A közbeszerzési eljárásokban való ajánlattevői részvételről a jogterületen kevéssé jártas szereplők, gazdasági társaságok általában azon a – nem megalapozatlan – véleményen vannak, hogy az eljárásokba való jelentkezés bonyolult, költségekkel jár, és többlet adminisztratív terhet ró a jelentkezni kívánó szereplőre, emellett a magas ajánlatkérői elvárásoknak való megfelelés is hátráltató tényező tud lenni egy jelentkezés beadása során.
Jelen cikkünk a fenti problémakört igyekszik részben feloldani az Európai Unió részéről nyújtott „KKV-k közbeszerzési részvételét ösztönző támogatás” tárgyú, RRF-9-5.1-23 kódszámú felhívás értelmében nyújtott 1 090 000 000 forint vissza nem térítendő támogatás bemutatásával.
A támogatás keretében a mikro-, kis- és középvállalkozások a közbeszerzési verseny élénkítése céljából átalány alapú, egységesen 600 000 forint támogatást vehetnek igénybe a közbeszerzési ajánlatuk, valamint az elkészített ajánlati dokumentációjuk ajánlatkérő részére történő benyújtásához kapcsolódóan felmerült költségeihez. A támogatás igénylésére utólagosan, az ajánlattételt követően van lehetőség.
Mik a pályázat benyújtásának technikai feltételei?
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy milyen időponttól van lehetőség a pályázat benyújtására, ezt milyen formában és tárgyi feltételekkel lehet megtenni, illetve, hogy milyen időpontig van lehetőség támogatásra irányuló igény benyújtására.
A támogatási igények beadására a pályázati e-ügyintézési felületen (EPTK felület) 2023. március 31-étől kezdődően van lehetőség.
Az EPTK felület az alábbi linkre kattintva érhető el: www.palyazat.gov.hu
Fontos tárgyi feltétel ugyanakkor, hogy a támogatásra irányuló igény benyújtására kizárólag a fenti időpontot – 2023. március 31. – követően az elektronikus közbeszerzési rendszerben (EKR) létrehozott és indult, nyilvános felhívás (hirdetmény) útján közzétett közbeszerzési eljárásokban tett érvénytelennek nem minősített ajánlatok vonatkozásában van lehetőség, utólagosan, a közbeszerzési eljárásban megjelent eredménytájékoztatót követően.
A támogatásra való pályázat benyújtása a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig, de maximum 2025. december 31-ig lehetséges. A forrás kimerüléséig, illetve a fenti vég-dátumig a támogatható projektek száma maximum 1816 darab lehet.
Ki igényelheti a támogatást?
Érdemes tisztázni továbbá azt a személyi kört, akiknek / amelyeknek lehetősége van a tárgyi támogatási felhívásra pályázatot benyújtani.
A 2003/361/EK bizottsági ajánlás mellékletének 2. cikke szerinti, valamint a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény 3. §-a szerinti mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülő vállalkozás, melynek:
- mikrovállalkozás esetén az összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg VAGY
- kisvállalkozás esetén az összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg VAGY
- középvállalkozás esetén az összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb, és éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg és nem minősül a) pont szerinti mikrovállalkozásnak vagy b) pont szerinti kisvállalkozásnak
Fentieket kiegészítendő további feltétel, hogy a pályázónak Központi Statisztikai Hivatal gazdasági szervezetekre szóló osztályozása (GFO) szerinti vállalkozásnak kel lennie, melynek GFO kódja 113, 114, 116, 117, 121, 124, 129, 131, 141, 142, 143, 226, 228, 231, illetve a 931 GFO kódon a fel nem sorolt, EU vagy EGT tagállamban vagy olyan országban bejegyzett vállalkozás, amelyek gazdasági szereplőivel szemben Magyarországnak a közbeszerzési eljárásokhoz nemzetközi egyezmény alapján hozzáférést kell biztosítani.
További feltétele a támogatásra való igénybenyújtásnak, hogy az adott vállalkozás:
- a támogatási kérelemben szereplő közbeszerzési ajánlat benyújtását megelőző 12 hónapnál korábban jött létre és
- a támogatási kérelemben szereplő közbeszerzési ajánlat benyújtását megelőző 12 hónapban nem nyújtott be ajánlatot magyarországi közbeszerzési eljárásban
Fontos tisztázni, hogy amennyiben közös ajánlattevőként indult egy eljárásban az adott szervezet, a támogatásra irányuló kérelmet az általuk az eljárás során képviselőként meghatalmazott tag nyújthat be, de a fenti feltételeknek valamennyi közös ajánlattevő vonatkozásában fenn kell állnia.
Mik a támogatás igénylésének tárgyi feltételei?
A támogatásra való jogosultság személyi feltételeinek fennállása mellett érdemes látni, milyen támogatható tevékenységek elszámolhatóak a projekt keretében.
Támogatás megítélésére az alábbi konjunktív feltételek teljesülése esetén kerül sor:
- közbeszerzési eljárásban ajánlat benyújtásához kapcsolódó költségek
- érvénytelennek nem minősített ajánlat megléte az eljárás eredményéről szóló tájékoztató alapján
- korábban nem részesült e támogatásban az adott cég
Az érvénytelennek nem minősített ajánlat az, amennyiben az ajánlatkérő az ajánlatot a bírálat során érvényesnek nyilvánította, vagy azt az adott eljárásban előírt szabályok miatt nem kellett elbírálnia és erre tekintettel nem nyilvánította érvényesnek vagy érvénytelennek.
A közbeszerzési eljárásban tett ajánlat akkor érvényes, ha nem állnak fenn az ajánlattal szemben a közbeszerzésekről
szóló 2015. évi CXLIII. törvény (Kbt.) 73 – 74. §-a szerinti érvénytelenségi okok. Az ajánlat továbbá akkor nem kerül bírálat alá, ha az ajánlatkérő azt Kbt. szabályai értelmében nem köteles elbírálni (ilyen eset lehet például a Kbt. 81. § (4)-(5) bekezdésének előírása). El nem bírálat ajánlat esetében ugyanakkor csak akkor részesülhet támogatásban az ajánlatot benyújtó személy, ha az eljárásban előírt alkalmassági követelmények teljesítéséről és kizáró okok hiányáról szóló egységes európai közbeszerzési dokumentumokban (EEKD) nyilatkozatát, vagy nemzeti eljárásrendben egyszerű nyilatkozatát már az ajánlatában benyújtotta.
Melyek a kifizetés szabályai?
A támogatás kifizetésére a 255/2014. (X.10.) kormányrendelet 100. § (1) bekezdése alapján, de minimis (csekély) összegű támogatás erejéig van lehetőség, amely fent leírt 600 000 forint összegű átalánydíjban került meghatározásra. A támogatást igénylő cégnek viszont nem szükséges elszámolandó önerőt biztosítania. További előny, hogy az átalánydíjas elszámolás jellegére tekintettel ninc szükség az elszámolandó kiadások pénzügyi alátámasztására, elegendő a felhívásban foglalt szakmai feltételek maradéktalan teljesítése a támogatás kifizetéséhez.
A nyertes pályázót a hatóság a támogató okirat aláírásától számított 60 napon belül felhívja az elszámolás benyújtására. Az elszámolás keretében a nyertes pályázónak arról kell biztosítania a hatóságot, hogy a közbeszerzési eljárásban az adott felhívásnak megfelelően tett nem érvénytelen ajánlatot, és korábban e támogatásban még nem részesült.
A fent írtak alapján összefoglalóan elmondható, hogy bár a közbeszerzések világa és az abban való ajánlattevői részvétel valóban bonyolult és sok buktatót tartalmaz, a tárgy szerinti támogatás igénybevétele a közbeszerzési költségek vállalásának terhét leveszi az adott cég válláról, és adott esetben egy nem nyertes ajánlattétel esetében sem tekinthető felesleges fáradozásnak a közbeszerzési eljárásban való részvétel. Az érvényes ajánlattétel és a támogatás elnyerése, továbbá a potenciális közbeszerzési eljárásban nyertes ajánlattétel érdekében érdemes olyan közbeszerzési eljárásokban jártas közbeszerzési tanácsadó, ügyvéd segítségét igénybe venni, akinek nagy tapasztalata és jártassága van ajánlattevői oldalon ajánlatok beadása terén, továbbá ajánlatkérői oldalon a közbeszerzési kiírások elkészítésében egyaránt; e két kompetencia együtt elegendő garancia lehet az érvényes ajánlattételre és a támogatás elnyerésére is. Irodánk munkatársai biztos segítő kezet tudnak nyújtani az ajánlatok elkészítése során, továbbá vállaljuk a támogatásra irányuló igény ajánlattevő képviseletében történő benyújtását, vagy akár a beadás koordinálását.