A Békéltető Testület az ország egész területén hozzáférhető vitarendezési fórum, amely a megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamara mellett működő független testület.
A Testület előtt lefolytatásra kerülő eljárás célja, hogy a fogyasztók és a gazdálkodó szervezetek, azaz a vállalkozók között felmerült vitás ügyeket a felek között egyezséggel zárja le. Ennek érdekében a Békéltető Testület az eljárás során mindent megtesz annak érdekében, hogy a felek között egyezséget hozzon létre.
Összegezve a békéltetés során egy bíróságon kívüli, egyszerűbb és gyorsabb eljárás áll rendelkezésre a fogyasztók jogainak védelme, valamint a vitás helyzet rendezése érdekében.
Milyen jogviták tartoznak a hatáskörébe?
A békéltető testületek hatáskörébe a fogyasztó és a vállalkozás közötti
- adásvételi vagy szolgáltatási szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos vitás ügy,
- valamint a termék minőségével, biztonságosságával, a szolgáltatás minőségével összefüggő vitás ügyek tartoznak.
Vitarendezési eljárás menete
Elsősorban rögzítjuk, hogy az eljárások mindig kérelemre indulnak, továbbá az eljárás ingyenes.
A jogvitákban a fogyasztó lakóhelye szerint illetékes békéltető testület jár el, vagyis az a vármegyei békéltető testület, amelyben a fogyasztó állandó lakcíme vagy tartózkodási helye található. A fogyasztó azonban kérheti, hogy egy általa megnevezett másik békéltető testület járjon el a kialakult jogvitában. A békéltető testületek előtt folytatott eljárások természetesen magyar nyelven folynak. A kérelemhez csatolni kell a kérelmet alátámasztó tényeket és azok bizonyítékait.
Ha fogyasztói jogvita merül fel, a fogyasztónak minden esetben meg kell próbálnia elsődlegesen közvetlenül a vállalkozással elrendeznie a panaszát. Amennyiben a fogyasztó nem jár sikerrel a vitás kérdés rendezésében, abban az esetben nyújtható be a kérelem a lakóhelye szerinti, eljárás lefolytatására jogosult békéltető testülethez.
A békéltető testületi eljárás korábban
Korábban a békéltető testület csak akkor hozhatott a vállalkozásra nézve kötelező határozatot, ha
- alávetéses nyilatkozatot tett, vagy
- a Békéltető Testület eljáró tanácsának döntését magára nézve kötelezőnek ismerte el.
Jól láthatjuk és gondolhatjuk, hogy kevés eset volt, amikor az érintett vállalkozás ilyen tartalmú nyilatkozatot tett. Így gyakorlatilag a békéltető testület eljárása jelentéktelen és okafogyott volt.
Békéltető testület eljárásának változásai 2024. évben
A 200.000,- Ft alatti vitás ügy esetén az idei évtől már hozhat – alávetéses nyilatkozat nélkül – kötelezést tartalmazó határozatot a Fogyasztóvédelmi Békéltető Testület. Ez azt jelenti, hogy a Békéltető Testület határozata már a Bíróságával egyező „értékű”, és a vállalkozás marasztalása esetén végrehajtás útján érvényesíthető.
Megyei és budapesti békéltető testület határozatával kapcsolatos jogorvoslat
Fpszabály szerint a döntéssel szemben nincs jogorvoslat, azaz fellebbezés nem lehet előterjeszteni. Azonban, ha a Testület olyan határozatot hoz, ami kötelezetést tartalmaz a békéltető testület székhelye szerint illetékes Törvényszéknél kérhető a hatályon kívül helyezés.
Keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát
Ha Önnek, mint fogyasztónak bármilyen vitás ügye keletkezik egy vállalkozással szemben keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát bizalommal.