A jegybanki alapkamat emelkedésével párhuzamosan a hitelintézetek is megemelték a tőke után számított kamat mértékét, ezért sokan inkább a családjuk és baráti körük felé fordulnak akkor, ha pénzre lenne szükségük, de a kölcsön után nem akarnak akkora kamatot fizetni.
A gyakorlatban sokszor ráadásul a kölcsön nyújtását írásba sem foglalják, vagy amennyiben igen, akkor is jellemző, hogy „majd visszaadod, amikor tudod”.
Mit jelent az, hogy „lejárt” a követelés?
A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: „Pp.”) 172. § (1) bekezdése alapján marasztalásra irányuló kereseti kérelem csak lejárt követelés érvényesítése iránt terjeszthető elő.
A Pp. rendelkezése szerint tehát kizárólag akkor van lehetőségünk jogi úton érvényesíteni a pénzkövetelésünket, ha az „lejárt”. De mit is értünk azalatt, hogy lejárt pénzkövetelés?
A lejárt követelés azt jelenti, hogy a kölcsönösszeg megfizetésére nyitva álló határidő eltelt, így a követelés esedékessé vált. Fontos kiemelni, hogy amennyiben a pénzkövetelés esedékessé vált, úgy a követelt összeg után az adós a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: „Ptk.”) 6:48. § alapján késedelmi kamat fizetésére köteles, akkor is, ha egyébként a kölcsönösszeg kamatmentes volt.
Abban az ideális esetben, ha a felek a kölcsön nyújtásakor írásbeli szerződést kötöttek és a szerződésben meghatározták a kölcsön visszafizetésének határidejét, azonban adós a tartozását határidőben nem fizette meg, a követelés jogi úton történő érvényesítésének nincs akadálya. Ezzel kapcsolatban ajánljuk korábbi cikkeinket:
https://drujvary.hu/hogyan-ervenyesithetem-penzkovetelesem-resz-felszolitas-es-fizetesi-meghagyas/
https://drujvary.hu/hogyan-ervenyesithetem-penzkovetelesem-ii-resz-polgari-peres-eljaras/
A „visszaadod, amikor tudod” esete és a felmondás
Mi történik azonban akkor, ha a rokoni kapcsolatra vagy szoros baráti viszonyra tekintettel nem kötöttünk adóssal írásbeli szerződést és/vagy „a kölcsönt visszaadod, amikor tudod” esete áll fenn?
Amennyiben azt látjuk, hogy akinek jóhiszeműen a kölcsönt nyújtottuk, azóta drága éttermekben vacsorázik, márkás ruhákat vásárol, láthatóan magas életszínvonalon kezdi élni az életét, vagy kiderül, hogy több tartozása is fennáll, amelyek visszafizetéséről „megfeledkezett”, rosszabb esetben teljesen elzárkózott, illetve kiderül, hogy adóssal szemben akár több végrehajtási eljárás is folyamatban van, amelyről a kölcsön nyújtásakor mélyen hallgatott, okkal rendül meg a hitelező bizalma az adós felé.
Abban az esetben, ha a felek között – akár írásban, akár szóban – kötött kölcsönszerződés visszafizetési határideje határozatlan időtartamban („visszaadod, amikor tudod”) került meghatározásra, vagy a fizetési határidő még nem telt el, azonban hitelező a fentiekben előadottakat tapasztalja, a Ptk. lehetőséget biztosít a hitelezőnek arra, hogy a kölcsönszerződést felmondja, és így a fennálló tartozást esedékessé tegye.
A Ptk. LIII. fejezete rendelkezik a kölcsönszerződésekre vonatkozó részletszabályokról. A Ptk. 6:387. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak rögzítik azokat az eseteket, amelyeknek fennállása esetén a hitelező jogosult a kölcsönszerződést felmondani.
Ptk. 6:387. §
(1) A hitelező felmondhatja a kölcsönszerződést, ha
a) az adós körülményeiben lényeges kedvezőtlen változás állt be, és az adós felszólítás ellenére nem ad megfelelő biztosítékot;
b) a kölcsönnek a szerződésben meghatározott célra való fordítása lehetetlen, vagy az adós a kölcsönösszeget nem erre a célra használja fel;
c) az adós a hitelezőt megtévesztette, és ez a szerződés megkötését vagy annak tartalmát befolyásolta;
d) az adós a fizetőképességére vonatkozó, valamint a kölcsön fedezetével, biztosítékával vagy céljának megvalósulásával kapcsolatos vizsgálatot akadályozza;
e) az adós fedezet elvonására irányuló magatartása veszélyezteti a kölcsön visszafizetésének lehetőségét;
f) a kölcsönre nyújtott biztosíték értéke vagy érvényesíthetősége jelentősen csökkent, és azt az adós a hitelező felszólítására nem egészíti ki; vagy
g) az adós a kölcsönszerződés alapján fennálló fizetési kötelezettsége teljesítésével késedelembe esik, és mulasztását felszólításra sem pótolja.
(2) A hitelező jogosult a kölcsönszerződést az adós megfelelő biztosíték adására történő felszólítása nélkül felmondani, ha nyilvánvaló, hogy az adós megfelelő biztosíték nyújtására nem képes.
Abban az esetben tehát, ha az adósnak meghatározott céllal nyújtunk kölcsönt (pl. autóvásárlás), azonban adós ehelyett luxus nyaralásra szórja el a pénzt, úgy a Ptk. 6:387. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján lehetőség nyílik a szerződés felmondására.
Amennyiben a kölcsönösszeg átadását követően tudomást szerzünk arról, hogy adós mással szemben fennálló tartozását sem fizette meg, vagy esetleg már végrehajtási eljárás is indult adóssal szemben, álláspontunk szerint hitelező alappal feltételezheti ilyenkor azt, hogy az adós körülményeiben olyan lényegesen kedvezőtlen változás állt be, amely miatt hitelező biztosíték adására hívhatja fel adóst.
Amikor adóst – határidő tűzése mellett – biztosíték nyújtására hívjuk fel, mindenképpen figyelni kell arra, hogy ezt olyan módon tegyük, hogy az a felmondás esetleges vitatása során igazolható legyen (pl. tértivevényes levél).
Amennyiben adós a meghatározott határidőn belül nem ad megfelelő biztosítékot, a hitelező a felszólításban meghatározott határidő elteltét követően felmondhatja a kölcsönszerződést. Javasoljuk, hogy a felmondásra is írásban kerüljön sor, hiszen ezzel lehet majd hitelt érdemlő módon bizonyítani a felmondás tényét.
A felmondással a kölcsönszerződés lejárttá, és az így nyújtott kölcsön megfizetése pedig esedékessé válik.
Tekintettel arra, hogy a követelés lejárttá, esedékessé vált, a jogi úton történő érvényesítés akadálya is megszűnt.
Abban az esetben, ha ismerőse, rokona kölcsönt kért Öntől, és annak teljesítésére még nem került sor, mindenképpen javasoljuk a kölcsönszerződés írásba foglalását.
Ha pedig az általunk javasolt módon elindítja a jogi eljárást és a követelését végrehajtási eljárás során érvényesíti, akkor az Ön felé tartozó „jogairól” az alábbi cikkünkben olvashat.
Amennyiben fennálló kölcsönszerződése van és annak teljesítésével kapcsolatban kérdései merülnének fel, úgy forduljon hozzánk bizalommal!