A Bírósági végrehajtásról szóló törvény 3 konjunktív feltételt határoz meg, amely feltételek teljesülése esetén az ingatlant kizárólag a becsértékének 100 százalékán lehet árverezni.
A becsérték közlésről az alábbi cikkünkben olvashat.
Az előbb említett 3 feltétel az alábbiak szerint alakul:
- Az érintett ingatlan az adósnak az egyedüli lakóingatlana.
- Az adós lakóhelye az érintett ingatlanban van, és a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is ebben az ingatlanban volt.
- Fogyasztóval kötött szerződésen (pl: kölcsönszerződésen) alapuló követelés behajtására indult a végrehajtás eljárás az adóssal szemben.
Ha a 3 feltételből akárcsak egy nem teljesül, abban az esetben már az első árverés során – annak esetleges harmadik szakaszában – is lehetősége van a végrehajtónak, hogy a lakóingatlant a becsérték 70 százalékán értékesítse.
Mit tudunk tenni, hogy a 100 százalékos szabály érvényesüljön a vonatkozásunkban?
Ha tudjuk, illetve számítunk rá, hogy a közeljövőben – kötelezettségeink elmulasztása miatt – végrehajtás indítása várható a vonatkozásunkban hatóságilag mindenképpen jelentkezzünk be a tulajdonunkban álló egyetlen lakóingatlanba. Több esetben láttunk már arra példát, hogy az adós bérelt ingatlanban, vagy „papíron” rokonainál lakott (és ide is volt bejelentve), de a valóságban az árverezés alá kerülő ingatlanban élt.
Figyelemmel arra, hogy a végrehajtó a lakcímnyilvántartás adatai alapján győződik meg a lakóhelyről, így az érintett adós vonatkozásában lehetőség volt a „csökkentett” összegen történő árverésre.
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a fent említett – 100 százalékos szabály – kizárólag lakóingatlan esetén érvényesülhet és érvényesül!
Lehetőség van arra is, hogy ha az előbb említett feltételek teljesülnek idővel a végrehajtó 50 százalékon árverezze a lakóingatlant?
A bírósági végrehajtásról szóló törvény 60 napban állapítja meg az árverést, azonban azt 3 darab 20 szakaszos részre bontja. (1. árverés)
Ha egyik szakaszban sem érkezik érvényes vételi ajánlat akkor, sikertelen árverésről beszélünk, és a végrehajtó 15 napon belül közzéteszi az úgynevezett folyamatos árverési hirdetményt. (2. árverés)
Ilyenkor az ingatlan az arveres.mbvk.hu oldalon a folyamatos ingatlanárverési hirdetmények között található meg. Ha ezen az oldalon böngészve egy esetleges későbbi árverési vevőnek felkelti az érdeklődését az ingatlan, és aktiválás iránti kérelmet terjeszt elő, úgy az ingatlan átkerül a „rendes” árverési hirdetmények közé.
A mostani cikkünkben azonban arra térnénk ki, hogy mi történhet akkor, ha még a folyamatos árverés alatt sem licitál senki az ingatlanra.
Ha a folyamatos árverési hirdetmény közzétételétől számított 3 hónap eltelt, és a végrehajtást kérő kéri az ingatlan ismételt árverését, akkor a végrehajtó intézkedni fog az ingatlan „rendes” árverési hirdetmények között történő közzététele iránt. (3. árverés)
A 3. árverésre is az 1. árverés szabályai az irányadóak, így ha itt sem érkezik érvényes vételi ajánlat ismét a folyamatos ingatlanárverési hirdetmények közé került az ingatlan. (4. árverés)
Itt érkezünk el a bírósági végrehajtási törvényben – nagy engedménnyel járó – ötödik árverésig, ahol már a törvény lehetővé teszi, hogy amennyiben a végrehajtást kérő ismételten kéri az ingatlan árverését, úgy a fenn olvasott 3 konjunktív feltétel fennállása esetén is a lakóingatlant a becsértékének felén árverezhesse a végrehajtó. (5. árverés)
Az ötödik árverésig azonban a bírósági végrehajtási eljárási törvénybe beépített garanciák miatt rengetek idő telik el. Az eltelt idő alatt az adósnak rengeteg lehetősége van egyeztetni a végrehajtást kérővel, és rendezni a tartozását, vagy egy megkötött és részben vagy egészben teljesített megállapodás eredményeként töröltetni az árverési hirdetményt, és szüneteltetni az ellene folyó eljárást.
Természetesen egy cikkben gyakorlatilag lehetetlen körüljárni az ingatlan árverés körüli szabályokat, így, ha ingatlanát árverés fenyegeti, akkor Ügyvédi Irodánk jogi konzultáció során a segítségére tud lenni abban, hogy ismertessük Önnel a lehetőségeit.