Lakásvásárlás költségei és ügyvédi díjak áttekintése
Képzelje el, hogy megtalálta álmai lakását. Már látja magát az új otthonában, berendezi a szobákat, tervezi a családi életét. De figyelmeztetjük: a vételár csak a kezdet egy hosszú költségsor elején. Sok vásárló elfelejti, hogy további költségei is lesznek a lakás megszerzéséhez. Ezek akár több millió forintot is kitehetnek, ami komoly meglepetést okozhat. A tapasztalat azt mutatja, hogy 2025 évében a járulékos költségek elérhetik a vételár 10-15 százalékát is. Ez azt jelenti, hogy egy 40 millió forintos lakásnál akár 4-6 millió forint extra kiadással számolhat.
Az ingatlan megvételénél számoljon az ügyvédi munkával is, ami kötelező elem minden tranzakciónál. Ez kötelező, nincs menekvés előle, mivel a magyar jog előírja, ingatlan adásvétel ügyvédi ellenjegyzéssel jöhet csak létre. A legtöbb ember nem tudja, mennyibe kerül ez valójában, pedig ez fontos tétel a költségvetésben. Ha nem kalkulálja be előre, kellemetlen meglepetés érheti a szerződéskötéskor. Sokan csak akkor szembesülnek ezzel a költséggel, amikor már aláírásra kész az adásvételi szerződés. Ekkor már késő változtatni a finanszírozási terven. Ezért nagyon fontos, hogy előre tájékozódjon minden költségről.
Ingatlan adásvételi szerződés ügyvédi díja és jogszabályi háttere
Magyarországon csak így vásárolhat ingatlant: ügyvéd közreműködése szükséges. Ez nem választás kérdése, hanem törvényi előírás, amit minden esetben be kell tartani. Az adásvételi szerződést ügyvédnek kell ellenjegyeznie, aki felelősséget vállal a szerződés jogi megfelelőségéért. Különben a szerződés nem lesz érvényes, és a tulajdonjog bejegyzése sem történhet meg. A jogalkotó ezzel akarta biztosítani, hogy minden ingatlantranzakció megfelelő jogi háttérrel rendelkezzen. Ez védi mind a vevőt, mind az eladót a későbbi jogvitáktól.
A legtöbb esetben az ügyvédi utat választják a felek, mivel ez rugalmasabb és általában költséghatékonyabb megoldás. Ez általában olcsóbb, mint a közjegyzői út, különösen akkor, ha nincs szükség lakáshitelre. Az ügyvéd alaposan átnézi a szerződést, ellenőrzi a dokumentumokat, és gondoskodik arról, hogy minden rendben legyen. Felhívja a figyelmet a lehetséges problémákra, és javaslatokat tesz azok megoldására. Ez biztosítja Önt a későbbi problémáktól, amelyek komoly anyagi károkat okozhatnak. Egy jó ügyvéd már a szerződéskötés előtt kiszűri a potenciális gondokat.
Ügyvédi munkadíj ingatlan adásvétel esetén – mértéke és számítása
Az ügyvédi munkadíj mértéke változó lehet, és nincs egységes piaci standard. Nincs fix ár, amit minden ügyvédi iroda alkalmaz, így érdemes több helyen érdeklődni. Általában a vételár 0,5 százalékát kérik el, de ez akár 3 százalék is lehet a munka összetettségétől függően. A bonyolultabb ügyeknél, például megosztásos adásvételnél vagy társasházi lakás vásárlásakor magasabb díjak szokásosak.
Egy 40 millió forintos lakásnál számoljon 200-400 ezer forinttal, de ez lehet akár 600-800 ezer forint is. Ez nem kevés pénz, de fontos befektetés a biztonságos tranzakcióért. A jó ügyvéd megóvja Önt a hibáktól, gondosan ellenőrzi, hogy minden dokumentum rendben van-e. Átnézi a tulajdoni lapot, ellenőrzi a terheket, és figyelmezteti Önt minden lehetséges problémára. Ez hosszú távon sok gondot és jelentős költséget takaríthat meg. Gondoljon csak arra, mennyibe kerülne egy esetleges peres eljárás, ha hibás szerződést kötne!
Vagyonszerzési illeték és annak kedvezményei ingatlanvásárlás esetén
A vagyonszerzési illeték az állam által kivetett illeték, amit minden vevőnek meg kell fizetnie. 2025-ben 4 százalékot kell fizetnie a vételár után, ami jelentős tételt jelent a költségvetésben. Egy 20 millió forintos lakásnál ez 800 ezer forint. Ez jelentős tétel a költségekkel való számoláskor, amit sokan alulbecsülnek. Az illeték mértéke egymilliárd forint felett csökken 2 százalékra, de ez a legtöbb lakásvásárlót nem érinti. Az illetéket a szerződéskötést követő 30 napon belül kell megfizetni a NAV-nak.
Vannak kivételek, amikor nem kell illetéket fizetni, és ezeket érdemes alaposan megismerni. Családon belüli adásvételnél például teljes mentesség van, ha egyenes ági rokonok között történik a tranzakció. CSOK vagy falusi CSOK esetén sem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, ami jelentős megtakarítást jelent. Cserepótló vételnél csökkentheti az illeték összegét, ha egy éven belül elad egy másik ingatlant. Érdemes ezeket a lehetőségeket alaposan megvizsgálni és szakértő segítségét kérni. Egy jó ügyvéd fel tudja hívni a figyelmét ezekre a spórolási lehetőségekre, amelyek akár több százezer forintot is megtakaríthatnak.
Földhivatali eljárási díj és nyilvántartási költségek
A földhivatali eljárási díja kisebb tétel a többi költség mellett, de szintén számolni kell vele. Jelenleg 10.600 forint ingatlantonként, ez a tulajdoni lap változásának hivatalos díja. Az ügyvéd általában ezt is elintézi Önnek, így nem kell külön a földhivatalhoz mennie. Ez a díja tartalmazza az új tulajdonos nevének bejegyzését és a régi adatok törlését. A földhivatal átlagosan 30 napon belül elvégzi a bejegyzést, de forgalmasabb időszakokban ez elhúzódhat. Érdemes számolni azzal, hogy a teljes folyamat akár 6-8 hetet is igénybe vehet.
A jelzálogjog bejegyzése 20.000 forint, amit hitel esetén mindenképpen meg kell fizetni. Ha hitelt vesz fel, ezt a díjat is meg kell fizetni a banki biztosíték miatt. Az ügyvéd előre fizeti ezeket a díjakat, majd Ön megtéríti neki a saját ügyvédi költség mellett egy összegben. Ez egyszerűsíti a folyamatot, nem kell többfelé rohangálnia különböző hivatalokhoz. A földhivatali ügyintézés során további díjak is felmerülhetnek, ha például térkép módosításra vagy új helyrajzi szám kiadására van szükség. Ezekkel ritkábban, de számolni kell, főleg újépítésű lakások esetében.
Közjegyzői díj lakáshitel felvétele során
Ha lakásvásárláshoz hitelt vesz fel, közjegyzői díjak is felmerülnek, ami kötelező elem. A banki szerződést közjegyzői okiratba kell foglalni, ezt írja elő a magyar jog. Ez kötelező, ha lakáshitelt igényel, a bank másképp nem adja ki a pénzt. A közjegyző felelősséget vállal azért, hogy a szerződő felek tisztában vannak a vállalt kötelezettségekkel. Ez védi a bankot és a hitelfelvevőt is a későbbi vitáktól. A közjegyzői eljárás során a szakember részletesen ismerteti a hitelszerződés minden pontját.
A közjegyzői díja függ a hitel összegétől és a közjegyző díjszabásától. Nagyobb hitelnél magasabb a költség, általában 50-150 ezer forint között mozog. Számoljon ezzel a kiadással is a hitel mellé, mert ez további terhet ró a költségvetésére. De elkerülhetetlen, ha banki finanszírozásra szorul a lakásvásárláshoz. A közjegyzői eljárás során személyesen kell megjelennie, és igazolnia kell a személyazonosságát. Egyes bankok előre meghatározzák, hogy melyik közjegyzőhöz kell mennie, mások szabadon hagyják a választást. A folyamat általában 1-2 órát vesz igénybe.
Ingatlanközvetítői díj szerepe az adásvételnél
Az ingatlanközvetítő díja általában a vételárban van benne, így látszólag nem jelent extra költséget. Külön nem kell fizetnie érte közvetlenül, de a végső árba ez bele van kalkulálva az eladó által. Az ügynök 2-6 százalékot kap jutalékként, amit az eladó fizet, de ez befolyásolja az ingatlan kínálati árát. Gyakorlatilag Ön is fizeti ezt a költséget, csak áttételesen, a magasabb vételáron keresztül. Az ingatlanközvetítő értékes szolgáltatást nyújt: megtalálja a megfelelő lakásokat, megszervezi a megtekintéseket, segít a tárgyalásokban. De ez a szolgáltatás nem ingyenes, még ha közvetlenül nem is Ön fizeti.
Ha maga keresi az ingatlant, spórolhat ezen a költségen, de több munkája lesz vele. Maga kell megtalálnia a megfelelő lakást, ami időigényes folyamat lehet. Maga kell tárgyalnia az eladóval, ami sokszor nehéz, ha nincs gyakorlata. Mérlegelje, hogy megéri-e az időráfordítás és a stressz a megtakarításért. Sok esetben az ingatlanközvetítő tapasztalata és kapcsolatai megérik a díját. Ráadásul a közvetítő ismeri a piaci árakat, segít elkerülni a túlfizetést. Ha mégis maga intézi, akkor különösen fontos, hogy tapasztalt ügyvédet bízzon meg, aki kompenzálja a közvetítő hiányát.
Ügyvédi iroda kiválasztása és a szerződéskötés folyamata
A Jó ügyvéd gondosan átnézi a tulajdoni lapot minden apró részletében. Ellenőrzi, hogy nincs-e teher az ingatlanon, például jelzálog vagy végrehajtás. Felhívja a figyelmét a lehetséges problémákra, és alternatívákat javasol azok megoldására. Segít elkerülni a későbbi gondokat, amelyek akár az ingatlan elvesztését is eredményezhetik. Ez megéri a plusz költséget, mert egy hibás vásárlás több millió forintot is bukást okozhat. Válasszon olyan ügyvédet, aki türelmesen válaszol a kérdéseire, és közérthetően magyarázza el a jogi fogalmakat. A jó szakember sosem sietteti Önt a döntésben.
Felújítási és költöztetési költség tervezése
A lakás megvétele után jönnek a további jelentős kiadások, amelyeket sokan alulbecsülnek. Költöztetni kell, ez 100-200 ezer forint lehet a távolságtól és a szállítandó holmi mennyiségétől függően. Felújítás is szükséges általában, még a jó állapotúnak tűnő lakásban is van tennivaló. Egy alapos festés, kisebb javítások, esetleg új burkolatok cseréje mind-mind költséget jelentenek. A felújítási költségek könnyen elérhetik a vételár 10-15 százalékát is. Egy 40 millió forintos lakásnál akár 4-6 millió forintot is költhet felújításra, ha minden helyiséget modernizálni akar.
Számoljon váratlan hibákkal is, mert ezek gyakorlatilag minden használt lakásban előfordulnak. Gyakran csak a beköltözés után derülnek ki rejtett problémák: csőtörés, elektromos hibák, fűtési problémák. A csövek, a villany, a fűtés hibái komoly összegeket emészthetnek fel. Ezek javítása sokba kerülhet, különösen, ha sürgős beavatkozásra van szükség. Tartalékoljon erre is pénzt a költségvetésében, legalább a vételár 5-10 százalékát. Érdemes felmérni ezeket a kockázatokat már a vásárlás előtt, esetleg szakértővel is átnézetni a lakást. Ez megelőzheti a nagyobb meglepetéseket és költségeket.
Példaszámítás – összesített kiadások egy lakásvásárlásnál
Nézzünk egy részletes, konkrét példát a teljes költségszerkezetről! 40 millió forintos lakás vásárlása esetén számoljon ezekkel a tételekkel a vételár felett:
- Vagyonszerzési illeték: 1.600.000 forint (4%)
- Ügyvédi díj: 200.000 forint (0,5%)
- Földhivatali díja: 10.600 forint
- Költöztetés: 100.000 forint
- Kisebb felújítás: 500.000 forint
- Banki díjak (ha van hitel): 200.000 forint
- Közjegyzői díj (ha van hitel): 100.000 forint
Összesen 2.710.600 forint extra költség a vételár felett csak a kötelező tételekkel számolva. Ez majdnem 2,7 millió forint plusz kiadás! De ha komolyabb felújításra van szükség, ez akár 4-5 millió forint is lehet. Látja, mennyire fontos előre tervezni és kalkulálni? Kalkulálja be ezeket a költségeket a költségvetésébe már a lakáskeresés kezdetén. Így elkerüli a kellemetlen meglepetéseket és a pénzügyi nehézségeket a lakásvásárlás során. Ne feledje: ezek a költségek kötelezően felmerülnek, nem lehet megspórolni őket!
Ingatlan adásvétel esetén forduljon bizalommal Ügyvédi Irodánkhoz!