Mi a pótbefizetés és mikor alkalmazható?
Ha az Ön cége nehéz helyzetbe kerül, és sürgősen tőkére van szüksége, a pótbefizetés lehet az egyik leggyorsabb megoldás. A gazdasági társaság működése során gyakran előfordulhat, hogy azonnali anyagi segítségre van szükség a talpon maradáshoz. Ilyenkor a társaság tagjai kötelesek plusz tőkét biztosítani a cég számára. Ez a megoldás különösen hasznos lehet, ha a banki hitelfelvétel nem megfelelő opció.
A pótbefizetésre akkor kerülhet sor, amikor a cég veszteségek miatt kerül nehéz helyzetbe. Fontos tudnia, hogy ez a vagyoni hozzájárulás nem használható fel beruházások finanszírozására vagy más üzleti célokra. A jogszabályok szigorúan szabályozzák a pótbefizetés összegét és azt, hogy mikor és milyen feltételekkel élhet ezzel a lehetőséggel.
A pótbefizetés szabályai a gazdasági társaságoknál
A szabályai minden társasági formánál eltérőek lehetnek, de az alapelvek azonosak. A társasági szerződésben előre meg kell határozni a pótbefizetés lehetőségét és kereteit. Ez biztosítja, hogy később ne érje meglepetés a tulajdonosokat.
A pénzbeli vagyoni mellett más formában is teljesíthető a kötelezettség, ha ezt a szerződés lehetővé teszi. Gondolhat itt például értékes eszközökre vagy ingatlanra is. Mindig figyeljen arra, hogy a nem pénzbeli hozzájárulás értékét megfelelően dokumentálják.
A pótbefizetés elrendelését meghatározó dokumentumok
A létesítő okirat az elsődleges dokumentum, amely szabályozza a pótbefizetés feltételeit. Ebben kell meghatározni a pótbefizetés elrendelhetőségének gyakoriságát és meg kell határozni azt a legmagasabb összeget is, amelynek befizetésére a tag kötelezhető.. Ne felejtse el alaposan áttanulmányozni ezeket a részeket, amikor társaságot alapít.
A létesítő okiratban szereplő szabályok mellett a legfőbb szerv határozata is szükséges az aktuális pótbefizetés elrendeléséhez. Ez a határozat fogja tartalmazni a konkrét feltételeket és határidőket.
A kft esetében érvényes különleges rendelkezések
Az egyszemélyes kft esetében egyszerűbb a helyzet, mivel nem szükséges a társasági szerződésben előre rögzíteni a pótbefizetés lehetőségét. Ebben az esetben az egyedüli tulajdonos saját határozatával dönthet a befizetésről. A korlátolt felelősségű társaság többi formájánál viszont szigorúbb szabályok érvényesek.
A tagsági jogok és kötelezettségek szempontjából fontos tudnia, hogy a pótbefizetés összege nem növeli az Ön üzletrészének értékét. Ez azt jelenti, hogy ha később értékesíteni szeretné tulajdonrészét, a befizetett pótbefizetés nem számít bele az üzletrész értékébe.
A taggyűlési határozat szerepe és követelményei
A pótbefizetés elrendeléséről szóló határozat részletesen tartalmazza a befizetés feltételeit. Ebben meg kell határozni a pótbefizetés teljesítésének módját és az ütemezését. Ne feledje, hogy ez a dokumentum kötelező érvényű minden tulajdonostársra nézve.
A döntést a társasággal szembeni kötelezettségek figyelembevételével kell meghozni. A határozatnak tartalmaznia kell azt is, hogy a befizetést milyen módon használják fel a veszteségek fedezésére. Ez biztosítja az átláthatóságot minden érintett számára.
A kimutatott veszteség és annak dokumentálása
A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket később vissza kell fizetni a tulajdonosoknak. Ezért rendkívül fontos, hogy pontosan dokumentálják a veszteségek mértékét és azt, hogy mennyi pótbefizetésre van szükség ezek fedezésére.
A dokumentációnak tartalmaznia kell a veszteség keletkezésének okait és a várható megtérülést is. Ez segít meghatározni, hogy a befizetett összegek mely részét használják fel ténylegesen a veszteségek fedezésére, és mely részüket kell később visszafizetni a tagoknak.
A pótbefizetést teljesítő tagok kötelezettségei
A tag vagyoni hozzájárulását az előírt határidőre teljesítenie kell. Önnek mint tulajdonosnak tudnia kell, hogy a befizetés elmulasztása súlyos következményekkel járhat. A kötelezettség teljesítése nem csak jogi, hanem erkölcsi elvárás is a társaság többi tagja részéről.
A befizetést a tag vagyoni hozzájárulása arányában kell meghatározni és teljesíteni, ahogy az a társasági szerződésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy általában a tulajdoni hányad arányában kell részt vennie a veszteségek fedezésében. Azonban a társasági szerződés ettől eltérő szabályokat is megállapíthat.
A nem teljesítés következményei és szankciói
A tagot a társaság írásban felszólítja a teljesítésre, ha elmarad a befizetéssel. Fontos tudnia, hogy ha a tag nem tesz eleget a kötelezettségének, az akár a tagsági jogviszony megszűnését is eredményezheti. Ne kockáztassa meg tulajdonjogának elvesztését a befizetés elmulasztásával.
A tagi kötelezettségek megszegése esetén a társaság 30 napos határidőt ad a teljesítésre. Ha Ön ezt a határidőt elmulasztja, számolnia kell azzal, hogy tulajdonosi jogviszonya automatikusan megszűnik. Ez a szankció nem mérlegelés kérdése, hanem a törvény által előírt következmény.
A veszteség fedezésének módjai és feltételei
A vagyoni hozzájárulások teljes befizetése után kezdődhet csak meg a pótbefizetések felhasználása. A társaságnak először a meglévő tartalékait kell felhasználnia a veszteség fedezésére, és csak ezután nyúlhat a pótbefizetésekhez.
A tag vagyoni hozzájárulásának mértéke meghatározza a pótbefizetési kötelezettség nagyságát is. Vegye figyelembe, hogy a veszteségek fedezésére befizetett összegeket a társaság nem köteles visszafizetni, ha azokat ténylegesen felhasználták a veszteségek pótlására.
A befizetett összegek visszafizetésének szabályozása
Azokat a szükséges pótbefizetéseket a visszafizetés időpontjában kell rendezni, amelyeket nem használtak fel veszteségek fedezésére. A tagok részére vissza kell fizetni minden olyan összeget, amelyre már nincs szükség a társaság működéséhez.
A visszafizetés csak a vagyoni hozzájárulások teljes befizetése után kerülhet sor, amikor már minden tag teljesítette az eredeti vagyoni hozzájárulását. Ez biztosítja a társaság stabil működését és a tulajdonosok közötti egyenlő teherviselést.
A pótbefizetés elrendelése során felmerülő határidők
A társaságnak pontosan meg kell határoznia az ütemezését és teljesítésének határidejét. Figyeljen a határidőkre, mert ezek elmulasztása komoly következményekkel járhat. A vezetőségnek megfelelő időt kell biztosítania a tagok számára a befizetés teljesítésére.
A pótbefizetési kötelezettséget a társaság ügyvezetése írásban közli a tagokkal. Ebben pontosan meg kell jelölni a teljesítés módját és határidejét. Ne feledje, hogy ezek a határidők jogvesztőek lehetnek.
A társasági szerződés módosításának esetei
A társaság létesítő okiratában kell rögzíteni a legmagasabb összeget, amelyet pótbefizetésként előírhatnak. Ha ezt az összeget módosítani szeretnék, ahhoz a társasági szerződés módosítása szükséges.
A hozzájárulások teljes befizetése után kerülhet csak sor a társasági szerződés olyan módosítására, amely a pótbefizetés szabályait érinti. Mindig figyeljen arra, hogy a módosítások megfeleljenek a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (ptk) előírásainak és a cégbíróság követelményeinek.
Kérdés esetén forduljon bizalommal az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodához!