Földek öröklése kapcsán 2023. január 01. napján új szabályok léptek életbe. A szabályok célja, hogy a földek további darabolódását megakadályozzák.
Ki örökölhet termőföldet?
Termőföldet, törvényes öröklés esetén bárki örökölhet, mivel az öröklésnél nem érvényesül a termőföld adásvételre vonatkozó 1 hektáros korlátozás. Szerencsére a törvényes öröklés nem tartozik a földforgalmi törvény hatálya alá. Az 1 hektáros korlátozás csak arra az esetre vonatkozik, ha az érintett nem földműves.
Földműves esetén az összes birtoka már átlépheti az 1 hektárt, de így sem lépheti túl a 300 hektáros maximumot.
Azonban törvényes öröklés esetén az 1 és a 300 hektáros határ is átléphető.
Mikor beszélgetünk törvényes öröklésről? Ha az örökhagyó végintézkedés nélkül halt meg, úgy a hagyaték átszállására a törvényes öröklés szabályait kell alkalmazni. Törvényes örökösnek minősül elsősorban az örökhagyó gyermeke. De gyermekek hiányában akár a felmenők is. Az új Ptk. hatályba lépése óta pedig az özvegy is örököl egy gyermekrészt.
Végrendeleti örökös csak akkor szerezheti meg a föld tulajdonjogát, ha egyben földművesnek is minősül. Valamint nem lépi túl a 300 hektáros maximumot. Amennyiben viszont a végrendeleti örökös egyben törvényes örökösnek is minősül (vagy a törvényes örökös kiesése esetén az lehetne – például az unoka), akkor hiába csak végrendeleti örökös, rá már nem kell alkalmazni ezeket a szűkítő feltételeket.
Ki számít földművesnek?
Földműves az, aki:
Magyarországon nyilvántartásba vett belföldi természetes személy, illetve tagállami állampolgár. Aki rendeletben meghatározott mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel rendelkezik.
Ennek hiányában igazoltan legalább 3 éve:
a) mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet saját nevében és saját kockázatára folyamatosan Magyarországon folytat. Ebből igazoltan árbevétele származott, vagy az árbevétel azért maradt el, mert a megvalósult mező- vagy erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott.
Vagy b) a legalább 25%-ban tulajdonában álló, Magyarországon bejegyzett mezőgazdasági termelőszervezet olyan tagjának minősül, aki mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve mező-, erdőgazdasági és az azokat kiegészítő tevékenységet személyes közreműködésként végzi.
Földek öröklése esetén kötelező a földműves „vizsga”?
Annak a törvényes örökösnek, aki földet örököl és nem minősül földművesnek 1 éve van ezen végzettséget megszerezni.
Mi volt a probléma a termőföld öröklése kapcsán? Örökösök sokasága
A termőföldek öröklése során az volt a legfőbb probléma, hogy a Magyarországon az egyébként sem nagy földterületek tovább darabolódtak.
Ennek eredményeképpen a művelési hatékonyság is csökkent. Nem beszélve arról, hogy ezzel párhuzamosan maga a föld (darabok) értéke is csökkent.
Termőföld öröklésének új szabályai
Az új szabályok 2023. január 1-én léptek hatályba, tehát az új rendelkezéseket az ezt követően történt haláleseteknél kell alkalmazni.
Kiemelendő, hogy ezeket a szabályokat csak a termőföldek öröklése tekintetében kell alkalmazni. Ha egy termőföld tulajdonos elhalálozik, akkor az örökösei 3 lehetőség közül választhatnak a hagyatéki eljárás során.
- osztályos egyezséget köthetnek,
- egyben értékesíthetik az ingatlant,
- felajánlhatják az államnak.
Mindhárom megoldással megóvják a földet a darabolástól.
Fontos kiemelni, hogy nem kötelező megállapodni a hagyatéki tárgyaláson. Ebből adódóan a földön osztatlan közös tulajdon a továbbiakban is fennállhat.
De a jogszabály határidővel és szankcióval ösztönzi az örökösöket a föld jogállásának rendezésére.
Mi történik, ha mégis osztatlak közös tulajdonban marad?
Ha az örökösök nem cselekednek az új szabályoknak megfelelően, úgy a föld kényszerértékesítésére kerül sor. Ezen szankció már a kezdetektől megjelenik a tulajdoni lapon. Az örökösöknek a jogszabály alapján öt évük van arra, hogy rendezzék a tulajdonjog kérdését.
Azonban ebben a szakaszban már komoly illeték és adóvonzata lehet a tulajdon rendezésének. Emiatt javasolt még a hagyatéki szakaszban osztályos egyezséget kötni, mivel ebben az esetben az öröklés illetékmentes lehet.
A későbbi illeték vonzattal próbálja az állam arra kényszeríteni az örökösöket, hogy mihamarabb egyezzenek meg.
Visszautasítás joga termőföldek öröklése esetén
Az örökséget főszabály szerint vissza lehet utasítani. Azonban, nem lehetséges a hagyaték tárgyai közül válogatni, hanem csak egyben lehet elfogadni vagy azt visszautasítani.
Példa:
Nem lehet elfogadni az ingatlant, az autót pedig visszautasítani.
Föld öröklése esetén ez azonban máshogy van!
Az örökös külön is visszautasíthatja a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezési, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel.
Öröklési joggal kapcsolatos kérdése van?
Bátran keresse az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodát! Mi segítünk Önnek!