A Versenytilalmi megállapodás – a versenytilalmi megállapodásra vonatkozó szabályok, a megfelelő ellenérték
A versenytilalmi megállapodás olyan polgári jogi szerződés, amely alapján a munkavállaló, megfelelő ellenérték fejében, a munkaviszony megszűnése utáni időtartamra is kötelezettséget vállal arra, hogy nem tanúsít olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.
A munkavállaló és a munkáltató írásban megállapodhat abban, hogy a munkaviszony megszűnése után a munkavállaló nem folytat olyan tevékenységet, amellyel a munkáltató jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné. A versenytilalmi megállapodásban nélkülözhetetlen tartalmi elemeket a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályozza. A törvény azonban nem szabályozza, hogy a versenytilalmi megállapodást milyen formában kell létrehozni, így a felek között ezen megállapodások létrejöhetnek a munkaszerződés részeként, vagy akár külön okiratba is foglalhatják a munkaszerződés megszűnését követően.
Mit kell vizsgálni, ha a felek versenytilalmi megállapodást kötnek?
A jogos gazdasági érdek sérelmét és veszélyeztetését úgy kell érteni, hogy a munkaviszony megszűnését követően a volt munkavállaló a volt munkáltatóval azonos tevékenységet végző új munkáltatónál a felek által meghatározott ideig nem helyezkedhet el, mivel ez sérti a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit (nem létesíthet munkavégzésre irányuló jogviszonyt).
A korlátozás jogszerűségének megállapításánál minden esetben vizsgálni kell, hogy a tilalom a jogos gazdasági érdek védelmével arányos legyen. Egyrészt a munkáltatónak – saját védelme érdekében – figyelemmel kell lennie arra, hogy a kizárt kör kellően „tág” legyen, azonban mégsem lehet túl általános, mert akkor az alábbi probléma léphet fel:
Eszerint, ha egy kisvárosban, csak az adott térségre kiterjedően működő munkáltatóval kötünk megállapodást, úgy ez a megállapodás nem korlátozhatja, hogy például az ország másik részén ugyanolyan tevékenységet folytató munkáltatónál később munkát vállaljunk. Ilyen esetben, ha bírói útra kerülne sor, akkor a bíróság ítélete a munkavállalónak kedvezne.
Versenytilalmi megállapodás, mint lehetőség
Fontos kiemelni, hogy a Felek között a versenytilalmi megállapodás csak egy lehetőség, annak megkötésére sem a munkáltató, sem pedig a munkavállaló nem köteles. A megállapodást azonban mindenképpen a munkaviszony fennállta alatt kell megkötni. A munkaszerződésbe foglalt versenytilalmi megállapodás fennmarad, ha a felek kizárólag a munkaviszony megszüntetéséről állapodtak meg.
Mindemellett a törvény – elsősorban a munkavállaló érdekében – szabályozza, hogy mi az a maximum időtartam, amíg a munkavállaló munkaviszony megszűnését követő magatartása korlátozható. Az előbb említett maximális időtartam a hatályos törvényi rendelkezések alapján 2 év.
A megfelelő ellenérték versenytilalmi megállapodás esetén
Természetesen ilyen magatartást korlátozó megállapodás esetén a munkáltatónak megfelelő ellenértéket kell fizetni a volt munkavállalója részére. A versenytilalmi megállapodás ellenértéke meghatározásakor azt kell figyelembe venni, hogy a munkavállalót milyen mértékben korlátozza, illetve akadályozza a felek közötti megállapodás új munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében.
Az Mt. alapján a munkavállaló védelme érdekében meg van határozva az a minimális összeg, amelyet a megállapodásban foglalt ellenértéket kötelező elérnie. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada, de az ellenérték összegének meghatározásánál különösen a feleknek közös megegyezése az irányadó. Az előbbiek alapján az adott munkavállaló érdekérvényesítő képessége a megállapodás megkötésekor, így különösen az ellenérték meghatározásakor fontos szerepet játszik.
A folyósítás vonatkozásában a munkáltató azonban már teljesen szabad kezet kap, így a folyósításra sor kerülhet havonta, vagy akár előre egyösszegben is, a versenytilalmi megállapodásnak megfelelően.
Abban az esetben azonban, ha a munkavállaló a munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással szünteti meg, akkor a törvény lehetőséget biztosít számára, hogy az aláírt versenytilalmi megállapodásban foglaltak ellenére attól elálljon.
Az azonnali hatályú felmondás körében az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben.