Aznap, amikor szerelmünkkel hivatalosan is összekötjük az életünket, nem gondolunk arra, hogy az érzés, amit a másik iránt érzünk, egyszer eltűnhet.
Kutatások bizonyítják, hogy az emberi test sejtjeinek jelentős része hét évente lecserélődik, ugyanakkor ez a fajta megújulás nem csak fizikai síkon, hanem lelki és szellemi szinten is nyomon követhető.
A másikhoz fűződő érzéseink épp ugyanúgy változnak, mint ahogyan mi magunk. Sok év elteltével már nem ugyanarról a szerelemről és házasságról beszélünk, mint akkoron, mikor az anyakönyvvezető és a család körében kimondtuk azt a bizonyos boldogító igent.
A címben szereplő kérdést bizonyára sokunk feltette már egy-egy veszekedést követő álmatlan éjszakán, ezért jelen cikkünkben szeretnénk a sokszor még magunk előtt is titokban tartott anyagiakat érintő kérdéseket körbejárni.
A vagyonközösség
Amikor a házasság intézményére gondolunk, egyrészt két fél között kötött érzelmi alapú kapcsolatról, másrészt – jogász szemmel nézve – egy vagyonközösséget keletkeztető jogviszonyról kell beszélnünk.
Sokunk hallotta már a házasság megkötését követően, hogy „ami az enyém, az a tiéd is”, ugyanakkor ez a valóságban nem teljesen helytálló.
Amennyiben a házasságkötéskor nem kötöttünk egymással házassági vagyonjogi szerződést (hétköznapi nevén házassági szerződést), úgy a felek között törvényes vagyonjogi rendszer jön létre már az életközösség kezdetekor.
Hangsúlyozandó, hogy a magyar jog szerint nem a házasság napjától, hanem már az összeköltözés napjától a felek között közös vagyonjogi rendszer jön lére.
Fontos kiemelni azt is, hogy amennyiben a házasság előtt nem éltünk együtt a párunkkal, sőt a házasságkötést követően is – valamilyen oknál fogva – külön élünk, a törvény a házasságkötés napjától ugyanúgy vélelmet állít fel az életközösség létrejötte vonatkozásában.
Ennek a rendelkezésnek azért van jelentősége, mert már az összeköltözéskor fizetett konyhabútor, vagy új járólap az előszobában is közös vagyonba fog tartozni.
Az enyém, vagy a tiéd?
A törvény egy úgynevezett vélelmet állít fel a házastársak vagyonában meglévő vagyontárgyakkal kapcsolatban, méghozzá azt, hogy a vagyonközösség fennállása alatt – tehát akár már az összeköltözés pillanatától fogva – a házastársak vagyonában kerülő vagyontárgyak közös vagyonba tartoznak.
Ugyanakkor a házastárs különvagyonához tartozik a vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy, az örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy, a részére nyújtott ingyenes juttatás, a szellemi tulajdont létrehozó házastársat megillető vagyoni jogok, a személyét ért sérelemért kapott juttatás, a személyes használatra szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy és a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy, vagy a különvagyon helyébe lépő érték.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon. Tehát egy egyszerű példával illusztrálva, a nagymama után örökölt lakásunk kiadásából származó bevételünk közös vagyonba fog tartozni.
Tapasztalatunk szerint igen ritka kivétel, ha váláskor a felek azonos álláspontra helyezkedve, mindent átbeszélve és az anyagi javakat is hozzájárulásuk szerint felosztva választják szét életüket, ezért annak érdekében, hogy a válással együtt járó érzelmi veszteségeken felül a feleket legalább anyagi veszteség ne érje, mindenképpen ügyvéd támogatásának igénybevételét ajánljuk.
Az eljárásjogi szabályok változásával a házasság felbontása nem kapcsolható össze a házassági vagyonjogi perrel, amely miatt szintén jogi támogatás igénybevételét ajánljuk.
Miért érdemes házassági vagyonjogi szerződést kötni?
Természetesen mindenki annak a reményében mondja ki a boldogító igent, hogy a partnerünkhöz fűzött szerelem örökké fog tartani, ezért sokan – romantika megölésére hivatkozással – inkább nem gondolnak a jövőbeli vagyoni viszonyaikra.
Tekintettel a fentiekben írt, vagyonközösséggel kapcsolatban felállított vélelemre, amennyiben úgy érezzük, hogy anyagi helyzetünk jobb, mint partnerünké és nem szeretnénk, ha az általunk kemény munkával összegyűjtött vagyonunk egy esetlegesen rosszul végződő házassággal lecsökkenjen, mindenképpen ajánlott házassági vagyonjogi szerződés megkötése.
Ezzel kapcsolatban ajánljuk korábbi cikkünket is, amely honlapunkon, az alábbi linken található: https://drujvary.hu/hazassagi-vagyonjogi-szerzodes/
Miért érdemes ügyvéd segítségét kérni egy váláshoz?
Azon túl, hogy egy ügyvéd a válás kezdetétől a végéig segítséget nyújt a bonyolult jogi eljárások útvesztőjében, objektív szereplőként olyan tanácsot tud nyújtani, amelyre az adott érzelmi állapotban esetleg nem gondolnánk.
Továbbá, amennyiben a felek között elmérgesedett a viszony, a válás során elkerülhetjük a másik féllel való személyes kapcsolattartást, hiszen az ügyvédek fogják esetleges gyermekeket, illetve vagyoni viszonyokat érintő egyeztetéseket lefolytatni.
Amennyiben házasság felbontásával, házassági vagyonközösség megszüntetésével kapcsolatos kérdése lenne, vagy házassági vagyonjogi szerződést szeretne kötni forduljon hozzánk bizalommal!