Mai témának egy vállalkozási formát választottunk, amelyről korábban még nem volt szó. Ez az egyéni vállalkozás, amely jelentős számban található meg az országban, egy kifejezetten fontos forma (mindenki ismer egyéni vállalkozót – ha más nem a fodrászát, kozmetikusát, villanyszerelőjét stb.) és külön törvény, az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szabályozza alapvetően a működésüket.
Foglaljuk össze röviden a legfontosabb információkat:
Ki lehet egyéni vállalkozó?
Az a természetes személy, aki Magyarország területén
- üzletszerűen,
- rendszeresen,
- nyereség és vagyonszerzés céljából,
- saját gazdasági kockázatvállalás mellett végez gazdasági tevékenységet.
Hogyan válhatunk egyéni vállalkozóvá?
Az egyéni vállalkozói tevékenységünk megkezdésének a feltétele, hogy bejelentést kell tenni a nyilvántartást végző szervhez – Kormányhivatalon, vagy elektronikusan Ügyfélkapun keresztül.
Ehhez szükség lesz:
- személyes adataink megadására;
- egyéni vállalkozás székhelyének (telephelyének, fióktelepének) meghatározására;
- amennyiben a székhely vagy a telephely, fióktelep nem az egyéni vállalkozó tulajdonában van, úgy szükség lesz egy székhelyhasználat jogcímét igazoló okiratra, legyen az bérleti szerződés vagy haszonélvezet vagy akár szívességi használati jogviszony;
- a vállalkozásunk tevékenységi köreinek meghatározására; itt figyelni szükséges arra, hogy vannak olyan tárgykörök, amelyek bizonyos végzettséghez vagy hatósági engedélyhez kötöttek (kivéve, ha a vállalkozás egy alkalmazottja rendelkezik ezekhez szükséges tanulmányokkal);
- valamint az adózási forma meghatározására.
Az Egyéni Vállalkozók Nyilvános Nyilvántartása
Az egyéni vállalkozásoknak hivatalos hatósági nyilvántartása (https://www.nyilvantarto.hu/evny-lekerdezo/) van, ezért a tevékenységet akkor kezdhetjük meg, ha a bejelentés nyilvántartásba vételéről a bejelentő igazolást kapunk. Egyéni vállalkozóként egyedi adószámot és nyilvántartási számot kapunk, mely adatok a fenti nyilvántartásban bármikor ellenőrizhetők.
Az egyéni vállalkozó adózása
Az egyéni vállalkozó adózására a személyi jövedelemadózás szabályai vonatkoznak. Leggyakrabban csak a vállalkozói jövedelme után adózhatunk, tételes elszámolással. Ezen kívül még választhatunk átalányadózást vagy kisadózók tételes adóját (KATA). Ennek taglalása hosszas, így engedelmükkel részletekbe nem bocsátkoznánk. Minden esetben az a javaslatunk az ügyfeleinknek, hogy tevékenységi körükhöz igazítva a könyvelőjükkel egyeztetve válasszanak adózási formát.
Kamarai regisztráció, kamarai tagság
- január 1. napjától egyéni vállalkozás (vagy társaság) alapításánál kötelesek vagyunk kamarai nyilvántartásba vételt kezdeményezni, regisztrálni a székhely szerint illetékes kereskedelmi és iparkamaránál, az alapítást követő 5 napon belül (amennyiben más kamarához nem tartozunk).
A regisztráció kötelező, és ehhez szükséges a kamarai közfeladatok ellátásához évente 5.000, – Ft hozzájárulást befizetni. Viszont nem válunk ezzel kamarai taggá, mert az továbbra is önkéntes alapon működik, amennyiben kamarai tagok is leszünk egyben, a tagdíjból levonódik ez a hozzájárulás.
Legtöbb vállalkozó a kereskedelmi és iparkamara tagja, viszont vannak olyan egyéni vállalkozás formák, amik folytán más kamarai tagság kötelező. Ide tartozik az mezőgazdasági egyéni vállalkozó, aki az agrárkamara tagja.
Az iparűzési adó
Minden vállalkozásnak kötelezően be kell jelenti tevekénységet a székhely szerinti önkormányzatnál. Budapest esetén a Fővárosi Önkormányzathoz. Ennek is több lehetősége van:
- minden évben az adóbevallás szerinti az adott önkormányzat által meghatározott adómértéket kell fizetni, mivel ez minden önkormányzat egyéni választási lehetősége;
- a bevallást a tárgyévet követő május 31-ig szükséges eljuttatni az önkormányzathoz;
- Katásként lehetőség van az iparűzési adót átalány-adóalap után fizetni.
Változás – szüneteltetés – megszűnés
Előfordul, hogy az évek során változik az egyéni vállalkozás nyilvántartásába bejelentett adat, legyen az egy székhely vagy névváltozás, amit a változástól számított 15 napon belül be kell jelenteni a nyilvántartást vezető szervhez.
Az egyéni vállalkozó a tevekénységét minimum 1 hónapig és maximum 3 évig szüneteltetheti. Maga a szüneteltetés ténye és a folytatás is bejelentés kötelezett.
Az egyéni vállalkozói tevékenység a törvény erejénél fogva az alábbi esetekben szűnik meg:
- ha az egyéni vállalkozói tevékenységünk megszüntetése bejelentésre kerül;
- ha az egyéni vállalkozás más formában működik tovább, legyen az Kft, vagy Bt. stb;
- az egyéni vállalkozó halálával, gondnokság alá helyezésével;
- az adóhatóság is megszüntetheti, az adószám törlésével;
- valamint, ha az egyéni vállalkozásunk tevékenysége 3 évet meghaladóan is szünetel .
A fentiek alapvető szabályok és természetesen hosszasan lehet értekezni az egyéni vállalkozókat érintő szabályokról – így hamarosan jelentkezünk egy külön cikkel az egyéni vállalkozók felelősségének kérdésköréről.