A végrendelet ügyvédi ellenjegyzése számos előnnyel járhat, amelyek közül valószínűleg a leglényegesebb, hogy a végrendeletünk bekerül a Központi Végrendeleti Nyilvántartásba. Jelen cikkünkben erről és néhány egyéb fontos előnyről írunk. Amennyiben afelől érdeklődne, hogy miért és hogyan végrendelkezzen, korábbi cikkünkben itt olvashat róla.
Jogbiztonság: Az ügyvédi ellenjegyzés garantálja, hogy a végrendelet megfelel a jogi követelményeknek és törvényi előírásoknak. Az ügyvéd szakértelme és tapasztalata révén biztosítja, hogy a végrendelet érvényes legyen, és megfeleljen az öröklési jogi szabályoknak.
Helyes megfogalmazás: Az ügyvéd segít a végrendelet megfelelő és egyértelmű megfogalmazásában. Ez különösen fontos, hogy elkerüljük a félreértéseket és a vitás értelmezéseket, amikor a végakarat végrehajtására kerül sor.
Megbízhatóság: Az ügyvéd független és objektív személy, akinek az a feladata, hogy a végakaratot a lehető legjobban védelmezze. Ezért az ellenjegyzés növeli a végrendelet megbízhatóságát, és csökkenti a viták és jogi konfliktusok lehetőségét a jövőben.
Jogsegély és tanácsadás: Az ügyvéd a végrendelet elkészítése során jogi tanácsokat nyújthat. Segítséget nyújthat az öröklési jogi kérdésekben, a vagyonkezelésben és más releváns jogi szempontokban. Ez lehetővé teszi, hogy az Ön végakaratát a lehető legjobban lehessen kifejezni és végrehajtani. Az öröklési jog alapszabályairól egyébként itt olvashat.
Biztonságos tárolás: Az ügyvéd gondoskodik a végrendelet biztonságos tárolásáról, hogy ne vesszen el, és ne kerüljön illetéktelen kezekbe. Ez megakadályozza a dokumentum elvesztését vagy manipulálását.
A Magyar Ügyvédi Kamara létrehozta, és működteti a Központi Végrendeleti Nyilvántartást az ügyvédi közreműködéssel készített magánvégrendeletek biztonságos őrzése céljából, valamint azért, hogy a végrendeletek léte és tartalma ismertté válhasson a közjegyzők és bíróságok előtt.
Az ügyvéd a végintézkedést tartalmazó okirat készítésére vonatkozó megbízás elfogadásakor a végintézkedő ügyfelét írásban tájékoztatni köteles a végintézkedésnek a Nyilvántartásban való elhelyezése, illetve a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába való bejegyzés lehetőségéről, és nyilatkoztatnia kell arról, hogy kíván-e élni ezekkel a lehetőségekkel. Abban az esetben, ha a korábban elkészített végintézkedés tekintetében az ügyfél ezt kéri, a végintézkedést szintén el kell helyezni a Központi Végrendeleti Nyilvántartásban, és be kell jelenteni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.
Az ügyvédi ellenjegyzés nem kötelező, és sok országban a végrendelet sajátkezű aláírással is érvényes lehet. Azonban az ügyvédi ellenjegyzés jelentős előnyöket nyújthat, különösen bonyolultabb esetekben, vagy ha biztosítani szeretné, hogy a végakarat eljusson a hagyatéki eljárásban eljáró közjegyzőhöz, és azt pontosan és törvényesen hajtsák végre. Mindig ajánlott szakértői tanácsot kérni, hogy a saját egyéni helyzetéhez legjobban illeszkedő döntést hozhassa.
Miért is jó ez Önnek?
A Magyar Ügyvédi Kamara a nyilvántartásba vett, megőrzésre zárt borítékban átadott végrendelet egy példányát megőrzi. A hagyatéki eljárásban eljáró közjegyző, vagy a hagyatékkal összefüggő polgári perben eljáró bíróság megkeresésére a Magyar Ügyvédi Kamara a végrendeleti nyilvántartás adatairól tájékoztatást ad, illetve az eljáró közjegyzőnek / bíróságnak a végrendeletet – megkeresésre – átadja.
Tehát adott esetben az eljáró közjegyző vagy bíró a lekérdezéskor „automatikusan” látja, hogy a nyilvántartásban szerepel-e végrendelet, amellyel jelentősen csökken annak a kockázata, hogy a végrendelet eltűnik, elfelejtődik, vagy megsemmisül, meghamisítják azt.
Amennyiben örökléssel, végrendelettel kapcsolatos kérdése lenne, forduljon a Budapest XI. kerületében található Újváry és Társai Ügyvédi Táruláshoz bizalommal!
Az Ügyvédi Irodáról, illetve cikkeinkről az alábbi oldalon olvashat: www.drujvary.hu