esetben jól látszik, hogy a gyermekek védelme érdekében a mentes összeg csökkentésre került a jogalkotó által.
Az inkasszó szabályai
Sokan nem tudják, de ha a bankszámla több számlatulajdonos tulajdonában áll, úgy számlán kezelt pénzösszeg bármelyik számlatulajdonossal szemben fennálló követelés fejében teljes összegben végrehajtás alá vonható.
Azonban ebben az esetben megvan a lehetősége arra a számlatulajdonosnak, hogy rövid határidővel végrehajtási igénypert indítson a végrehajtást kérővel szemben a levont pénzösszegek visszafizetése iránt. Emiatt fontos, hogy ilyen esetben rögtön keresse meg az Ügyvédi Irodánkat, hiszen a várakozás miatt lemaradhat ezen igényérvényesítési módról!
Meddig is tart? Az inkasszó 35 napig tart. A 35 napos idő elteltével a kiadott átutalási megbízás megszűnik. Azonban a Vht. alapján a végrehajtó további egy alkalommal – hivatalból – kiadja. Ha a végrehajtó által kiadott inkasszó csak részben vagy egyáltalán nem eredményes, akkor további inkasszót már csak a jogosult kérése alapján ad ki a végrehajtó.
A Bírósági végrehajtói inkasszó korábbi szabályai
Az inkasszó szabályai 2023. január 01. napjával az adósokra kedvező mértékben módosultak.
A korábbi szabályozás szerint még az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá kerülhetett . Ez azt jelenti, hogy összesen 114.000,- Ft (4x 28.500 Ft) feletti összeget a bankszámláról már elvihetett a végrehajtó. Hogy miért? Mert a mindenkori öregségi nyugdíj összege 28.500 Ft.
Az ez alatti összegből pedig az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá.
Hogyan tudja leállítani?
Ha a követelése úgy gondolja, hogy elévült, MI segítünk a végrehajtás megszüntetésében! Inkasszót / hatósági átutalási megbízást mi megszüntethetjük! Kérjen tőlünk jogi tanácsot!
Amennyiben a végrehajtásról még csak a napokban szerzett tudomást, úgy pedig akár kézbesítési kifogással, vagy rendkívüli ellentmondás útján is segíthetünk Önnek a végrehajtás megszüntetésében!
Keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát problémájának megoldásában!
Vegye igénybe jogi tanácsadás szolgáltatásunkat, akár már telefonon vagy online!