Ingatlan adásvételi szerződés esetén ügyvéd segítsége
Miért fontos az ügyvédi segítség az ingatlan adásvételi szerződés elkészítésénél?
Gondolt már arra, mennyi buktatót rejt egy ingatlan vásárlás? Egyedül nehéz észrevenni minden apró részletet. Az ügyvéd szakértelme nélkül könnyen hibázhat. Nem érdemes kockáztatni egy ilyen fontos ügyben.
Az ügyvédi segítség biztosítja, hogy az ingatlan adásvételi szerződés minden törvényi előírásnak megfeleljen. Sok vevő és eladó nem ismeri a jogszabályi hátteret. Az ügyvéd feladata, hogy mindkét fél érdekét védje. Különösen fontos ez, ha bonyolultabb a helyzet, például ha jelzálog van az ingatlanon vagy több tulajdonos adja el. Az ügyvéd segítségével elkerülheti a későbbi vitákat és jogi problémákat.
Az ügyvéd a szerződéses eljárás során mind az eladó mind a vevő érdekét szem előtt tartva jár el!
Az adásvételi szerződés kötelező tartalmi elemei és jogi követelményei
Tudta, hogy az adásvételi szerződésben bizonyos elemeknek kötelezően szerepelniük kell? A jog meghatározza, mi szükséges egy érvényes szerződéshez. Ezek hiányában komoly problémákat tapasztalhat később.
Az adásvételi szerződések minimum tartalma kiterjed a felek egyértelmű azonosítására. Tartalmaznia kell az ingatlant azonosító adatokat, különösen a helyrajzi számot. Fontos elem a vételár pontos meghatározása és a fizetési feltételek rögzítése. A szerződésnek tartalmaznia kell a felek tulajdonátruházási szándékát is. Ne feledje, hogy az ingatlanra vonatkozó szerződéseket mindig írásba kell foglalni. Egy szakszerű írásbeli szerződés segít elkerülni a későbbi félreértéseket és vitákat.
Hogyan készítsünk megfelelő vételi ajánlatot az ingatlan megvásárlásához?
Elgondolkozott már azon, hogyan készítsen megfelelő ajánlatot? A vételi ajánlat az első hivatalos lépés a vásárlás folyamatában. Egy jól megfogalmazott ajánlat előnyt jelenthet Önnek.
A vételi ajánlatban érdemes rögzíteni az ingatlannak a legfontosabb adatait és a megajánlott összeget. Fontos, hogy az ajánlat tartalmazza, meddig érvényes az ajánlat. Írja bele azt is, milyen feltételekkel teszi az ajánlatot. Ha a vevő banki hitelt vesz fel, ezt is jelezze. Az ajánlattételnél már érdemes ügyvédi segítséget kérni. Így biztosíthatja, hogy minden fontos pont bekerüljön. A szakszerű ajánlat megkönnyíti a további folyamatot.
Mit tartalmazzon egy szakszerű lakás adásvételi szerződés?
Vajon tudja, mit kell tartalmaznia egy megfelelő szerződésnek? A hiányos szerződések későbbi problémákhoz vezethetnek. Ne hagyja figyelmen kívül a részleteket! Szigorú formai és tartalmi előírásai vannak, amelyet természetesen egy szakszerűen felkészült ügyvéd ismer.
A szakszerű adásvételi szerződést érdemes alaposan átnézni aláírás előtt. Tartalmaznia kell a felek, valamint az ingatlan adatait, személyi adatokat, lakcímet és állampolgárságot. Fontos, hogy pontosan leírja a vételárat és a fizetés ütemezését. Rögzítse a birtokbaadás időpontját és feltételeit. Ne felejtse el szabályozni, mi történik, ha valamelyik fél nem teljesíti a kötelezettséget. Érdemes kitérni arra is, ki viseli az átírással kapcsolatos költségeket. Ezek a részletek segítenek elkerülni a későbbi vitákat.
Az adásvételi szerződéshez ügyvédi ellenjegyzés szükséges. Ezt követően az ügyvéd benyújtja a földhivatalhoz az ingatlan adásvételi szerződést. A szerződés földhivatali benyújtását követően az ingatlan tulajdoni lapján a Vevő széljegyként megjelenik. Ez biztosítja őt, hogy – akár másnap – az Eladó már másnak ne tudja eladni az ingatlant.
Az adásvételi szerződésben érdemes rögzíteni, hogy milyen ingóságok maradnak az ingatlanban.
A tulajdoni lap ellenőrzésének fontossága az adásvétel előtt
Ellenőrizte már az ingatlan jogi helyzetét? A tulajdoni lap alapos átvizsgálása elengedhetetlen lépés ingatlan vásárlás előtt. Így elkerülheti a kellemetlen meglepetéseket. Az ingatlan tulajdoni lapjáról sok minden kiderül! Tájékoztat a bejegyzett, valamint a bejegyzés alatt álló jogokról és tényekről. Az ingatlan tulajdoni lap lekérésének díja, összege 4800 Ft (2025. évben)
A tulajdoni lapot még az adásvétel előtt érdemes beszerezni és átnézni. Ebből kiderül, ki a valódi tulajdonos és milyen terheket tartalmaz az ingatlan. Láthatja, van-e rajta jelzálog, haszonélvezeti jog vagy egyéb korlátozás. Fontos ellenőrizni, nincs-e folyamatban perfeljegyzés vagy végrehajtás. A társasházi ingatlanoknál a közös költség tartozásra is figyeljen. Ha bármilyen problémát észlel, azonnal beszélje meg az ügyvédjével. Alapos ellenőrzéssel megelőzheti a későbbi kellemetlen meglepetéseket.
A helyrajzi szám és egyéb azonosítók szerepe az adásvételi szerződésben
Tudta, hogy a helyrajzi szám az ingatlan személyi igazolványa? Enélkül nem lehet pontosan azonosítani az ingatlant. A hibás azonosítók komoly jogi problémákhoz vezethetnek.
A szerződésnek tartalmaznia kell az ingatlan pontos azonosítóit. A legfontosabb a helyrajzi szám, amely egyedileg azonosítja az ingatlannal kapcsolatos összes hivatalos ügyet. Ezen kívül fontos az ingatlan címe, területe és jellege (például lakás, ház, telek). Az ingatlan-nyilvántartásban a helyrajzi szám alapján tartják nyilván az ingatlanokat. Pontatlan adatok esetén a földhivatal elutasíthatja a bejegyzési kérelmet. Mindig ellenőrizze ezeket az adatokat, és vesse össze a tulajdoni lappal.
A vételár rögzítésének módjai és a fizetési ütemezés
Elgondolkozott már, hogyan érdemes rögzíteni a fizetés részleteit? A vételár rögzítésének módja kulcsfontosságú a biztonságos adásvételhez. A jól átgondolt fizetési ütemezés mindkét fél érdekét szolgálja.
Az összeg pontos meghatározása mellett a fizetés ütemezését is részletesen le kell írni. Rögzíteni kell, mennyi foglalót vagy előleget ad a vevő és mikor. Érdemes pontosan meghatározni, mikor esedékes a végső fizetés. Ha banki hitellel vásárol, külön szabályokat kell alkalmazni. A szerződésben írják le, mi történik, ha valamelyik fél visszalép. A foglaló elvesztésének vagy kétszeres visszafizetésének szabályait is rögzítsék. A pontos fizetési feltételek segítenek elkerülni a későbbi vitákat és problémákat. Az Ügyvédi Irodánk a foglaló jogi fogalmáról mindig külön tájékoztatja a feleket.
Ha hitel kerül folyósításra, akkor a Bank által folyósított hitel/kölcsön mindig az utolsó vételárrész. Ezt követi pedig majd a Banki jelzálogjog bejegyzése.
Az elővásárlási jog figyelembevétele a szerződés során
Hallott már az elővásárlási jogról? Az elővásárlási jog figyelmen kívül hagyása érvénytelenné teheti az egész szerződést. Érdemes alaposan utánajárni, kit illet meg ez a jog. Jellemzően társasházi lakás esetében fordulhat elő. Egyes társasházak például az alapító okiratukban elővásárlási jog létesítéséről határoznak.
A szerződés megkötése előtt tisztázni kell, van-e valakinek elővásárlási joga. Ez lehet a társtulajdonos, az önkormányzat vagy más jogosult. Ha létezik ilyen jog, először nekik kell felajánlani az ingatlant, ugyanolyan feltételekkel. Csak az elővásárlásra jogosult lemondása után léphet életbe a szerződés az új vevővel. Az elővásárlási jog gyakorlására határidőt kell biztosítani. Ha ezt a folyamatot figyelmen kívül hagyják, a szerződés megtámadható lesz. Ügyvédje segít ellenőrizni és megfelelően kezelni az elővásárlási jogokat.
A szerződés formai követelményei a földhivatali bejegyzéshez
Tudta, hogy a formailag hibás szerződést a földhivatal visszautasíthatja? A földhivatali bejegyzéshez szigorú formai előírásoknak kell megfelelni. Érdemes erre különös figyelmet fordítani.
A földhivatalhoz benyújtott szerződésnek több formai követelménynek is meg kell felelnie. A szerződést közokiratba kell foglalni vagy ügyvéddel ellenjegyeztetni kell. Tartalmaznia kell a felek részletes személyi adatait és a bejegyzési engedélyt. Az okirat keltezésének helyét és idejét is fel kell tüntetni. Fontos a tiszta, egyértelmű szerkezet és a pontos fogalmazás. A bejegyzési kérelmet külön nyomtatványon kell benyújtani. Az ügyvéd gondoskodik arról, hogy a szerződés minden formai követelménynek megfeleljen.
Az adásvételi szerződés aláírása – mire figyeljen a vevő és az eladó?
Elgondolkozott már azon, mire kell figyelni aláíráskor? A szerződés aláírása komoly jogi lépés. Az átgondolatlan aláírás később súlyos következményekkel járhat.
A szerződés aláírása előtt mindkét félnek alaposan át kell olvasnia a teljes dokumentumot. Az eladó és a vevő ellenőrizze a személyes adatait és az ingatlan adatait. Figyeljenek a fizetési feltételekre és határidőkre. Fontos, hogy az energetikai tanúsítvány azonosítóját is rögzítsék, vagy legalább az átadás tényét. Az aláíráskor minden oldalon kézjegyet kell elhelyezni. Ügyeljenek arra, hogy minden példányon eredeti aláírás szerepeljen. Tanúk jelenlétében írják alá a szerződést, akik igazolják, hogy valóban a szerződő felek írták alá a dokumentumot.
A tulajdonjog átszállásának feltételei és a birtokbaadás
Tudja, mikor válik igazán az Öné az ingatlan? A tulajdonjog átszállása és a birtokbaadás két különböző folyamat. Érdemes tisztában lenni mindkettővel.
Az ingatlan tulajdonjogának átszállásához nem elég a szerződés aláírása. A tulajdonjogot az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés keletkezteti. Ez akkor történik meg, amikor a földhivatal jóváhagyja a bejegyzési kérelmet. A birtokbaadás ezzel szemben fizikai aktus. Ekkor kapja meg a vevő a kulcsokat és veheti birtokba az ingatlant. A szerződésben pontosan rögzítsék a birtokbaadás időpontját és feltételeit. Érdemes jegyzőkönyvet készíteni az átadáskor, rögzítve az óraállásokat és az ingatlan állapotát. Továbbá, hogy az ingatlan kulcsait az eladó átadta. Így elkerülhetők a későbbi viták.
A szerződés módosítása – lehetőségek és korlátok az adásvételi szerződésre vonatkozóan
Elgondolkozott már azon, mi történik, ha változtatni kell a szerződésen? A körülmények változhatnak, de a szerződés módosítása nem mindig egyszerű. Érdemes ismerni a lehetőségeket és korlátokat.
Az aláírt szerződést csak mindkét fél egyetértésével lehet módosítani. A módosításhoz ugyanolyan formai követelményeknek kell megfelelni, mint az eredeti szerződésnek. Ügyvéd által ellenjegyzett formában kell elkészíteni. Az ügylet fontosabb elemeit (például az ingatlan adatait) általában nem lehet módosítani. Új szerződést kell kötni helyette. A fizetési határidőket, a birtokbaadás időpontját könnyebben lehet változtatni. Ha már benyújtották a földhivatalhoz a szerződést, a módosításhoz új bejegyzési kérelmet is be kell adni. A módosítás költségeit a feleknek közösen kell viselniük, ha másként nem állapodnak meg.
Hogyan alakul az adózás? Sikeres ingatlanügylet esetén a Vevő(k) részéről 4% illeték fizetési kötelezettség keletkezik. Az illeték alapja az ingatlan értéke. Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda az ingatlan adásvételi szerződésnél természetesen a pontos összegről tájékoztatja a Vevőt.
Javaslat ha Adásvételi szerződést kötne
Amennyiben Ingatlant vásárolna az Ügyvédi Iroda áll az ingatlan adásvétel vonatkozásában a rendelkezésére. Bízza ránk a jogi folyamatok ellátását már a kezdetektől!
Abban az esetben, ha a másik fél biztosítja a szerződés Ügyvéd általi elkészítését. Javasoljuk/ajánljuk, hogy a szerződés áttanulmányozása miatt keressen fel minket!
Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda által alkalmazott munkadíj mértékét az ügyvédi díj oldalunkon találja meg!