Az úgynevezett végrehajtási záradék egy végrehajtható okirat, ami alapján a végrehajtási eljárás elindulhat. Jelen cikkünkben a kiállításának lehetőségét, menetét, valamint előnyeit fogjuk ismertetni.
Jellemzően azon személyek találkozhatnak vele, akik közjegyzői okiratba foglalt, közjegyző által készített szerződéses kötelezettségüknek nem tettek eleget, így a jogosult ez alapján indította meg az eljárást.
A végrehajtási lap kiállításáhaz hasonlóan a végrehajtási záradék kiállítása iránti eljárás is kizárólag kérelemre indul. (végrehajtást kérő kérelmére)
Mikor bocsátható ki végrehajtási záradék?
Az okiratot az azt készítő közjegyző látja el végrehajtási záradékkal, ha az tartalmazza
a) a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást,
b) a jogosult és a kötelezett nevét,
c) a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét,
d) a teljesítés módját és határidejét.
A záradék kiállítása során a közjegyző nem vizsgálhatja az esetleges érvénytelenséget, hanem csupán a Vht. előbb említett kritériumai vonatkozásában vizsgálja a kérelmet. Ha a kérelem ezen feltételeknek megfelel a közjegyző végrehjatási záradékkal látja el a közjegyzői okiratot. Az előbbiek alapján ilyen a jogosult kedvezőbb helyzetbe kerül.
Szükségesnek látjuk kiemelni, hogy csak olyan követelés vonatkozásában lehet végrehajtási záradékot kiálllítani, amelynek megfizetésére az adós közjegyőzi okiratban kötelezettséget vállalt.
Érdekesség
Ha a kötelezettség feltételnek vagy időpontnak a bekövetkezésétől függ, a végrehajthatósághoz az is szükséges, hogy a feltétel vagy időpont bekövetkezését közokirat tanúsítsa.
Ezen tény bekövetkezését Tanúsítvánnyal szokták igazolni. Tipikusan ilyen eset, amikor visszafizetési határidő előtt – valamilyen szerződésszegésre tekintettel – a jogosult felmondta a szerződést. Ebben az esetben a végrehajtási kérelem mellékleteként ezen tanúsítvány is szerepel.
Ki jogosult ezen végrehajtható okirat kiállítására?
A közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátására azon közjegyző az illetékes, aki azt a közjegyzői okiratot készítette, ami alapján a végrehajtást elindítani kívánjuk.
Természetesen nem akadálya annak, ha az okiratot kiállító közjegyző már nincs „hivatalban„, hiszen ekkor a székhelyére kinevezett közjegyző az illetékes a végrehajtás kiálítása iránti kérelem elbírálására.
Mennyi a közjegyző díja?
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény határozza meg a közjegyzőnek fizetendő eljárási díjat, ami a tőkekövetelés összegétől függ.
Mértéke 1%, de minimum 5.000,- Ft, maximum 150.000,- Ft, amelyet a végrehjatás iránti kérelemmel egyidejűleg kell megfizetni.
2012. január 1-jétől kezdődően indult új végrehajtási ügyekben csak az egyik adóssal szemben előterjesztett végrehajtási kérelemre kell megfizetni a teljes díjat, a további adóssal szemben előterjesztett végrehajtható okirat kiállítási kérelemre 5000 Ft díjat kell adósonként megfizetni. A megfizetett összes díjat az adósokon egyenlő arányban kell behajtani
A végrehajtási eljárás során, a rögzített ügyvédi díjjal együtt ezen összeg az adóstól behajtható. |
Mit kell még csatolni az IM rendelet alapján?
A végrehajtás elrendelése kérelemhez csatolni kell az alapjául szolgáló közjegyzői okiratot, méghozzá hiteles másolati példányban. Ezen jogi képviselővel eljáró fél esetén elektronikus hiteles másolat/kiadmány.
Mi az előnye?
Köjzegyzői okiratban foglalt kötelezettségvállalás esetén, a végrehajtást kérőnek – főszabály szerint – nem kell számolnia a
- a lassú bírósági eljárással,
- a bizonyítással,
- a másik fél fellebbezésével, nyilatkozataival.
Természetesen a végrehajtás alatt az adós végrehajtási kifogás előterjesztésére rendelkezik jogosultsággal, továbbá a végrehajtási záradék törlését is kezdeményezheti. Mindemellett akár szerződés érvénytelenségét is kérheti külön peres eljárásban, ezzel akadályozva/lassítva a végrehajtási eljárást.
Elrendelés után
Megfelelően benyújtott végrehajtási kérelem esetén, a közjegyző a végrehajtási záradék kiállítása felől intézkedik.
A kiállított végrehajtási záradék alapján a bírósági végrehajtási eljárás elindul akként, hogy az MBVK az ügyet kiosztja az illetékes végrehajtónak.
Az ezt követőkről a végrehatási eljárás szakterületeknél olvashat bővebben, vagy jogi tanácsadásra kérjen tőlünk időpontot.
Az Ügyvédi Iroda segítsége
Keressen minket közjegyzői okiratban foglalt kötelezettségvállalás végrehajtás elrendelése iránti kérelem elkészítése tárgyában.
Az Ügyvédi Iroda mögött több ezer végrehajtási záradék kérelem benyújtása áll, így mi garantálni tudjuk Önnek a megfelelő eljárást!
Természetesen állunk rendelkezésére abban az esetben is, ha Önnel szemben végrehajtási eljárás indult.