A kiköltözési nyilatkozat jelentősége és szerepe a bérleti jogviszonyban
Ha Ön ingatlant ad bérbe, bizonyára aggódik amiatt, hogy mi történik, ha bérlője nem fizet, vagy nem akar kiköltözni. A kiköltözési nyilatkozat egy hatékony jogi eszköz, amely megvédi az Ön érdekeit. Ez a dokumentum lehetővé teszi, hogy a bérleti szerződés megszűnése esetén gyorsabban visszaszerezze az ingatlan birtokát.
A bérlő által aláírt nyilatkozat jelentősen leegyszerűsíti a birtokbavételi folyamatot. Nem kell hosszadalmas bírósági eljárásokat kezdeményeznie, ami jelentős időt és költséget takarít meg Önnek. A dokumentum révén azonnal végrehajtható jogcímet kap a kiürítésre.
Mi a kötelezettségvállaló nyilatkozat lényege?
A kötelezettségvállaló nyilatkozat egy olyan jogi dokumentum, amelyben bérlője vállalja, hogy a szerződés megszűnésekor önként elhagyja az ingatlant. Ez nem egy egyszerű ígéret, hanem jogilag kötelező érvényű dokumentum, amely védelmet nyújt az Ön számára.
A szerződés alapján történő birtokbaadás így sokkal gördülékenyebb lehet. Ha bérlője mégsem tartja be vállalását, Ön azonnal kezdeményezheti a végrehajtást, nem kell évekig pereskednie. Ez különösen fontos lehet üzleti célú bérbeadás esetén.
Az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat jogi háttere és feltételei
Az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat csak akkor érvényes, ha azt szabályszerűen készítik el. A dokumentumot mindenképpen közjegyző előtt kell aláírni, hogy az közvetlenül végrehajtható legyen. Ez egy fontos jogi garancia az Ön számára.
A nyilatkozatnak tartalmaznia kell minden lényeges elemet: az ingatlan pontos adatait, a kiköltözés feltételeit és határidejét. A jogszabályok szigorúan szabályozzák a tartalmi követelményeket. Ha ezeket nem tartják be, a dokumentum érvénytelen lehet.
Hogyan kapcsolódik a bérleti szerződés a kiköltözési nyilatkozathoz?
Az aláírt bérleti- vagy más szerződés szolgál alapul a kiköltözési nyilatkozat elkészítéséhez. A két dokumentum szorosan összefügg, de nem helyettesítik egymást. A bérleti díj és egyéb feltételek a szerződésben szerepelnek, míg a nyilatkozat a kiürítés végrehajthatóságát biztosítja.
A szerződés kötelezettje tesz vállalást a kiköltözésre, ezért fontos, hogy mindkét dokumentum ugyanazokat az adatokat tartalmazza. Az ellentmondások később problémát okozhatnak a végrehajtás során. Érdemes mindkét dokumentumot szakemberrel elkészíttetni.
A nyilatkozatot érintő legfontosabb szabályok és tudnivalók
A közjegyzői okiratba foglalt kiköltözési nyilatkozat szigorú formai és tartalmi követelményeknek kell megfeleljen. A dokumentumban pontosan meg kell határozni a kiköltözés feltételeit és az eredeti magánokirat bemutatása is szükséges a közjegyző részére.
A jogügylet érvényességéhez elengedhetetlen, hogy a nyilatkozattevő cselekvőképes legyen és szabad akaratából tegye meg a nyilatkozatot. A közjegyző ellenőrzi a személyazonosságot és azt, hogy a nyilatkozattevő tisztában van-e a dokumentum következményeivel.
Mit tehet a bérbeadó a dokumentum birtokában?
A bérbeadónak erős jogi eszköz kerül a kezébe a nyilatkozattal. Ha a bérlő nem költözik ki a meghatározott időpontban, azonnal végrehajtási eljárást kezdeményezhet. Nem kell külön bírósághoz fordulnia, ami jelentősen lerövidíti a folyamatot.
A végrehajtás során akár rendőri közreműködéssel is eltávolítható a jogosulatlan bentlakó a bérleményből. Fontos azonban tudni, hogy a kilakoltatási moratórium időszakában ezt nem lehet végrehajtani, még érvényes nyilatkozat birtokában sem.
A közjegyző szerepe az eljárás során
A közjegyzői közreműködés nem pusztán formalitás. A közjegyző garantálja, hogy a nyilatkozat megfelelő formában és tartalommal készül el, így lesz közvetlenül végrehajtható. Ellenőrzi a felek személyazonosságát és a nyilatkozattétel önkéntességét.
A közjegyző pártatlan jogi szakemberként segít elkerülni a későbbi jogvitákat. A közreműködéssel készült dokumentum közokiratnak minősül, amelynek valódiságát és tartalmát nem kell külön bizonyítani egy esetleges jogvita során.
Ki fizeti a közjegyzői díjakat és illetékeket?
A költségek viselése a felek megállapodásának tárgya. Általában a bérlő és a bérbeadó közösen viselik a díjakat, de ezt érdemes előre tisztázni és a bérleti szerződést ennek megfelelően megfogalmazni.
A közjegyzői díj általában 40-50 ezer forint között mozog. Ez egy egyszeri költség, ami eltörpül a esetleges későbbi pereskedés költségeihez képest. A befektetés bőven megtérül, ha probléma adódik a bérleti jogviszony során.
A bérlő jogai és kötelezettségei a dokumentum aláírása után
A nyilatkozat aláírásával a szerződés alapján a bérlő vállalja, hogy határidőre elhagyja az ingatlant. Ez azonban nem jelenti azt, hogy elveszítené bérlői jogait a szerződés időtartama alatt. Továbbra is jogosult a rendeltetésszerű használatra.
A kötelezettséget vállaló bérlőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a nyilatkozat megszegése azonnali végrehajtást vonhat maga után. Ez komoly következményekkel járhat, ezért érdemes megfontolni az aláírás előtt.
A felek felelőssége és teendői a folyamat során
Mind a bérbeadónak, mind a bérlőnek vannak kötelezettségei a vonatkozásában is. A bérbeadónak például be kell tartania a felmondási szabályokat, még akkor is, ha rendelkezik kiköltözési nyilatkozattal.
Az adásvételi szerződések esetén is alkalmazható ez a konstrukció, bár kevésbé elterjedt. Ilyenkor az eladó tesz hasonló nyilatkozatot a kiköltözésről, ami extra garanciát jelent a vevőnek.
Hogyan történik a kiköltözési nyilatkozat elkészítése a gyakorlatban?
A folyamat azzal kezdődik, hogy a szerződés megszűnése esetére a felek megállapodnak a kiköltözési nyilatkozat szükségességében. Ezt követően fel kell keresni egy közjegyzőt, aki elkészíti a dokumentumot.
A nyilatkozat elkészítéséhez szükség van a személyes okmányokra és az érvényes bérleti szerződésre. A közjegyző elmagyarázza a dokumentum tartalmát és következményeit, majd ha minden rendben van, a felek aláírják azt.
A közjegyzői okiratba foglalás menete és követelményei
A közjegyzői okiratba foglalás nem egyszerű másolás vagy hitelesítés. A jogügyletet a közjegyző részletesen dokumentálja, rögzíti a felek nyilatkozatait és azok körülményeit. Ez biztosítja a dokumentum későbbi végrehajthatóságát.
Az eljárás során a közjegyző felolvassa és elmagyarázza a dokumentum tartalmát. Ellenőrzi, hogy a felek értik-e a következményeket és önként vállalják-e a kötelezettségeket. Ez a gondos eljárás garantálja, hogy a dokumentum később is megállja a helyét.
Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segítsége
Mikor tudunk segíteni?
- Megfelelő bérleti szerződés elkészítésében, kiköltözési nyilatkozat megfogalmazásában, amelyet közjegyzői közokiratba foglalhat.
- Ha már rendelkezik ilyen nyilatkozattal, és szeretne közvetlenül végrehajtást kérni, úgy a számos buktató elkerülése érdekében javasoljuk, hogy nagy tapasztalattal rendelkező végrehajtási szakjogász kollégánk segítségét kérje!
Keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát bizalommal!