Az országos ingatlan-nyilvántartás egy közhiteles nyilvántartás, amely azt jelenti, hogy hitelesen tanúsítja az abba bejegyzett jogok és tények fennállását. Ez azt jelenti, hogy a bejegyzett adatok, jogok és tények helyességét és a valósággal való egyezőségét az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell.
Az ingatlan-nyilvántartásban minden ingatlan szerepel, és a tulajdoni lapon az adott ingatlanról megtalálható benne minden lényeges információ. Ebben a cikkben a tulajdoni lapon szereplő információkkal kapcsolatban szeretnénk hasznos tanácsokat megosztani olvasóinkkal. Az ingatlan legfontosabb adatait könnyen és gyorsan megismerhetjük, hogyha tudjuk, hogy mi mit jelent, és hogy mit hol kell keresni a tulajdoni lapon.
Az ingatlanok azonosítása legegyszerűbben helyrajzi számmal történik településenként, azon belül fekvésenként, így jelenleg megkülönböztethetünk külterületi, zártkerti és belterületi ingatlanokat. A tulajdoni lapok között megkülönböztetünk teljes és nem teljes tulajdonilapot, a teljes tulajdoni lap tartalmaz minden korábbi bejegyzést is az ingatlannal kapcsolatban, míg a nem teljes tulajdoni lap kizárólag a lekérdezés pillanatában fennálló hatályos bejegyzéseket tartalmazza. A tulajdoni lapon legfelül feltüntetésre kerül a tulajdoni lapot kibocsátó földhivatal, az ingatlan helye, fekvése és helyrajzi száma. A tulajdoni lapok három részből állnak, melyek római számokkal jelölünk (I-II-III. rész).
A fejlécet követően a tulajdoni lap első része tartalmazza az ingatlan megnevezését és számszerű adatait is (például a méretét), továbbá a jogi jellegét, és többek között azt is, hogyha valamilyen művelési ág alatt van nyilvántartva az ingatlan, esetlegesen mező- és erdőgazdasági művelés alatt álló földek minőségi osztálya, területe és az annak megfelelő kataszteri tiszta jövedelem (aranykorona érték).
A tulajdoni lap második része tartalmazza a bejegyzéseket, amelyeket már arab számmal jelölnek, és ezek mutatják a bejegyzések sorrendjét is, tehát ami az első szám alatt van, az került először nyilvántartásba, utána a második, és így tovább. Abban az esetben, ha teljes tulajdoni lapról beszélünk lehetséges, hogy egy bejegyzés már nem hatályos, ezeket úgy jelölik, hogy az adott bejegyzés előtt szereplő arab számot egy vonallal áthúzzák. Ez a rész a tulajdonjogi adatokról árulkodik, megtudhatjuk, hogy ki, vagy kik az ingatlan tulajdonosai. Ingatlan adásvételi szerződés megkötése esetén érdemes figyelni, hogy csak az ingatlannyilvántartásba bejegyzett tulajdonossal tudjuk megkötni a szerződést. Feltüntetésre kerül továbbá a tulajdonos(ok) tulajdoni hányada, továbbá megtudhatjuk azt is, hogy milyen jogcímen szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát a tulajdonos (pl.: vétel, öröklés, ajándékozás).
A harmadik részében kerülnek rögzítésre az ingatlanra vonatkozó egyéb jogok és tények, valamint az ingatlan terhei is. Ebben a részen kerül feltüntetésre a bejegyzett jelzálogjog vagy végrehajtási jog, esetleges földhasználati jog, haszonélvezet és a használat jog, földmérési jelek és villamos berendezések elhelyezését biztosító használati jog, vízvezetési és bányaszolgalmi jog, vezetékjog, elő-, visszavásárlási, vételi jog, tartási és életjáradéki jog is.
Nagyon fontos, hogy a tulajdoni lapon, annak I. részét megelőző legfelső részén széljegy is szerepelhet. A széljeggyel a földhivatal előtt folyamatban lévő – elbírálás alatt lévő – eljárások kerülnek feltüntetésre. A széljegy szövegéből megismerhető az adott eljárás rövid tartalma, valamint a jogosult személye, a széljegyek sorrendjéből pedig a folyamatban levő ügyek rangsora.
Tulajdoni lapot személyes a földhivatalokban, vagy a legegyszerűbben ügyfélkapun keresztül tudunk lekérni. Az ügyfélkapun keresztül történő lekéréshez látogassunk el a www.magyarorszag.hu domain címre, majd a bal oldali menüsávban válasszuk a Tulajdon, és azon belül az Ingatlan menüpontot, ezt követően pedig a „Ingatlankereső online földhivatali szolgáltatás- tulajdoni lap lekérdezés” szolgáltatást indítsuk el. A rendszer át fog irányítani minket a Földhivatal felületére, ahol a személyes, és számlázási adatink megadását követően már az ingatlan címére vagy helyrajzi számára történő kereséssel használni is tudjuk a szolgáltatást.
Egy ingatlant érintő ügyletkötés során (adásvétel, ajándékozás, bérlés) kiemelt jelentőségő, hogy megvizsgáljuk az ingatlan tulajdoni lapját, hiszen így tudunk ellenőrizni az ingatlan tulajdonosát / tulajdonosait, illetve az ingatlanra esetlegesen bejegyezett terheket. Amennyiben általánosságban lennének egy ingatlannal kapcsolatban kérdései, vagy egy konkrét tulajdoni lap értelmezésében kérne tanácsot, úgy keresse bizalommal Irodánk munkatársait. Telefonszámunkat az oldal tetején találja, vagy a kapcsolat menüpontot választva írásban is fordulhat kollégáinkhoz.