Az NFT, azaz Non-fungible token (Nem-helyettesíthető token) egy kézzel nem fogható digitális termék. Minden NFT egyedi, amelyből csak egyetlen darab létezik, nem cserélhető ki egy másikra, mint egy érme vagy bankjegy esetében, mivel olyan adatokat tartalmaz, amelyekkel megkülönböztethetjük őket más NFT-ktől. Gyakorlatilag egy eredetiségigazolásra szolgáló tulajdoni lapként tekinthetünk rá.
Leggyakrabban a képzőművészet világában találkozhatunk NFT-kkel. Megjelenésük előtt a művészeknek nehéz dolguk volt az interneten, ugyanis digitális munkáik könnyen másolhatóak, illetve szerkeszthetőek, akár minőségromlás nélkül is. AZ NFT-kben elrejtett kód viszont lehetővé teszi a készítő számára, hogy műve teljesen másolhatatlanná váljon – illetve legalábbis egy olyan verzió létezzen belőle, amely nem reprodukálható. A gyűjtők nagy kedvencévé vált, azonban a pénzügyi szektor is felfigyelt rá: addig nincs értékük, amíg a piacra nem kerülnek. Nincsen egységes árfolyamuk, annyit érnek, amennyit éppen adnak értük. Vásárlásuk kriptovalutában történik, általában Etherben.
Szerzői jogi oldal
A szerzői jogi védelem kiterjed az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokra. A védelem automatikusan keletkezik a mű létrejöttével, és a szerző halálát követő 70. évig tart, ezt nevezzük védelmi időnek. A szerzői jog egy kizárólagos tulajdonjog, amely bebiztosítja, hogy a szerző/alkotó rendelkezhessen saját művével. Sokan nem ismerik a szerzői joggal kapcsolatos jogi korlátozásokat, amely problémákhoz vezethet.
Felmerülhet az a kérdés, hogy egy NFT eladása után a műalkotó megtartja-e a műalkotás eredeti jogait, abban az esetben, ha a szerzői jogot nem adják el vele. A szerzői jogi törvény általános rendelkezései vonatkoznak az NFT-kre is, azonban ezen művek szellemi tulajdonjogi vonatkozásai sokkal nagyobb jogszabályi lefedettséget igényelnek, amely még várat magára. Álláspontunk szerint a szerzői jogi szabályok során azt kell elsődlegesen értékelni, hogy az adott NFT milyen művet fed (lehet festmény, de lehet akár program is) és azt követően az adott műre vonatkozó általános és specifikus szabályokat kell alkalmazni.
Adásvétel
Eladói és vevői oldalon is érdemes kellő körültekintést tenni, mielőtt belevágunk az NFT-k világába. De mikre is érdemes odafigyelni?
Legfontosabb az, hogy megértsük azokat a feltételeket, amelyeket az alkotók elfogadnak, amikor különböző NFT piacterekre regisztrálnak saját műveik értékesítése céljából. A szerzőknek garanciát kell nyújtaniuk, hogy a mű tulajdonjoga teljes egészében a műalkotáshoz van kötve, valamint megerősíti, hogy a szerzői jog kizárólag a szerzőt illeti meg. Nagyon fontos, hogy attól még, hogy a mi tulajdonunkban áll egy adott NFT, nem jelenti azt, hogy jogosultak vagyunk a mű másolatának készítésére és eladására. Szerzőként is érdemes odafigyelni arra, hogy mások szellemi tulajdonát semmiképpen sem sértsük meg.
Ahhoz, hogy a kereskedelembe belevágjunk, először is szükségünk lesz némi kriptovalutára, mind a készítéshez, mind a vásárláshoz. A legtöbb platform ezt Etherben, a nyílt forráskódú Ethereum blokkláncplatform natív kriptopénzében kéri a befizetést. Mivel az Ethereum értéke folyamatosan változik, így nem érdemes előre tervezni a költségekkel és a nyereségekkel.
Szükség lesz továbbá egy digitális pénztárca létrehozására, amely lehetővé teszi a kriptovaluták tárolását, küldését, illetve fogadását. Ezután már tölthetünk is fel Ethereuomot a digitális tárcánkba, melyet ezután csatlakoztathatunk az általunk kiválasztott NFT-platformhoz. Ha ez mind megvan, el is kezdhetjük az értékesítést, illetve vásárlást 3 lehetőség szerint: fix ár, korlátlan aukció, és időzített aukció alapján.
Az NFT-k jövője
Az NFT piac még mindig kezdetleges fázisban van, és valószínű, hogy az elkövetkezendő években továbbra is jelentős szerepet fognak játszani a kriptodevizák körében. Ügyesen akár a semmiből is lehet pénzt csinálni velük, adásvételi szempontból is rendkívül izgalmasak, viszont a hozzájuk kapcsolódó blockchain-ek működtetése nagy környezeti terheléssel, illetve szén-dioxid kibocsátással jár, emiatt sokan kritizálják is. Jelenleg inkább a tehetősek, illetve a kriptovalutákon meggazdagodott réteg játszótere, de elképzelhető, hogy a jövőben a mindennapok részéve válhat.
Ha a fenti cikk elnyerte tetszésüket, ajánljuk az alábbi videót megtekintésre:
https://www.youtube.com/watch?v=pWuYjTV7_q0&ab_channel=T%C3%ADzeslista