Folyamatos ingatlanárverési hirdetmények szabályai a bírósági végrehajtási eljárásban. A bírósági végrehajtásról szóló törvény (vht) szabályai
A folyamatos ingatlanárverési eljárás lényege
A folyamatos ingatlanárverési eljárás akkor lép életbe, amikor a „hagyományos” árverési kísérletek nem vezetnek eredményre. Talán Ön is találkozott már olyan helyzettel, amikor egy ingatlan értékesítése nem sikerült az első próbálkozásra. Ilyenkor nem áll meg a folyamat, hanem új formában folytatódik tovább.
Az eljáró végrehajtó a folyamatos árverést a „hagyományos” árverés sikertelenné válását követő 15 napon belül közzéteszi.
A végrehajtási törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a sikertelen árverést követően az ingatlant újra meghirdessék, de már más szabályok szerint. Ez különösen akkor lehet fontos az Ön számára, ha árverezőként szeretne részt venni egy ilyen eljárásban, vagy ha adósként érintett egy végrehajtási ügyben. A folyamatos árverezés akár 5 évig is tarthat, így bőven van idő a megfelelő vevő megtalálására.
Folyamatos ingatlanárverési hirdetmények közzététele
A folyamatos ingatlanárverési hirdetmények az arveres.mbvk.hu oldalon jelennek meg, ahol bárki szabadon böngészhet közöttük. Amikor Ön ingatlanvásárlást tervez, érdemes rendszeresen figyelni ezt az oldalt, hiszen itt kedvező áron juthat értékes ingatlanokhoz.
Fontos, hogy a „hagyományos” árverés is az mbvk.hu oldalon található, de meg azok a Kar oldalának másik menüpontjában.
Az önálló bírósági végrehajtó a sikertelen árverést követően folyamatos hirdetményt tesz közzé, amely tartalmazza az összes fontos információt az ingatlanról. A hirdetmény mellé fényképeket is csatolnak, így Ön már előzetesen képet kaphat arról, milyen állapotban van az adott ingatlan. Ez nagyban megkönnyíti a döntést, hogy érdemes-e részt venni az árverésen vagy sem.
A hirdetmények tartalmi követelményei
A hirdetmények részletes jogi tájékoztatást nyújtanak az árverésre bocsátott ingatlanról. Minden hirdetménynek tartalmaznia kell az ingatlan pontos címét, helyrajzi számát, méretét és típusát. Ezek az információk segítenek Önnek eldönteni, hogy az adott ingatlan megfelel-e az elvárásainak.
A becsérték szintén fontos eleme a hirdetménynek, hiszen ez alapján tudja meghatározni a minimális vételi ajánlat összegét. A hirdetményben találja meg azt is, hogy milyen terhek vannak az ingatlanon, például jelzálogjog vagy szolgalmi jog. Fontos, hogy ezeket alaposan tanulmányozza át, mert ezek a jogok általában az árverés után is fennmaradnak, és Önnek mint új tulajdonosnak kell majd velük együtt élnie.
Az árverés technikai feltételei és menete
Az árverési folyamatban való részvételhez először regisztrálnia kell az Árverező Elektronikus Nyilvántartásában. Ha már szerepel ebben a rendszerben, akkor bármikor kérheti egy folyamatos árverés alatt álló ingatlan árverésének aktiválását.
Az aktiváláshoz három dolgot kell egyidejűleg teljesítenie: be kell nyújtania az aktiválási kérelmet, át kell utalnia az árverési előleget a végrehajtó letéti számlájára, és meg kell tennie legalább a minimális vételi ajánlatot. Ha mindez sikerült, akkor az árverési hirdetmény és az Ön ajánlatát tartalmazó licitnapló megjelenik az Elektronikus Árverési Hirdetmények Nyilvántartásában, és kezdetét veszi az árverés.
Bírósági felügyelet az ingatlanárverések során
A bírósági kontroll folyamatosan jelen van az árverési eljárásokban, ami biztosítja a törvényesség betartását. Amikor Ön részt vesz egy árverésen, biztos lehet benne, hogy a folyamat jogszerűen zajlik, mivel azt szakképzett jogászok felügyelik.
Az árverést a bíróság által kinevezett végrehajtó bonyolítja le, aki felelős a teljes eljárás szabályszerűségéért. Ha bármilyen szabálytalanságot észlel, forduljon bizalommal a végrehajtóhoz vagy a felügyelő bírósághoz. A bírósági felügyelet fontos garanciát jelent mind az adós, mind az árverezők számára, hogy jogaik nem sérülnek az eljárás során.
A folyamatos árverés előnyei a hagyományos árveréssel szemben
A folyamatos árverés egyik legnagyobb előnye, hogy hosszabb időt biztosít az érdeklődőknek a megfontolt döntéshozatalra. Ön nem kényszerül gyors licitálásra, hanem alaposan átgondolhatja ajánlatát, felméretheti az ingatlan állapotát, és akár finanszírozást is szervezhet a vásárláshoz.
A hagyományos árverések gyakran túl gyorsan zajlanak, és csak a helyszínen lehet licitálni. Ezzel szemben a folyamatos árverezésnél online tehet ajánlatot, akár otthonról is. Ez különösen előnyös lehet, ha Ön távol él az árverezett ingatlantól, vagy időbeosztása nem teszi lehetővé a személyes részvételt. Ráadásul az árverési rendszerben akár 5 évig is elérhető maradhat egy ingatlan, így valóban megvárhatja a tökéletes alkuhelyzetet.
Az árverés szabályai és jogi keretrendszere
Az árverések lebonyolítását a bírósági végrehajtásról szóló törvény, közismertebb nevén a vht szabályai határozzák meg. Ez a jogszabály részletesen előírja, hogy milyen lépéseket kell betartani egy árverés során, és milyen jogai vannak az egyes résztvevőknek.
Amikor Ön folyamatos ingatlanárverésen vesz részt, fontos tudnia, hogy az első árverés szabályait kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy ugyanazok a licitálási szabályok érvényesek, mint az eredeti árverésnél, beleértve a minimális vételi ajánlat összegét is. A törvény védi mind az adós, mind a végrehajtást kérő érdekeit, miközben lehetőséget biztosít arra, hogy az ingatlan reális áron keljen el.
Mi történik ha vételi ajánlat érkezik folyamatos árverésen?
Ha egy ingatlanra érvényes ajánlat érkezik, akkor a folyamatos árverésből az ingatlan átkerül a hagyományos árverések közé.
Ezt szlengben a végrehajtók, végrehajtást kérők, valamint végrehajtási eljárással foglalkozók úgy említik egymás között, hogy „feléled”.
Ebben az esetben a felélesztett árverés első szakasza ismét 30 napig tart az elektronikus árverési rendszerben.
Továbbá lehetősége van feléleszteni a végrehajtást kérőknek az ingatlant úgy is, hogy a folyamatos árverési hirdetmény közzétételétől számított 3 hónap eltelte után kérik az ismételt árverés kitűzését.
Követelés érvényesítése az árverés során
A követelés behajtása a végrehajtási eljárás elsődleges célja. Amikor Ön mint végrehajtást kérő az ingatlan árverezését kezdeményezi, fontos tisztában lennie azzal, hogy bármikor kérheti újabb árverés kitűzését, ha a folyamatos árverés alatt még nem sikerült értékesíteni az ingatlant.
Adósként is fontos tudnia, hogy a teljes tartozás kiegyenlítésével bármikor megállíthatja az árverezési folyamatot. Ha részleges törlesztést teljesít, az befolyásolhatja az árverés feltételeit, de általában nem állítja le a folyamatot. A végrehajtás során a követelés elsőbbséget élvez, de az Ön mint adós méltányos érdekeit is figyelembe veszik a folyamat során.
Sikertelen árverés esetén követendő eljárás
Ha az árverési hirdetmények ellenére sem érkezik érvényes vételi ajánlat, a végrehajtó „Folyamatos Ingatlanárverési Hirdetmény” elnevezésű dokumentumot tesz közzé. Ez a hirdetmény jelzi, hogy az ingatlan továbbra is eladó, és bárki jelentkezhet vételi szándékkal.
Az ingatlan folyamatos árverezésénél a korábbi sikertelen kísérletek után is van lehetőség az értékesítésre. Ha Ön potenciális vevőként érdeklődik, aktiválhatja az árverést, ha már szerepel az árverezői nyilvántartásban. Ez a rugalmas rendszer biztosítja, hogy az ingatlanok ne maradjanak évekig eladatlanul, és a hitelezők végül hozzájussanak követeléseikhez.
A végrehajtói feladatok és jogkörök
A végrehajtói munkakör számos kötelezettséggel jár az ingatlanárverések során. A végrehajtó feladata a hirdetmény elkészítése, közzététele, az árverés lebonyolítása és a befolyt összeg kezelése. Ha Ön árverezni szeretne, a végrehajtó lesz az a személy, akivel elsősorban kapcsolatba kerül.
A végrehajtó dönt az aktiválási kérelem elfogadásáról is. Előfordulhat, hogy a felek az aktiválási kérelem benyújtása után kérik az ingatlan becsértékének újbóli megállapítását. Ilyenkor a végrehajtó elutasítja az aktiválási kérelmet, és intézkedik az új becsértékének megállapításáról. A végrehajtó minden esetben a törvény előírásai szerint jár el, biztosítva az eljárás tisztaságát.
Ajánlattételi szabályok és feltételek
Amikor Ön vételi ajánlatot kíván tenni egy folyamatos árverés alatt álló ingatlanra, ismernie kell a legfontosabb szabályokat. Az ajánlatnak el kell érnie legalább az adott árverési szakaszban meghatározott minimális összeget, és az árverési előleget előre át kell utalnia a végrehajtó letéti számlájára.
A sikeres aktiválást követően az ingatlanra tett ajánlata megjelenik a licitnaplóban, és ezzel kezdetét veszi a licitálás időszaka. Más érdeklődők is tehetnek ajánlatot, és a legmagasabb ajánlatot tevő lesz az árverési vevő. Fontos, hogy az ajánlattétel komoly kötelezettségvállalás: ha Ön nyeri az árverést, de nem fizeti ki a teljes vételárat, elveszíti az árverési előleget, és akár további jogi következményekkel is számolnia kell.
Ötödik árverés szabályai
Amennyiben egy ingatlan vonatkozásában már az ötödik árverés kerül kitűzésre, úgy az ötödik árverésnél már a becsérték összegének felével is tehető érvényes vételi ajánlat.
Az adós jogai és kötelezettségei
Az adós számára a végrehajtási eljárás nehéz időszak, de fontos tudnia, hogy a törvény számos jogot biztosít Önnek ebben a helyzetben is. Joga van tájékoztatást kapni az árverés minden részletéről, megtekintheti a az árverési hirdetményt, és kifogást emelhet a végrehajtással kapcsolatos szabálytalanságok ellen.
A lakóingatlan árverezése különösen érzékeny téma, ezért itt további védelem illeti meg az adóst. Ha lakóingatlanát árverezik, bizonyos esetekben kérheti a kiköltözési kötelezettség elhalasztását. Emellett a munkabér letiltása során is védett egy bizonyos összeg, hogy az alapvető megélhetése biztosított maradjon. A végrehajtás során Önnek együtt kell működnie a végrehajtóval, lehetővé kell tennie az ingatlan bemutatását a potenciális vevőknek, és végül a tulajdoni jogokat át kell adnia a vevőnek, ha sikeres az árverés.
Végrehajtási kérdése van? Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda segít Önnek! Keressen minket bátran!