Az elővásárlási jog köznyelvben elterjedt fogalma szerint egy dolog jogosultjának, mindenki más megelőzően – harmadik személy által ajánlott feltételek mellett – vételi jogot ad.
Ez tulajdonképpen az elővásárlási jog jogi tartalmával teljesen megegyezik, de magáról az elővásárlási jogról részletesen az alábbi cikkünkben olvashat.
Az előárverezési jog azonban az elővásárlási jogtól – nem teljesen – de különbözik, hiszen itt nem egy szerződéskötés, hanem bírósági árverés során gyakoroljuk az elővásárlási jogunkat. Az elővásárlási jogot a bírósági végrehajtás során előárverezési jognak nevezik.
Hogyan érvényesíthetjük az előárverezési (elővásárlási) jogunkat az ingatlan/ingóság árverésen történő értékesítése során?
Ugyanúgy, mint bármely más árverésen licitálni kívánónak, az előárverezés (elővásárlási) jogosultnak is rendelkeznie kell egy árverési nyilvántartási regisztrációval. Az árverési nyilvántartásba történő regisztráció bármely végrehajtónál – előzetes egyeztetés követően – megtehető. A díja – egységesen – a 8/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet alapján 6.000,- Ft összeg.
Azt követően, hogy a nyilvántartásban már regisztrációval rendelkezünk, lehetőségünk van az MBVK.hu oldalon árverési regisztrációs kérelmet benyújtani. Ez a gyakorlatban egy „kattintást” jelent. A regisztrációt követően a rendszer által visszajelzetteknek megfelelően kell az ott szereplő – kikiáltási ár 10%-nak megfelelő – összeget átutalni a bírósági végrehajtó számlájára.
Az előárverezési (elővásárlási) jogunkat személyesen a végrehajtónál kell igazolnunk ingatlan vonatkozásában kizárólag tulajdoni lappal, úszólétesítmények vonatkozásában lajstromozási okmánnyal, légi járművek esetén lajstromozási bizonyítvánnyal.
Hogyan gyakorolhatom az előárverezési (elővásárlási) jogomat a licitálás során?
Érkezett vételi ajánlat vonatkozásában – az árverés befejezéséig – a legmagasabb összegű vételi ajánlattal megegyező összeg vételi ajánlat tételével gyakorolhatjuk ezen jogunkat. Ez az árverési felületen, vagyis a gyakorlatban egy „tartom” gomb megnyomásával lehetséges.
Ezt követően – az árverés befejezéséig – a rajtunk kívül álló árverező személy az általunk tett ajánlatnál nagyobb összegű ajánlatot bármikor tehet. Az előbbiek alapján az előző „lépésünk” nem jelenti feltétlen azt, hogy „megnyertük” az árverést.
Ha az árverésen „miénk” a nyertes vételi ajánlat, akkor a továbbiakban már a rendes árverési vevőre vonatkozó szabályok szerint kell nekünk és a végrehajtónak is eljárni. A bírósági árverésről az alábbi cikkeinkben olvashat:
Az ingatlan vásárlás buktatói – hogyan vegyünk ingatlant végrehajtási eljárásban
Változások az ingatlanárverési jogszabályokban
Összefoglalás
Összefoglalva, attól, hogy egy – akár ingatlanon – elővásárlási jogunk van, nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatnánk az árverést és csak várjuk az árverés végét azzal, hogy majd ott és akkor gyakoroljuk az előárverezési (elővásárlási) jogunkat.
Amennyiben egy ingó (akár üzletrész) vagy ingatlan az árverési hirdetmények közé feltöltésre került, úgy – ha élni akarunk a jogunkkal – feltétlenül szükséges az árverezés során eljárnunk.
Ha bírósági árverés során szeretne ingatlan vásárolni Ügyvédi Irodák komplex szolgáltatással áll a rendelkezésére. Hogy mit is foglal magában a szolgáltatásunk?
Mindent megtudhat ezen megújult és egyedi szolgáltatásunkról az alábbi cikkünkben.