Általánosan elmondható, hogy minden embernek célszerű végrendeletet írnia. Jelen cikkünkben bemutatjuk, a végrendelkezés szabályait, továbbá, hogy hogyan áll össze egy saját kézzel írt végrendelet, ismertetjük a végrendelet minta használatának veszélyeit, valamint kitérünk az érvényes végrendeletkészítés további lehetőségeire.
Ugyan végrendeletet bárki írhat és gyakorlatilag bárki megteheti, de jelen cikkünkben igyekszünk bemutatni a végrendelet írás főbb szabályait, illetve annak veszélyeit, hogy mi történik, ha a szabályokat nem vesszük figyelembe.
Mi is az a végrendelet?
Először vizsgáljuk azt, hogy hogyan történik az öröklés, amennyiben az elhalálozó, azaz az örökhagyó nem rendelkezett végrendelettel. Végrendelet hiányában a törvényes öröklés rendje határozza meg, hogy ki mit örököl. Ez alapján elsősorban a gyerekek, a házastárs, szülők, vagy más rokonok osztoznak a hagyatékon a törvényben meghatározottak szerint.
Ezzel szemben egy végrendelet lehetőséget biztosít az örökhagyó számára, a törvényes örökléstől eltérve, ő maga határozhassa meg, hogy mit kire kíván hagyni, vagyonát milyen arányban osztja fel örökösei között, függetlenül a rokonsági kapcsolatoktól, és a törvényes öröklés rendjétől. Meghatározhat egy vagy több örököst, örökségből kitagadhat vagy kizárhat. Egy végrendelet tartalmazhat kizárást (ezzel bizonyos személyt/személyeket kizárhat az örökhagyó az öröklésből), meghagyást (amikor egy a hagyatékban részesülő személyt, még valamilyen teljesítendő kötelezettséggel is terheli), valamint további lehetőségeket, amellyel a végrendelkező saját vagyonát úgy osztja fel, és azok között, ahogy ő szeretné.
A végrendelet tartalmazhat rendelkezést vagyonunkról, vagy annak egy részéről. Tehát akár csak egyes ingó és ingatlan vagyonaink vonatkozásában is rendelkezhetünk, mert akkor a nem érintett vagyonelemekre a törvényes öröklés szabályai lesznek irányadóak.
Hogyan tehetünk végrendeletet?
Az írásbeli végrendeletnek két fő típusát kell elkülönítenünk. Beszélhetünk magánvégrendeletről, valamint közvégrendeletről. A magánvégrendeletet megírhatja akár saját maga az örökhagyó, vagy elkészítheti más is (például ügyvéd), amit a végrendelkező aláírásával elismer és jóváhagy, illetve közjegyző előtt is tehető magánvégrendelet, amelyet a közjegyző letétbe helyez.
A fent leírtakra figyelemmel tehát ha szeretnék végrendelkezni, akkor megírhatjuk mi magunk is, ennek neve a holográf végrendelet. Az interneten elérhetőek bizonyos sablonok, és ezek segítségével, minta alapján elkészíthetjük a saját végrendeletünket, azonban kiemelendő, hogy épp azért, mivel végrendelkezni rendkívül tág határok és szabályok között lehet, és szinte nincs két pontosan ugyanolyan végrendelet, ami mind tartalmában, formájában, és személyeiben megegyezne, ezek a végrendelet minták, sokszor hiányosak, eltérnek az örökhagyó pontos akaratától, valamint talán a legfontosabb, hogy ezek sokszor hibái és hiányosságai miatt megtámadhatóak. A már előre megírt, vagy a kézzel írott végrendelet minta használatának további veszélyeit a továbbiakban ismertetjük.
A végrendelet megírását másra is rábízhatjuk, ilyenkor ügyvédi segítséget kérhetünk, egy jogban jártas személyre bízhatjuk a végrendelet elkészítését. Ezt nevezik allográf végrendeletnek. Amennyiben van lehetőségünk, ez a leghatékonyabb módja az írásbeli végrendelet készítésére, mivel így biztosak lehetünk abban, hogy érvényes a végrendelet, az örökhagyó elhalálozása esetén az örökösök, vagy a hagyatékból nem részesülők nem támadhatják sikeresen végrendeletünket. Ebben az esetben az okirat érvényességéhez szükség két tanú aláírása is.
Közvégrendeletről akkor beszélünk, mikor az örökhagyó közjegyzőnél letétbe helyez egy végrendeletet, valamint ezt megelőzően a letétbe helyezett magánvégrendelet a közjegyző előtt kerül aláírásra. A közjegyzőnél tett magánvégrendelet kötelező opció vak, írástudatlan vagy olvasásra vagy nevének aláírására képtelen állapotban lévő személyek számára.
Szóbeli végrendelet érvényessége abban az esetben áll fenn, ha a végrendelkező olyan rendkívüli helyzetben (például életveszélyben), hogy nem tud írásbeli végakaratot tenni. Azonban ebben a helyzetben is jelen kell lennie kettő tanúnak. A végrendelkező szóban tett akaratát ismernie kell a végrendeletet hitelesítő tanúinak, tehát szükséges, hogy ismerjék a végrendelkező által használt nyelvet.
Visszatérve a kitagadás intézményére, tájékoztatni akarjuk a kedves olvasóinkat, hogy valós és törvényben szereplő kitagadási okot keresni nem egyszerű. A legtöbb esetben ugyan a köznyelv kitagadásnak nevezi, de a kizárás a jó és megfelelő választás.
Mi a különbség? Kizárás esetén az érintett személy jogosult a kötelesrészre jogosult, kitagadott pedig nem kaphat kötelesrészt. De, mint említettük az utóbbinak szigorú feltételei vannak, hogy az jogszerű is legyen. Ilyen a törvényben említett egyik kitagadási ok, ha az örökhagyó sérelmére a kitagadott bűncselekményt követett el.
Mikor érvényes egy végrendelet?
Első és legfontosabb, hogy a végrendeletből ki kell tűnnie, hogy az az örökhagyótól származik és az ő végakarata.
Alaki szempontból fontos érvényességi kritériumai vannak, aminek írásbeli végrendelet esetén meg kell felelni. Ezen kritériumok egyszerűnek tűnnek, de mégis sokszor találkozunk olyan saját maga által készített végrendelettel, esetleg internetről letöltött mintával, amik ezen kritériumoknak nem felelnek meg.
- sajátkezűleg írt végrendelet esetén elejétől végéig maga írja és alá kell írnia,
- más által írt végrendelet esetén két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is – e minőségük feltüntetésével – aláírják; vagy
Az egyik legfontosabb, hogy több különálló lapból álló sajátkezűleg írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos oldalszámozással is ellátták és minden lapját a tanúk és a végrendelkezők aláírták.
További „buktató”, ha esetleg a végrendelet hitelesítő tanúinak juttatást tartalmaz a végrendelet, hiszen a Ptk. alapján Az írásbeli magánvégrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha az iratnak ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.
Ha a tanúk részére juttatásról rendelkezünk, az akkor sem érvénytelen, ha a végrendelet megalkotásában az érintett tanún kívül még két tanú vett részt.
A végrendelet fontos eleme a keltezés. Ennek alapján állapítható meg, hogy egy irat mikor készült. Miért fontos?
A később készült végrendelet a korábbi hatálytalanná „teszi”, így a korábbiban szereplő rendelkezések már nem lesznek alkalmazhatóak. Egyszerűbben úgy tudnánk megfogalmazni, hogy az új felülírja a korábbit.
Végrendelet minta használatának veszélyei
Tagadhatatlan, hogy az internet számos használható mintát tartalmaz azon személyek részére, akik végrendeletet kívánnak készíteni.
Minden érdeklődőnek el szoktuk mondani, hogy a végrendelet mindig kifejezetten egy személy akaratára és részére készül, így „laikusként” ezen mintákba beleírni óriási veszélyeket jelenthet.
Hiszen a minta nem szólít fel arra, hogy a tanúk kik lehetnek, kell-e sorszámozás, illetve nem garantálja azt sem, hogy a végrendelet később előkerül. Kitagadást vagy kizárást megfelelően alkalmaztam?
Természetesen ez a legolcsóbb megoldás, hiszen csak nyomtatni kell, de a végén fel kell tennünk magunkhoz azt a kérdést, hogy vajon ér majd-e valamit az a papír amit alkottam?
Megéri-e pár tízezer forintot spórolni azért, hogy a vagyonom jövője ne kerüljön rendezésre? Szerintünk nem!
Mikor támadható meg a végrendelet?
Elsősorban érvénytelen vagy hatálytalan okból támadható meg az örökhagyónak ezen rendelkezése.
A megtámadás során meg kell jelölni, hogy milyen okból kifolyólag (tényre hivatkozással) kérjük a végrendeletet érvénytelenné nyilvánítani.
Megtámadásra az jogosult, aki az érvénytelenség vagy a hatálytalanság megállapítása esetén maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.
A megtámadás joga az öröklés megnyílásától (örökhagyó halálától) számított öt év alatt elévül.
Hogy derül ki, ha van végrendelet? Letétbe helyezése
Az, hogy az elhunyt hátrahagyott végrendeletet annak ki kell derülnie, amely többféleképpen előfordulhat.
A legbiztosabb megoldás, ha az ügyvéd által ellenjegyzett végrendeletet nyilvántartásba vetetjük.
Más megoldás lehet, ha esetleg hozzátartozónknak, ismerősünknek adjuk oda, hogy halálunk esetére mutassa be. Természetesen itt fennáll az a veszély, hogy a végrendelet időközben eltűnik, vagy elfelejtődik.
Bízza ránk a végrendeletét!
Ha megfelelő végrendelet elkészítését szeretnénk, akkor ne bízzunk feltétlen a mintákban, hiszen a saját végakaratunkról van szó. A végrendeletnek a célja, hogy az örökhagyó akarata érvényesüljön, de minta hibából előfordulhat, hogy a hagyatéki tárgyaláson a végrendeletünket nem fogják majd figyelembe venni.
Ennek kiküszöbölése céljából fontos, hogy az Ügyvédi Irodánk segítségét igénybe vegye, akár csak annak – konzultáció keretében történő megállapítására – hogy az Ön által készített végrendelet érvényes -e.