Jelen cikkünkben a végrehajtás során lefoglalt ingatlanok vonatkozásában keletkezett becsérték közléssel foglalkozunk
Az 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: „Vht”) alapján a lefoglalt ingatlan értékesítése előtt a végrehajtónak meg kell állapítania az ingatlan becsértékét. Az előbb említett mondatban a lefoglalt szónak igenis fontos jelentése van, hiszen csak olyan ingatlan esetén lehetséges a becsérték megállapítása, amely vonatkozásában a végrehajtási jog már bejegyzésre került.
Azt, hogy milyen egyéb cselekményekre számíthat a végrehajtás során az alábbi cikkünkben találhatja.
Mi segíthetünk Önnek végrehajtási kifogást benyújtani, vagy akár elévülés miatt elérni azt, hogy a végrehajtás megszüntetésre kerüljön!
De mi alapján állapítja meg a becsértéket a végrehajtó?
A végrehajtó a 6 hónapnál nem régebbi, önkormányzati adóhatóság által kiállított adó- és értékbizonyítvány alapján állapítja meg az ingatlan becsértékét.
A végrehajtó az ingatlan becsértékét két féle módon határozza meg: lakottan és beköltözhetően.
Mi történik akkor, ha nem értek egyet a végrehajtó által megadott becsértékkel?
A végrehajtó az ingatlan becsértékét a végrehajtást kérővel és az adóssal is közli. Abban az esetben, ha annak tartalmával, azaz a megállapított értékkel nem értünk egyet, úgy az átvételtől számított 15 napon belül becsérték kifogást terjeszthetünk elő.
Mire terjedhet ki a kifogásunk?
Rendszerint elsősorban az ingatlan értékével szemben adhatjuk elő kifogásunkat. Állíthatjuk azt, hogy az ingatlan általunk vélt értéke a végrehajtó által megállapítottakkal ellentétben magasabb vagy akár alacsonyabb.
Mindemellett – ha a végrehajtó hibát vétett – a Vht. alapján hivatkozhatunk arra is például, hogy a végrehajtó által felhasznált adó- és értékbizonyítvány 6 hónapnál régebbi.
Fontos, hogy amennyiben az ingatlan becsérték közlésével szemben nem nyújtottunk be kifogást, és az jogerőre emelkedik, az eljárás további – árverési – szakaszában már nem kifogásolhatjuk, hogy az ingatlan értéke nem a valóságnak megfelelően került feltüntetésre / megállapításra.
Ha a kifogás benyújtását elmulasztottuk, legközelebb csak a becsérték jogerőre emelkedésétől számított két év elteltével kérelmezhetjük a végrehajtótól új adó- és értékbizonyítvány alapján az ingatlan „új” becsértékének megállapítását. „Új” becsérték megállapítása iránti kérelmet abban az esetben, ha az ingatlan vonatkozásában árverés került kitűzésre, mindaddig amíg sikertelenül nem zárul az árverés, nem kérhetünk.
Mennyibe kerül a végrehajtási kifogás?
Ha a becsérték közléssel szemben kifogást kívánunk benyújtani – az esetleges ügyvédi díjon felül – két költséggel kell számolnunk, amelyet már a benyújtáskor előlegeznünk kell:
- A végrehajtási kifogás illetéke, amelynek összege 15.000,- Ft
- A külön rendelet alapján fizetendő szakértői díjelőleg.
Tapasztalataink szerint a szakértői díjelőleget az eljárás – szakértői szakaszában – a kirendelt szakértő előzetes munkadíjigényét követően ki kell egészítenünk.
Mi történik, ha benyújtottuk a becsérték (végrehajtási) kifogást?
Ha a fentieknek megfelelően jártunk el, akkor a végrehajtást foganatosító Bíróság – szakértői névjegyzékben szereplő szakértők közül – kirendel egy szakértőt, akinek a szakvéleménye alapján a Bíróság megállapítja az ingatlan lakott és beköltözhető (becs)értékét.
Milyen fontos egyéb – adósi – lehetőség kapcsolódik a becsérték közléshez?
Az az adós, akinek az ingatlanát kívánják árverezni, a vele közölt becsérték közléstől számított 15 napon belül kérelmezheti az illetékes Bíróságnál – sikeres árverezés esetén – a kiköltözési kötelezettségének elhalasztását.
A kiköltözési kötelezettség elhalasztására a Bíróság legfeljebb 6 hónapot engedélyezhet.
Egyéb tudnivalók:
A bírósági végrehajtásról szóló törvény frissnek számító új módosítása értelmében ingatlan vonatkozásában becsérték megállapítására már csak akkor kerülhet sor, ha az adós tartozása – minden ellene folyamatban lévő végrehajtási ügy alapján – meghaladja az 500.000,- Ft összeget.
A végrehajtási törvény egyéb fontos változásairól itt olvashat.
Amennyiben bármilyen végrehajtási cselekmény vonatkozásában kérdése lenne, vagy úgy érzi, hogy segítségre lenne szüksége, természetesen Ügyvédi Irodánk áll rendelkezésére!
Már elérhető ONLINE jogi tanácsadás szolgáltatásunk is!