Szinte mindenkinek álma saját házat venni, vagy építeni, azonban a folyamatosan változó jogszabályi környezetben nehéz kiigazodni azon, hogy hogyan alakul az ÁFA (általános forgalmi adó) fizetési kötelezettségünk, ha rászánjuk magunkat az álmaink megvalósítására. Jelen cikkel célunk, hogy utat mutassunk az ÁFA szabályozás útvesztőjében új építésű ingatlanok esetén:
Először tekintsük át, hogy a jelenlegi szabályozás szerint mikor fizethetünk 5%-os ÁFA-t 27% helyett.
Az ÁFA törvény alapján 5%-os kedvezményes adófizetési kötelezettség fennállásának több egybefüggő feltétele van:
- Többlakásos ingatlannál az adott lakás
- még nem rendelkezik engedéllyel, vagy azzal egyenértékű dokumentummal, VAGY
- már rendelkezik olyan hatósági engedéllyel, amely a rendeltetésszerű használatot lehetővé teszi, DE az engedély véglegessé válása és a lakás értékesítése (megvétele) között nem telt el még 2 év ÉS
- a hasznos alapterülete nem haladja meg a 150 m2-t.
- Különálló egylakásos ingatlan (különálló ház)
- még nem rendelkezik engedéllyel, vagy azzal egyenértékű dokumentummal, VAGY
- már rendelkezik olyan hatósági engedéllyel, amely a rendeltetésszerű használatot lehetővé teszi, DE az engedély véglegessé válása és a ház értékesítése (megvétele) között nem telt el még 2 év ÉS
- a hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 m2-t.
- Mindkét esetben további feltétel, hogy az ingatlan adásvételnek január 1 és 2022. december 31. napja között meg kell valósulnia (2023. január 1. és 2026. december 31. napja közötti időszakra akkor alkalmazható, ha az építési engedély 2022. december 31-ig véglegessé válik, vagy egyszerű bejelentés esetén az építés 2022. december 31-ig bejelentésre kerül.
Másodszor nézzük meg a CSOK rendelet szerinti adó-visszatérítés feltételeit egyes esetkörönként külön-külön, majd a közös szabályokat:
- Legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű lakás, vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű különálló ház építése esetén az építési bekerülési költségek megfizetéséhez igényelhető adó-visszatérítés.
Ez azt jelenti, hogy ha építünk, vagy építtetünk egy lakóingatlant a fenti méretek szerint, akkor az építési költségek tekintetében kérhető adó-visszatérítés.
Egyedi szabályai:
- Csak 27%-os ÁFA tartalmú számla tekintetében igényelhető; 5%-os ÁFA tartalmú nem kerül befogadásra;
- Legfeljebb 5.000.000,- Ft összegig térítik vissza az ÁFA összegét.
- Új ingatlan építése esetén a telek vételárához igényelhető adó-visszatérítés
Ha új lakás építéséhez telket kívánunk vásárolni, úgy a telek ára tekintetében kérhető az adó-visszatérítés.
Egyedi szabályai:
- Csak 27%-os ÁFA tartalmú számla tekintetében igényelhető; 5%-os ÁFA tartalmú nem kerül befogadásra;
- Legfeljebb 5.000.000,- Ft összegig térítik vissza az ÁFA összegét;
- Építési telekre jutó részt a vételárról szóló számla benyújtását követően egy összegben fizeti meg a hitelintézet az igénylő részére.
- CSOK igénybevételével egyidejűleg újépítésű, legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű lakás, vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű különálló ház megvásárlásához vehető igénybe adó-visszatérítés
Ha CSOK igénybevétele mellett újépítésű lakóingatlant akarunk venni úgy a vételár tekintetében kérhető az adó-visszatérítés.
Egyedi szabályai:
- Csak 5%-os ÁFA tartalmú számla tekintetében igényelhető; 27%-os ÁFA tartalmú nem kerül befogadásra;
- Teljes 5%-os ÁFA visszatérítése igényelhető.
- CSOK igénybevételével egyidejűleg a legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű lakás, vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű különálló ház saját telken történő megépítéséhez az építési bekerülési költségek megfizetéséhez igényelhető adó-visszatérítés.
Ha CSOK igénybevétele mellett saját telken kívánunk építkezni akkor is igénybe vehető az adó-visszatérítés.
Egyedi szabályai:
- Csak 5%-os ÁFA tartalmú számla tekintetében igényelhető; 27%-os ÁFA tartalmú nem kerül befogadásra;
- Teljes 5%-os ÁFA visszatérítése igényelhető.
Közös szabályok:
- Adó-visszatérítési támogatás iránti kérelem a közreműködő hitelintézethez nyújtható be – javasolt meggyőződni arról, hogy az adott hitelintézetnél a támogatási kérelem befogadásra kerül;
- Legfeljebb egy alkalommal igényelhető;
- január 1. után 2022. december 31-ig kiállított számlák tekintetében igényelhető;
Végezetül – nem elhanyagolható kérdésként – tekintsük át mi minősül új lakásnak/lakóingatlannakAz alapozási munkáktól kezdődően – kivéve, ha a meglévő alap szakértői vélemény alapján felhasználható – újonnan épített, a lakhatás feltételeinek megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel, amely elkészültét követően rendelkezik a használatbavételhez szükséges okiratokkal és amely legalább az alábbi feltételeknek megfelel[1]:
- 12 m2-t meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 m2 alapterületű, a főzést lehetővé tevő résszel -, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel rendelkezik;
- közműves villamos energia szolgáltatással rendelkezik,
- egyedi fűtési móddal rendelkezik,
- közműves szennyvízelvezetéssel rendelkezik, vagy ha nincs a településen közműves szennyvízelvezetés, a szennyvíz tisztítása és elhelyezése megfelelő rendszerrel, és
- közműves ivóvíz-szolgáltatással rendelkezik, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves vízszolgáltatás, a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van; vagy
- tetőtér beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrehozott lakás akkor, ha a tetőtér beépítés vagy emelet-ráépítés révén új, önálló társasházi tulajdoni különlapon nyilvántartott vagy több lakásból álló osztatlan közös tulajdon esetén kizárólagos használati joggal érintett, lépcsőházból vagy szabadlépcsőn megközelíthető, külön bejárattal rendelkező, korábbifeltételnek megfelelő újabb lakás jön létre.
Új lakás „építésének” számít továbbá a használatbavételhez szükséges okiratokkal nem rendelkező lakás megvásárlása még a használatbavételhez szükséges okirat megszerzését megelőzően, amennyiben 2008. július 1-ét követően állították ki az építési engedélyt, vagy 2016. január 1-ét követően történt az egyszerűsített bejelentés. Az itt írtak esetében az veheti igénybe, aki megvásárolja a lakást.
A fent leírt kedvezmények elősegítik az ingatlan vásárlást és pénzügyileg kedvező azoknak, akik mostanában terveznek építkezni.
[1] Teljes szöveg: 16/2016. (II. 10.) kormányrendelet 1. § 9. pont