Az új Ptk.-ban a hagyaték összetételének átalakulása, a család szerkezetében bekövetkezett természetű változások miatt az özvegyi jog szabályai sokat módosultak.
Az özvegyi jog tartalma, terjedelme
Ptk. 7:58.§
(1)Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
a)a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon;
(2)A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
(3)Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő haszonélvezeti jog biztosítható.
Ptk. 7:69.§
(1)A házastársat az ági vagyonon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg.
Az új Ptk. hatálybalépésével tehát leszármazó örökösök mellett megszűnt a házastárs (bejegyzett élettárs) általános haszonélvezet-öröklése, a hagyományos értelemben vett özvegyi jog, és ehelyett a korlátozott haszonélvezeti jog mellett állagörökösként is rendelkezik róla a törvény.
Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult, azaz özvegyi joggal rendelkező, a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti.
Az özvegyi haszonélvezeti jog
Ptk. 7:58.§
(2)A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.
Ptk. 7:59.§
(1)A házastárs – a jövőre nézve – bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
(2)A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg.
Ptk. 7:69.§
(2)Mind a házastárs, mind az ági örökös – a jövőre nézve – bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. Az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon haszonélvezeti jog megváltása a házastárssal szemben nem igényelhető.
(3)Megváltás esetén a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.
(4)A haszonélvezeti jog megváltásának a haszonélvezeti örökös és az állagörökös méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
Az új Ptk. a megváltás gyermekrésznyi ellentételezését fenntartja, időbeli korlátozását – visszamenőlegességét kizárva – megszünteti, s mivel az özvegyi jog eleve lényegileg a megváltásból korábban kizárt ingatlanon illeti a házastársat, kizárja azt az özveggyel szemben, de megengedi az özvegynek.
Az ági vagyonon megváltást mind az ági örökös, mind az özvegy igényelhet, időben bármikor. Ellentételezése változatlanul az ági vagyon 1/3-a. Az örökhagyóval közösen lakott lakást és annak tartozékait terhelő haszonélvezet ez esetben is csak az özvegy akaratából kerülhet megváltásra.
Házastárs haszonélvezeti joga, haszonélvezet megváltása
Egyes esetekben az özvegyre (örökhagyó túlélő házastársa) nézve is hátrányos lehet az, hogy csak holtig tartó haszonélvezeti jogot és nem „szabad” tulajdont örököl. Ezért mind a házastárs, bejegyzett élettárs, mind az örökös kérhetik a házastárs haszonélvezeti jogának megváltását, azaz a házastárs lemondhat a haszonélvezeti jogáról. Ez a követelés azonban korlátozott: a házastárs, bejegyzett élettárs által az örökhagyóval közösen lakott lakásra, és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakra nézve az özvegyi jog megváltását nem lehet kérni. A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat az ági vagyon egyharmada illeti meg.
A haszonélvezeti jog megváltásának a haszonélvezeti örökös és az állagörökös méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
Kötelesrész
Ha a házastársat mint törvényes örököst haszonélvezeti jog is megilleti, kötelesrésze e tekintetben a haszonélvezeti jognak olyan korlátozott mértéke, amely szükségleteit biztosítja, figyelembe véve az általa örökölt vagyontárgyakat.
A törvényes örökségként haszonélvezeti jogot öröklő házastárs a kötelesrészét igényelheti úgy is, mintha haszonélvezeti jogát megváltották volna.
Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan, vagyontárgy
Ha a vagyontárgyat az örökhagyó házastársát örökösként megillető haszonélvezeti jog terheli, a vagyontárgyat a jog megszűnése után kell kiadni.
Öröklésből való kiesés
A házastárs nem örököl, ha az elhunyt halálakor nem állt fenn az életközösség, és nyilvánvalónak tűnik, hogy annak visszaállítására nem volt kilátás. A kiesésnek erre az okára az hivatkozhat, aki örökölne az esetben, ha a házastárs kiesik. Ebben az esetben hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog a közösen lakott ingatlanon sem keletkezik.
Ügyvéd válaszol: haszonélvezeti jog alapítása, jog megszűnése, haszonélvezeti jog megváltása, haszonélvezeti jog értéke
Ha az özvegyi joggal kapcsolatban lenne kérdése, illetve haszonélvezettel terhelt ingatlant örököl, avagy hagyatéki üggyel kapcsolatos kérdése merült fel az ügyvédi iroda bizalommal fogadja hívását.
Információk az özvegyi jogról
Keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát akár csak egy jogi tanácsadás erejéig.
Tájékoztatjuk, hogy Irodánk telefonos jogi tanácsadás és online jogi tanácsadás keretében is áll rendelkezésére!