A koronavírus járvány megjelenése előtt legtöbben „feleslegesnek tartották a videóhívással történő szerződéskötés lehetőségét, annak ellenére, hogy ez a legegyszerűbb módja az egymástól akár több száz kilométerre levő felek közötti, ügyvédi ellenjegyzést igénylő szerződések megkötésének. Elegendő, ha a megfelelően aláírt szerződést eljuttatják a felek az ügyvédnek, aki egy videóhívás alapján meggyőződik a szerződő felek személyéről, a szerződéskötési akaratukról és nyilatkoztatja őket, hogy valóban ők írták-e alá a szerződést. Egy ilyen videóhívás után az ügyvéd ellenjegyezheti a szerződést, vagy akár az egyoldalú jognyilatkozatot (pl.: meghatalmazást) és eljárhat a megfelelő hatóságoknál, például az ingatlan-nyilvántartás eljárásban.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
A szerződéskötés kezdeti szakasza nem tér el az általánostól, a ma már jól ismert és megszokott módon az ügyvéd és a felek e-mailben egyeztetik a szerződés részleteit. Viszont távazonosítás lehetősége miatt az eladónak és a vevőnek már nem kell megjelennie az ügyvédnél, vagy elegendő, ha az egyikük van jelen, a másik fél pedig videós kapcsolattal csatlakozik hozzájuk, vagy akár külön időpontban csak az ügyvédhez, amely megteremti a Felek számára az időbeli rugalmasságot. Így nem kell a feleknek az utazniuk, szabadságot kivenniük, vagy a munkahelyükről elkéredzkedniük és csak maga az azonosítás és a szerződés ismertetése az, ami időráfordítást igényel.
De akkor, hogy írják alá a szerződést?
Természetesen lehetőség lenne elektronikusan is aláírni a szerződést, de ez ma még nem elterjedt Magyarországon és kevesen is rendelkeznek megfelelő aláíró tanúsítvánnyal.
Ezért a leggyakoribb megoldás, hogy az egyeztetett szerződés megküldésre kerül e-mailben annak a félnek, aki az ügyvédnél nem tud, vagy nem kíván megjelenni. Az ügyvéd tájékoztatása alapján a fél megfelelő példányszámban kinyomtatja és minden oldalon a nevénél aláírja a szerződést. Ezután akár postai úton, akár futárral az aláírt dokumentumokat visszajuttatja az ügyvédnek, vagy a másik szerződő félnek.
A videós azonosítás és „aláírás”
Az ügyvédnek ellenjegyzés előtt kötelessége meggyőződnie az aláírók személyéről és elvégezni az iratok ellenőrzését, valamint meggyőződnie arról, hogy valóban az arra jogosultak írták alá a szerződést. Mindezt a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének határozatában jóváhagyott programok segítségével teheti meg távszerződéskötés esetén. Az aláírók és az ügyvéd között létre kell hozni a videós kapcsolatot és az alábbiaknak kell megtörténnie:
- A távol levő félnek hozzá kell járulnia a távoli azonosításhoz, valamint a kép- és hangfelvétel rögzítéséhez, valamint arról, hogy ő, közeli hozzátartozója, esetleg vele szoros kapcsolatban álló személy kiemelt közszereplőnek minősül-e.
- A félnek be kell mutatnia az azonosításhoz szükséges okmányokat (személyi igazolvány, vagy kártya formátumú vezetői engedély, esetleg útlevél és lakcímkártya). Lényeges, hogy olyan módon kell ezt megtenni, hogy minden adat leolvasható legyen és a biztonsági elemek is láthatóak legyenek.
- Az azonosított félnek az adatait szóban is közölnie kell.
- A videofelvétel alatt megfelelően megvilágított helyen kell tartózkodnia a személynek, hogy az okmányon szereplő fénykép alapján azonosítható legyen.
- Végül a szerződés ismertetése után nyilatkoznia kell a félnek, hogy a szerződés megfelel az akaratának és azt ő írta alá. Ehhez elengedhetetlen, hogy legalább a szerződés lényeges elemeit ismertesse az ügyvéd a videós kapcsolat fennállása alatt.
- Ezt követően az ügyvédnek a felvételt el kell mentenie és a szerződés saját példányával együtt őriznie kell a szükséges időtartamig.
Összefoglalás
A fenti folyamat nem csupán a jelenlegi pandémiás helyzetben segíti elő a szerződéskötést, hanem például a külföldön levő szerződő felek közötti szerződéskötést is megkönnyíti. Így nem akadály egy ajándékozási szerződés megkötése a külföldön élő gyerekkel, vagy a többek által örökölt ingatlan eladása, ha valamely örökös nem Magyarországon él. Korábban ilyen esetekben meghatalmazásra (külföldön adott meghatalmazás esetén például konzuli hitelesítéssel) volt szükség, ami jelentősen lassította és bonyolította az eljárásokat. Ma pedig már elegendő, ha akár postán, akár futárszolgálattal hazaküldi a külföldi fél az aláírt szerződést, majd az aláírását egy Skype-os hívás során magáénak ismeri el.