Hol kell betartani a magyar jogszabályokat magyar állampolgárként?
Sokan hiszik azt, hogy egy ország jogszabályait csak addig kell betartani, amíg az adott országon belül vagyunk, de ott mindenkinek, független attól, hogy ott lakik-e az illető, vagy sem. Ez egy félig helyes elképzelés. Az a része stimmel, hogy „ha Rómában vagy, tégy úgy, mint a Rómaiak”, tehát ha valaki Magyarországon tartózkodik, akkor a magyar jogszabályokat be kell tartania, mert a büntetőjog elkísér.
Van viszont egy olyan fontos jogterület, aminek a szabályai elkísérik a magyar állampolgárokat, bárhova is menjenek. Ez pedig a büntetőjog. Ez azt jelenti, hogy ha magyar állampolgár valaki, akkor a magyar büntetőjog szabályait külföldön is be kell tartania. Ha pedig valaki kettős állampolgár, és abból az egyik a magyar, akkor ebből a szempontból bizony magyarnak tekintendő.
Ez azért is fontos, mert attól, hogy valami a magyar törvény szerint bűncselekmény, máshol pedig nem az, még nem követhetjük el, csak azért, mert a külföldi országban elfogadott és egyáltalán nem büntetendő. Ilyenkor nem arra kell számítani, hogy a külföldi hatóságok letartóztatnak, és a magyar szabályok szerint elítélnek, hanem ha a magyar hatóságok tudomására jut az eset, akkor tárt karokkal vár minket a rendőrség, ha hazamegyünk – akár önszántunkból, akár kiadatással.
Érdekesség azonban, hogy a fentiek a szabálysértésre főszabály szerint nem terjednek ki, csak ha nemzetközi szerződés, vagy törvény külön előírja. Így, ha például Lengyelországban 140 km/h sebességgel száguldozunk az autópályán, ahol ez megengedett, nem fognak csekket küldeni utánunk.
Nézzünk pár példát, szemléltetve a fentieket.
Tiltott toborzás
Megtévesztő lehet a megnevezés, mert nem csak kifejezetten a toborzást foglalja magába a bűncselekmény, hanem a Magyarországgal nem szövetséges, idegen fegyveres szervezetbe való belépésre ajánlkozást, a szervezetbe való belépést, a kiképzésen való részvételt is.
Ezért, ha egy háborús övezetben szimpatizálunk esetleg valamelyik féllel, és szívesen mennénk egyéni akcióban segíteni, ezt a gondolatunkat jobb, ha mihamarabb elhessegetjük. Akkor is, ha a helyiek ezt nem büntetik, sőt, feltehetőleg még örülnének is neki.
Ugyanez vonatkozik arra a helyzetre is, ha háborús övezetben lakunk például Pakisztánban. Itt sem állhatunk be a katonaság szolgálatába magyar állampolgárként. A tevékenységünk legfeljebb az önvédelemre terjedhet ki, katonai hadműveletben nem vehetünk részt.
Kegyes halál
Magyarországon az eutanáziának csak az a formája megengedett, amikor a halálos beteg szigorú feltételek betartása mellett lemond az életmentő beavatkozásról egy orvosi bizottság előtt. A folyamat meggyorsításához nem lehet segítséget nyújtani.
Vannak olyan országok viszont, ahol legális az aktív eutanázia, ami azt jelenti, hogy a beteget valamilyen segítséggel (pl. méreg, vagy halálos dózisú gyógyszer) a másvilágra segítjük. Jelenleg ez csak a Benelux államokban elfogadott hivatalosan, illetve Svájcban nem büntetik a közvetett segítséget, amikor a betegnek átadják az eszközt, és rábízzák, hogy véget vet-e az életének, vagy sem. Azonban, ha a magyar szabályozást kikerülve a halálos beteget kiutaztatjuk Belgiumba, hogy ott segítsünk neki örök álomra térni, hiába legális kint az aktív eutanázia, a segítőt öngyilkosságban közreműködés miatt el fogják ítélni, mert a magyar szabályok ezt nem engedik meg.
Születendő gyermek nemének befolyásolása
Manapság technikailag már nem lehetetlen, hogy ha a szülők kifejezetten egy kisfiút vagy kislányt szeretnének, akkor az orvos ebben segíteni tudjon nekik. Magyarországon viszont jelenleg tilos bármilyen beavatkozást végezni, aminek az a célja, hogy a születendő gyermek nemét befolyásolni tudják. Ha a szülők a rendszert kijátszva esetleg az USA-ba utaznának a beavatkozás elvégzéséért, ahol legális, ezt a döntésüket nem díjaznák a magyar hatóságok, ha hazatérnek.
Kábítószer
Magyarországon a kábítószer kereskedelmet, készítést, birtoklást, és ezeknek az elősegítését büntetik, attól függetlenül, hogy milyen mennyiségről van szó. Tehát, a kábítószerrel kapcsolatban Magyarországon, és a magyar állampolgárokkal szemben zéró tolerancia érvényesül.
Vannak országok azonban, ahol az úgynevezett „könnyű drogok”, főleg a marihuána legálisan termeszthető, illetve fogyasztható. Ilyen országok például Európán belül Hollandia és Spanyolország, de Európán kívül is van jó pár ország, ahol büntetlenül marad, például: Jamaica, Mexikó, Kolumbia, Uruguay.
De ha Hollandiában beülünk egy coffee shopba, és elpöfékeltünk egy kis jointot barátok körében, esetleg az eseményt büszkén posztoltuk is a facebookon, akkor számíthatunk rá, hogy ez nem marad következmények nélkül.
Prostitúcióval kapcsolatos bűncselekmények
Bár Magyarországon a prostitúció végzése a szolgáltatást nyújtó részéről nem bűncselekmény, a vele szorosan összefüggő cselekmények, például a kerítés, bordélyház üzemeltetése, kitartottság továbbra is büntetendő.
Ezért nem feltétlen jó befektetés egy bordélyház üzemeltetése Németországban vagy Hollandiában akkor sem, ha a helyi szabályok ezt megengedik.
Kettős házasság
Magyarországon a kettős házasság tilos. Mindenkinek csak egy férje vagy egy felesége lehet. Ennek a szabálynak a megszegése három évig terjedő börtönnel járhat.
Ezt a szabályt akkor is be kell tartanunk, ha azt hinnénk, hogy a külföldön anyakönyvezett házasságot úgyse tudják ellenőrizni. Sok olyan hatósági eljárás van ugyanis, ahol ez kiderülhet. Például házastárs részére igényelt vízum, állami támogatás igénybevétele, gyámügyi eljárások, hitel felvétele, bontóper, stb.
Az is előfordulhat, hogy egy külföldön kötött házasság megromlik, és bár az együttlétkor nem anyakönyveztettük Magyarországon a házasságot, közben a házastárs anyakönyvezteti, így ha a második házasságunkat abban a hiszemben akarjuk anyakönyveztetni, hogy az elsőről úgyse tudnak a magyar hatóságok, kiderül a turpisság.
Az országok többségében tilos a kettős házasság, főleg Európában. Vannak viszont olyan helyek, ahol nem számít bűncselekménynek, különösen közel-keleti országokban. De nem utazhatunk Egyiptomba azért, hogy két bájos hölgyet vegyünk feleségül, mert hazatérve garantált, hogy hosszú időre a cella lesz az egyetlen társunk.
Reméljük, hogy senki nem próbálkozik a magyar büntetőjog külföldi kijátszásával. Legyünk szabálykövető állampolgárok, akármerre járunk.